ادامه صادرات زعفران ایران به آمریکا با وجود تحریم ها

به گزارش مجله گوگل ایرانی، خبرنگاران: پایگاه هندی ایندیا تایمز با اشاره به این که ایران 95 درصد زعفران جهان را فراوری می نماید نوشت تحریم ها هم باعث توقف مصرف زعفران ایران در آمریکا نشده و زعفران فراوریی ایران به وسیله کانادا به این کشور صادر می گردد.

ادامه صادرات زعفران ایران به آمریکا با وجود تحریم ها

به گزارش مجله گوگل ایرانی پایگاه خبری ایندیا تایمز طی گزارشی نوشت: زعفران که تقریبا هم قیمت با طلاست، کالایی است که قاچاقچیان را به طمع می اندازد. آمریکا، به عنوان ثروتمندترین کشور دنیا به اندازه ای به این کالا علاقه دارد که حتی حاضر است آن را از ایران هم وارد کند.

ایران 95 درصد زعفران دنیا را فراوری می نماید. هند در کنار اسپانیا، ایتالیا، یونان، مراکش و آذربایجان فراوری نمایندگان 5 درصد مابقی هستند. کشمیر تنها مرکز فراوری زعفران هند است و به دلیل وقوع سیل، سال جاری با کاهش 75 درصدی فراوری این محصول روبرو است. هر کیلو زعفران از یکصد هزار گل زعفران به دست می آید. بنابراین معمولا از هر هکتار نیم کیلو زعفران فراوری می گردد.

بر اساس این گزارش با توجه به این اصول و همچنین این واقعیت که ایران بزرگترین فراوری نماینده زعفران دنیا است، همواره تقاضای بیشتری برای این کالا وجود دارد و قیمت ها همواره بالا است. به علاوه، با توجه به تحریم ها علیه ایران و بالا بودن تقاضا برای زعفران از سوی آمریکا، تجارت غیرقانونی زعفران رونق یافته است.

آنهایی که تخصصی در زمینه زعفران دارند می گویند، زعفران ایران توسط تجار در مناطقی نظیر دوبی خریداری و سپس به سایر نقاط دنیا از جمله کانادا انتقال می یابد. زعفران ایرانی سپس بدون اینکه منشا اصلی اش معین باشد، از کانادا به آمریکا صادر می گردد. تنش ها بین تهران و واشنگتن، نتوانسته است مصرف نمایندگان آمریکایی را از دسترسی به زعفران با کیفیت ایرانی باز دارد.

این گزارش اضافه کرد: هند تعرفه بالایی را برای واردات زعفران اعمال می نماید. قیمت زعفران ایرانی تقریبا 50 درصد کمتر از قیمت زعفران هندی است و این انگیزه موجب می گردد تا این کالا به صورت غیر رسمی و قاچاق وارد هند گردد. همواره این ادعا در میان فراوری نمایندگان مختلف زعفران وجود دارد که زعفران فراوری آنها از کیفیت بالایی بهتر است، اما زعفران فراوریی ایران از نظر دنیای دارای کیفیتی برتر است. برای عاشقان زعفران، قیمت مسئله مهمی محسوب نمی گردد، و آنها همواره ترجیح می دهند از زعفران ایرانی استفاده نمایند.

103

منبع: تسنیم
انتشار: 19 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 299

به "ادامه صادرات زعفران ایران به آمریکا با وجود تحریم ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه صادرات زعفران ایران به آمریکا با وجود تحریم ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید