اولتیما تیول شبیه یک پن کیک است

به گزارش مجله گوگل ایرانی، ایسنا نوشت: محققان ناسا تصاویر جدیدی از جرم کیهانی اولتیما تیول منتشر نموده اند که سبب شده معمایی جدید در ذهنشان ایجاد گردد.

اولتیما تیول شبیه یک پن کیک است

طی دو هفته گذشته محققان ناسا اعلام کردند که تصاویر واضح تری از دورترین جرم هستی موسوم به اولتیما تیول(Ultima Thule)، در دسترس آنها قرار گرفته است. ناسا در ابتدا گفت که این جرم کیهانی سنگی است.

با نزدیک تر شدن فضاپیمای رباتیک نیوهورایزنز(New Horizons) به این جرم کیهانی، شکل اولتیما تیول مانند میله های بازی بولینگ توصیف شد. پس از آن این جرم به یک آدم برفی شباهت داده شد که حالا این توصیف دوباره دچار تغییر شده است.

جرم فرانپتونیاولتیما تیول چهار میلیارد مایل از زمین فاصله دارد و در لبه تاریک منظومه شمسی واقع شده است. خورشید از این مکان بسیار دور است و به همین دلیل می توان دریافت که این ناحیه نمی تواند درخشان تر از یک ستاره باشد.

نیوهورایزنز در سال 2015 بهترین نما از پلوتو را به ارمغان آورد و از آن موقع، رهسپار کمربند کویپر(Kuiper Belt) و یک جرم کیهانی در آن موسوم به اولتیما تیول شد.

از آنجا که اولتیما تیول خیلی از خورشید دور است، بسیار سرد بوده و دمایی در حدود 35 درجه کلوین (منفی 238 درجه سانتی گراد) دارد، در حالی که در چنین دمای پایینی، به احتمال زیاد اولتیما در طول زمان تغییر چندانی ننموده است.

کمربند کویپر یک حلقه نازک متشکل از اجرام یخی است و همین موضوع آن را به یکی از اسرارآمیزترین و جالب ترین مناطق اطراف خورشید تبدیل نموده است.

این کمربند میلیاردها سال پیش از شکل گیری سیارات منظومه شمسی تشکیل شده است. یک بار از نزدیک مشاهده کردن این کمربند، رؤیای چندین دهه پژوهشگران است.

تصاویر جدیدی که از این جرم منتشر شده است نشان از این دارد که اولتیما تیول مانند یک پن کیک مسطحاست.

این تصاویر جدید سبب شده که دانشمندان همچنان راجع به شکل این جرم سردرگم باقی بمانند و از مسطح بودن این جرم متحیر شوند.

این تصاویر جدید 10 دقیقه پس از زمانی به ثبت رسیده که فضاپیما به نزدیک ترین فاصله از جرم کیهانی رسیده و نیوهورایزنز در فاصله 8 هزار و 862 کیلومتری از اولتیما تیول قرار گرفته است.

نیوهورایزنز از این منظر توانست چند مورد جزئیات جدید راجع به اولتیما تیول دریابد که از میان آن ها می توان به هلالی بودن این شی ء و دیدن مناطقی که از پشت سر جسم قابل رؤیت است، اشاره نمود.

به طور کلی می توان گفت تیم تحقیقاتی این پروژه معتقدند که این جرم کیهانی مسطح تر از چیزی است که تاکنون تصور شده است.

آلن استرن(Alan Stern) پژوهشگر اصلی مأموریت نیوهورایزنز اظهار کرد، تصاویر جدید منتشر شده از این جرم کیهانی یک معما را در ذهن محققان ایجاد نموده که چگونه این جرم می تواند به این طریق شکل گرفته باشد.

وی ادامه داد، ما تاکنون چیزی با این ظاهر را ندیده ایم که به دور خورشید چرخش کند.

سوال بزرگ بعدی که در رابطه با این جرم مطرح می گردد این است که چگونه یک جرم عجیب با این شکل و شمایل در فضا شکل گرفته است؟

ناسا هنوز هم به دنبال تصاویر جدید و نزدیک تری از اولتیما تیول است.

5656

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 21 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 113

به "اولتیما تیول شبیه یک پن کیک است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولتیما تیول شبیه یک پن کیک است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید