بان کی مون: کره جنوبی باید پیامی جدی به کره شمالی بدهد

به گزارش مجله گوگل ایرانی، در بحبوحه برآورد ها درباره اینکه پیونگ یانگ برای آزمودن دولت جدید آمریکا به زودی موشک هایی پرتاب خواهد نمود، دبیرکل سابق سازمان ملل تاکید نمود، کره جنوبی باید پیغام جدی به کره شمالی بدهد تا آن را وادار به خودداری از اقدامات تحریک آمیز کند.

بان کی مون: کره جنوبی باید پیامی جدی به کره شمالی بدهد

به نقل از خبرگزاری یونهاپ، بان کی مون، دبیرکل سابق سازمان ملل در جریان سخنرانی در سمیناری در سئول گفت: به دنبال تحلیف جو بایدن به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا، احتمالا موضوع خلع تسلیحات اتمی کره شمالی مجددا روی غلتک می افتد.

وی اضافه کرد: این احتمال وجود دارد که دولت کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی موشکی را به صورت آزمایشی پرتاب کند تا دولت بایدن را بسنجد. لازم است که با استفاده از روش های مختلف پیغام های جدی بفرستیم تا آنها مرتکب چنین اقدامات تحریک آمیزی نشوند.

در بحبوحه بلاتکلیفی ها نسبت به سیاست آمریکا درخصوص کره شمالی طی دوران انتقال رهبری در آنجا، دولت کره جنوبی بارها از کره شمالی خواسته است تا محتاطانه و انعطاف پذیر عمل کند و از هرگونه اقدام تحریک آمیزی خودداری کند.

بایدن یکی از منتقدان سیاست دونالد ترامپ، رئیس جمهور فعلی آمریکا درخصوص مذاکرات خلع تسلیحات اتمی است و تاکید نموده که وی برای دیپلماسی اصولی درخصوص کره شمالی کوشش خواهد نمود. پیونگ یانگ درخصوص انتخاب بایدن همچنان ساکت مانده است؛ سکوت طولانی که درخصوص نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا امری غیرعادی محسوب می گردد.

بان کی مون ضمن پیش بینی اینکه کره جنوبی و آمریکا تحت ریاست جمهوری بایدن یک رهبری قوی تر و بهتر خواهند داشت، گفت: این دو کشور باید ابتدا به یک تعریف مشترک درباره خلع تسلیحات اتمی کره شمالی دست یابند.

وی اضافه کرد: به عنوان دو بازیکنی که در یک رقابت سه جانبه شرکت دارند، آمریکا و کره جنوبی باید همکاری قوی تری درخصوص موضوع کره شمالی داشته باشند و سئول باید به عنوان طرفی که مستقیما درگیر است نقش فعال تری ایفا نماید.

بان کی مون انتظار ندارد بایدن همانند کاری که دونالد ترامپ انجام داد، از یک اطلاعیه برای سرانجام دادن به جنگ کره بین سال های 1950 تا 1953 میلادی به عنوان یک نمایش غیرمنتظره استفاده کند.

دبیرکل سابق سازمان ملل گفت: اگر کره شمالی بخشی از برنامه موشکی و اتمی خود را متوقف کند، اگر توافق جدی در این خصوص وجود داشته باشد، فکر می کنم این امکان وجود داشته باشد که بخشی از تحریم های سازمان ملل متوقف گردد. چنین پیشرفتی به عنوان یک فرایند منطقی تحت دولت بایدن احتمال دارد.

وی درخصوص دیگر موضوعات ائتلاف آمریکا-کره جنوبی گفت: انتقال کنترل عملیاتی زمان جنگ نیروهای کره جنوبی از واشنگتن به سئول بعید است در دولت مون جائه-این، رئیس جمهور کره جنوبی تکمیل گردد.

اگرچه این انتقال متکی بر زمان نیست بلکه متکی بر شرایط است، اما دولت مون جائه-این امیدوار است کنترل عملیاتی زمان جنگ نیروهای کره جنوبی را در دوره ریاست جمهوری اش که در مه 2022 سرانجام می یابد از واشنگتن بازپس گیرد. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 24 آذر 1399 بروزرسانی: 24 آذر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1284

به "بان کی مون: کره جنوبی باید پیامی جدی به کره شمالی بدهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بان کی مون: کره جنوبی باید پیامی جدی به کره شمالی بدهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید