بعضی داروها موجب کاهش تاثیر واکسن های کرونا می شوند

به گزارش مجله گوگل ایرانی، به گفته محققان، بسیاری از افراد داروهای سرکوب نماینده سیستم ایمنی مصرف می نمایند که می تواند موجب کاهش تاثیر و کارآمدی واکسن های کووید 19 گردد.

بعضی داروها موجب کاهش تاثیر واکسن های کرونا می شوند

به گزارش خبرنگاران، محققان دانشکده پزشکی میشیگان دریافتند بعضی داروها با کاهش عملکرد سیستم ایمنی، خطر بروز علائم کووید 19 و بستری شدن در بیمارستان را در این گروه از افراد افزایش می دهند.

دکتر بت والاس، متخصص روماتولوژی و سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی معمولاً برای درمان بیماری هایی که واکنش ایمنی نامناسبی دارند و احتمال آسیب به قسمت های خاصی از بدن خود بیمار را دارند استفاده می گردد.

وی در ادامه اضافه نمود: نمونه هایی از این نوع بیماری ها شامل بیماری های خودایمنی مانند آرتریت روماتوئید و لوپوس است، جایی که سیستم ایمنی بدن بعضی از قسمت های بدن خود بیمار را مانند مفاصل به اسم یک تهدید می بیند.

به گفته محققان، مورد دیگری که ممکن است افراد از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده کنند، هنگام پیوند عضو است تا سیستم ایمنی بدن به عضو پیوند یافته به اسم مهاجم حمله نکند.

بعلاوه بعضی از داروهای شیمی درمانی هم که برای نابودی سلول های سرطانی استفاده می شوند می توانند عوارض جانبی نظیر توقف سیستم ایمنی را به همراه داشته باشند.

یکی دیگر از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی که مصرف متداولی دارد استروئیدها هستند. استروئیدها شامل داروهایی مانند پردنیزون و دگزامتازون هستند.

به بیماران مبتلا به نقص ایمنی توصیه می گردد حتی پس از واکسیناسیون اقدامات احتیاطی مانند شستن دست ها و فاصله فیزیکی را همچنان رعایت کنند.

منبع: مهر

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 24 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1728

به "بعضی داروها موجب کاهش تاثیر واکسن های کرونا می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بعضی داروها موجب کاهش تاثیر واکسن های کرونا می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید