تمام سیاه چاله ها، کلان جِرم نیستند

به گزارش مجله گوگل ایرانی، سیاه چاله کلان جرم بزرگترین نوع سیاه چاله در کهکشان هاست که گمان می رود در مرکز تقریباً همه کهکشان ها از جمله کهکشان راه شیری نیز یافت گردد.

تمام سیاه چاله ها، کلان جِرم نیستند

آژانس فضایی اروپا هابل شواهدی بسیار دقیق را در خصوص سیاهچاله های با جرم متوسط در دنیا ارائه داده است. داده های این تلسکوپ مهم تأیید کرد که سیاهچاله با جرم متوسط در داخل یک خوشه ستاره ای متراکم ساکن است.

سیاهچاله با جرم متوسط (Intermediate-mass black hole) احتمالاً سیاهچاله های جوانی هستند که از یک انفجار ابرنواختری پدید آمده اند و با بلعیدن مقدار زیادی ماده به این جرم رسیده اند و حالا در این حالت به نظر می رسند.

سیاهچاله های با جرم متوسط (IMBH) یکی از مواردی هستند که مدت ها است دانمشندان در حال آنالیز تکامل ان ها هستند.

تا به امروز تنها چند مورد سیاهچاله با جرم متوسط یافت شده است. آن ها کوچکتر از سیاه چاله های کلان جرم و بزرگتر از سیاهچاله های ستاره وار هستند. سیاه چاله کلان جرم بزرگترین نوع سیاه چاله در کهکشان هاست که گمان می رود در مرکز تقریباً همه کهکشان ها از جمله کهکشان راه شیری نیز یافت گردد.

این سیاه چاله ها پر جرم ترین نوع سیاه چاله ها هستند و گرانش بسیار زیادی دارند که در دنیا بی نظیر است. سیاهچاله ستاره وار (Stellar black hole) سیاهچاله ای است که عمدتاً از فروریزی حاصل از گرانش یک ستاره با جرم معمولی به وجود می آید. جرم این سیاه چاله جدید بیش از 50 هزار برابر جرم خورشید است و یافتن آن سخت است.

منبع: فرادید
انتشار: 1 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 898

به "تمام سیاه چاله ها، کلان جِرم نیستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمام سیاه چاله ها، کلان جِرم نیستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید