خبرنگاران هند متعهد به حفظ صلح و آرامش در امتداد مرزهای مشترک با چین است

به گزارش مجله گوگل ایرانی، دهلی نو-خبرنگاران- چند روز پس از وقوع دو درگیری میان نیروهای مرزی هند و چین در مناطق مرزی مورد اختلاف، هند روز آدینه خاطرنشان کرد که متعهد به حفظ صلح و آرامش در امتداد مرزهای مشترک با چین است.

خبرنگاران هند متعهد به حفظ صلح و آرامش در امتداد مرزهای مشترک با چین است

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش نشریه تایمز او ایندیا، در هفته گذشته حدود 250 نیروی مرزی هند و چین در منطقه دریاچه پانگونگ واقع در شرق لاداخ با یکدیگر درگیر شدند. این درگیری که به شکل فیزیکی بود، چندین مجروح در میان نیروهای هندی و چین برجای گذاشت.

چند روز پس از آن نیروهای مرزی دو کشور در منطقه ناکو لا پس واقع در شمال سیکیم با یکدیگر درگیر شدند.

آنوراگ سریواستاوا سخنگوی وزارت امورخارجه هند ضمن اشاره به دیدارهای پیشین نارندرا مودی نخست وزیر هند با شی جین پینگ رییس جمهوری چین و توافق آن ها به حفظ صلح در مناطق مرزی گفت: هند و چین بسیار به حفظ صلح، آرامش و دوستی در مناطق مرزی اهمیت می دهند.

وی اضافه نمود: دو کشور به صورت موردی و به دلیل نقطه نظر متفاوت در مورد مرزهای مشترک، وارد شرایط خاص می شوند. رسیدن به یک توافق و نقطه نظر مشترک می تواند دلیلی باشد تا اینگونه رخدادها تکرار نشوند.

خط واقعی کنترل در واقع مرزی است که هند و چین آن را در مناطق مورد اختلاف معین نموده اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه هندتاکیدکرد: طرف هند متعهد به هدف صلح و آرامش در مناطق مرزی با چین است.

مقامات هندی روز سه شنبه اعلام کردند که پس از رویت چندین بالگرد نظامی چین در مرزهای مورد اختلاف در منطقه لاداخ، نیروی هوایی هند چند فروند جنگنده را در پایگاه های مرزی خود مستقر نموده است.

در سال 2017، دو کشور با یکی از جدی ترین تنش های مرزی در منطقه دوکلم روبرو شدند. این تنش پس از 73 روز و با دخالت نارندرا مودی نخست وزیر هند و شی جین پینگ رییس جمهوری چن حل شد.

دهلی نو و پکن از سال 2003 تا به امروز بیش از 30 بار با یکدیگر در مورد اختلافات مرزی گفت و گو نموده اند.

تاریخچه اختلافات مرزی هند و چین

چینی ها بارها گارد مرزی هند را به عبور از خطوط مرزی در منطقه تبت در گذرگاه ناتولا در ایالت سکیم در شمال شرق هند و ورود به خاک چین متهم نموده اند و هندی ها هم معتقدند افزایش تنش مرزی در سکیم اقدامی توسط پکن برای باز کردن جبهه جدیدی علیه هند است.

چین، بوتان و هند در مناطقی به وسعت 750 کیلومتر مربع در ایالت سکیم دچار اختلاف هستند یکی از این مناطق دوکلم یا دونگ لانگ است چین در نظر دارد با ساخت جاده در دوکلم امکان دسترسی به مناطق مرزی بوتان و هند را تسهیل کند اقدامی که با واکنش و مخالفت شدید هند روبرو شده است.

چین در 2 دهه گذشته بوتان را برای واگذاری منطقه دوکلم به این کشور تحت فشار قرار داده است پکن اعلام نموده است حاضر است به جای دوکلم دره های جکورلونگ و پاسملونگ در شمال بوتان به وسعت 495 کیلومتر مربع را به این کشور واگذار کند.

هند به شدت نگران اقدامات نظامی چین در دوکلم است زیرا این منطقه به کریدور بسیار حساس سیلیگوری هند متصل است. منطقه سیلیگوری یک نوار باریک در هند است که شمال شرق را به دیگر مناطق این کشور متصل می نماید.

هند به طور مداوم مواضع دفاعی خود را در این منطقه با هدف مقابله با چین گسترش داده است. چین در سال های اخیر چندین جاده از تبت به سوی مرزهای بوتان احداث و خط آهن خود را در این منطقه گسترش داده است.

چین تا کنون چندین بار به بهانه ورود نیروهای هندی به خاک این کشور در ایالت سکیم، منطقه مرزی ناتولا را به روی زائران هندی که قصد سفر به منطقه کیلاش مانسرووار را دارند بسته است و بازگشت زائران در آینده را منوط به وارد نشدن نیروهای هندی به خاک چین عنوان نموده است،

قدامی که در پی آن شورای جهانی هندو (وی. اچ. پی) خواهان تحریم کالاهای ساخت چین شد.

گذرگاه ناتولا ، هند را به مناطق هندو و بودایی نشین در منطقه مرتبط می نماید این منطقه در سال 1967 میلادی شاهد درگیری شدید مرزی میان نیروهای نظامی چین و هند بوده است.

چین و هند توافقنامه همکاری نظامی مرزی با هدف جلوگیری از رویارویی نظامی در امتداد خطوط واقعی مرزی امضا نموده اند. بر اساس این توافقنامه، نیروهای دو کشور باید تمام کوشش خود را برای جلوگیری از رویارویی مرزی در مناطق مرزی مانند بخش های از ایالت آروناچال پرادش به کار گیرند با این حال نیروهای نظامی دو کشور در سال 1962 دراین منطقه درگیر شدند.

هند و چین در مورد 90 هزار کیلومتر مربع در منطقه مرزی هیمالیا اختلاف دارند.

هند مدعی است چین 38 هزار کیلومتر مربع از فلات کسای چین در غرب این کشور را به تصرف خود درآورده است بخش زیادی از این اراضی در ایالت آروناچال پرادش واقع است که در چین به تبت جنوبی معروف است.

منبع: ایرنا
انتشار: 21 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1001

به "خبرنگاران هند متعهد به حفظ صلح و آرامش در امتداد مرزهای مشترک با چین است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران هند متعهد به حفظ صلح و آرامش در امتداد مرزهای مشترک با چین است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید