دانشمندان: بچه اول از همه فرزندان خانواده باهوش تر است

به گزارش مجله گوگل ایرانی، در گزارش زیر می خواهیم ببینیم چرا دانشمندان ادعا می نمایند بچه اول خانواده از بقیه خواهر و برادرهایش باهوش تر است.

دانشمندان: بچه اول از همه فرزندان خانواده باهوش تر است

به گزارش ، بچه های اول خانواده معمولاً قدرت ذهنی و استعداد استثنایی دارند. دانشمندان می گویند ترتیب تولد ما تأثیر زیادی بر روی هوش و دیگر توانایی های ما دارد.

در ادامه بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت و می خواهیم بینیم چرا دانشمندان ادعا می نمایند بچه اول خانواده از بقیه خواهر و برادرهایش باهوش تر است.

در سال 2017 محققان دانشگاه ادینبورگ انگلیس با آنالیز تست ضریب هوشی خواهر و برادر هایی که از والدین یکسانی بودند، پی بردند به دلیل انگیختگی ذهنی ای که علت آن پدر و مادر هستند، بچه های عظیم خانواده از سطوح بالاتری از توانایی های فکری برخوردار هستند. با این حال، وقتی از خواهر و برادر ها تست رشد عاطفی گرفته شد، هیچ تفاوتی از این نظر میان آن ها وجود نداشت.

محققان در این پژوهش بیشتر از 5 هزار خواهر و برادر را از زمان تولد تا 14 سالگی شان مورد مطالعه قرار دادند. از این بچه ها هر دو سال یک بار به روش های مختلفی تست ضریب هوشی گرفته می شد. فرزندان اول خانواده در تمام سنین عملکرد بهتری در این تست ها داشتند.

دانشمندان می گویند ترتیب تولد تأثیر زیادی بر فرزندان اول، دوم و میانی دارد. بچه های عظیم تر با آنکه به لحظ ذهنی رشد یافته تر هستند، اما ممکن است به خاطر فشاری که از سوی والدین برای همه چیز تمام بودن به آن ها وارد می گردد، دچار مشکلاتی شوند. بچه های دوم معمولاً ممکن است توجه کمتری از سمت پدر و مادر خود در خصوص دستاوردهایشان دریافت نمایند، به همین دلیل تأیید و رضایت والدین باعث شکوفایی آن ها می گردد. بچه های وسط بیشتر اوقات احساس تنهایی می نمایند و تصور می نمایند کسی به آن ها توجه ندارد، به همین دلیل والدین باید مطمئن شوند که به اندازه کافی برای آن ها وقت می گذارند.

پدر و مادر ها در خصوص فرزند اول شان اغلب دلشان می خواهد که هم از جنبه رشد عاطفی او و هم از جنبه رشد ذهنی اش پیروز باشند، گویی یک مسابقه است که باید یک بچه همه چیز تمام تربیت نمایند. این را بگذارید در کنار دانش کم پدر و مادر ها درباره نحوه صحیح پرورش یک انسان؛ نتیجه کار می گردد بچه ای که با توجه و میل پدر و مادر به پیروز شدن خودشان بمباران شده است. به همین خاطر است که فرزندان اول معمولاً به پیروزیت سوق داده می شوند و از نظر ذهنی رشد می نمایند.

وقتی بچه های اول به یکی از فرزندان خانواده تبدیل می شوند و دیگر تنها بچه خانواده نیستند، این مسأله می تواند طوری روی آن ها تأثیر بگذارد که باعث گردد زودتر به پختگی برسند. از آنجایی که مادر بچه درگیر فرزند تازه به جهان آمده خانواده می گردد، بچه های اول گاهی احساس می نمایند که دیگر به آن ها توجه نمی گردد و با یاری کردن به والدین خود در کار مراقبت از خواهر/ برادر کوچک ترشان سعی می نمایند رضایت آن ها را کسب نمایند. این مسأله باعث می گردد بچه های اول از سن بسیار پایین مسئولیت های پدر و مادرشان را برعهده گیرند و این این صندلی معمولاً از سوی خانواده حمایت می گردد. اغلب به همین خاطر است که فرزندان عظیم تر خانواده باهوش تر و پخته تر از سن شان می شوند.

از آنجایی که پیروزیت تحصیلی و ذهنی فرزندان به طور مستقیم از توجه و محبت پدر و مادر تأثیر می گیرد، باید اذعان کرد بچه های که از تعامل کمتری با پدر و مادر خود برخوردارند و زمان کمتری با آن ها می گذرانند، توانایی کمتری در خصوص یادگیری و ضریب هوشی از خود نشان می دهند.

اگر نقص های موجود در مهارت های فرزند پروری مان که ناخودآگاه رخ می دهند را بدانیم، می توانیم نتیجه را پیش بینی کنیم. اما علاوه بر آن می توانیم از این دانش در کار فرزند پروری خود بهره بگیریم. برای آغاز می توانیم فشار بیش از اندازه به فرزند اول خود وارد نکنیم و به یک اندازه به همه فرزندان خود توجه نشان دهیم. علاوه بر این، وقتی بتوانید باهم راحت صحبت کنید و به یکدیگر اعتماد داشته باشید، با وجود دانش فرزند پروری تان می توانید رابطه خود را به گونه ای حفظ کنید که همیشه در حال رشد و پیشرفت باشد و بنیان مستحکمی برای فرزندان خود فراهم کنید تا بتوانند با پیروزیت از دوران کودکی به دوران عظیمسالی قدم بگذارند.

منبع: روزیاتو

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 28 آبان 1399 بروزرسانی: 28 آبان 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1232

به "دانشمندان: بچه اول از همه فرزندان خانواده باهوش تر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشمندان: بچه اول از همه فرزندان خانواده باهوش تر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید