درخواست 14 شرکت برای اخذ موافقت تولید واکسن کرونا ، مدارک 2 واکسن خارجی بطور کامل دریافت شده است

به گزارش مجله گوگل ایرانی، مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو از تلاش و سرعت چشمگیر شرکت های سازنده واکسن داخلی برای تولید واکسن کرونا خبر داد و گفت: تا به امروز 14 شرکت درخواست خود را برای اخذ موافقت اصولی تولید واکسن کووید 19 به سازمان غذا و دارو ارائه کرده اند.

درخواست 14 شرکت برای اخذ موافقت تولید واکسن کرونا ، مدارک 2 واکسن خارجی بطور کامل دریافت شده است

به گزارش خبرنگاران، سید حیدر محمدی در گفتگو با فارس در مورد فرایند تائید واکسن روسی، گفت: مستندات واکسن اسپوتنیک V که بطور کامل از طرف شرکت سازنده روسی ارسال شده بود، توسط همکارانمان در حوزه بیولوژیک سازمان غذاودارو، مطالعه و مورد بررسی دقیق قرار گرفت و پس از تکمیل پفراینده در قسمت های کیفی، پیش بالینی و بالینی نهایتا جهت اظهار نظر نهایی کارشنایی به کمیسیون ماده 20 ارجاع شد که پس از بررسی توسط خبرگان کمیسیون قانونی ماده 20 مجوز مصرف اضطراری این واکسن صادر شد.

وی افزود: همزمان با این واکسن نماینده موسسه واکسن سازی باهارات هند پفراینده واکسن ساخته شده در این کشور را ارائه کرده است که همکارانمان در حال مطالعه و بررسی آن هستند. بنابراین تا به امروز تنها پفراینده این دو واکسن خارجی به طور کامل برای سازمان غذا و دارو ارسال شده و قابلیت بررسی داشته اند.

محمدی با اشاره به اینکه در داخل کشور تا به امروز 14 شرکت درخواست اخذ موافقت اصولی برای تولید واکسن کووید 19 را داده اند، اظهار کرد: از این تعداد 3 شرکت تقریباً مراحل اصلی را طی کرده اند که شرکت شفا فارمد پفراینده کاملی ارائه داده و وارد فاز یک مطالعه بالینی شده است و به زودی این فاز نیز به سرانجام می رسد، موسسه واکسن سازی رازی نیز به زودی وارد فاز اول مطالعات بالینی خواهد شد که امیدواریم تائیدیه های آزمایشگاهی لازم را اخذ کند.

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: شرکت میلاد داروی نور سومین شرکتی است که امیدواریم به زودی مستندات تکمیلی خود را ارائه دهد تا وارد فاز یک مطالعات بالینی شود. باقی شرکت ها یا در حال انجام مطالعات حیوانی و پیش بالینی هستند و یا در صورت اتمام آن، هنوز مستندات خود را تکمیل نکرده اند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1476

به "درخواست 14 شرکت برای اخذ موافقت تولید واکسن کرونا ، مدارک 2 واکسن خارجی بطور کامل دریافت شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست 14 شرکت برای اخذ موافقت تولید واکسن کرونا ، مدارک 2 واکسن خارجی بطور کامل دریافت شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید