سوختگی در ایران 8 برابر میانگین جهانی، سازمان تامین اجتماعی یک تخت سوختگی هم ندارد

به گزارش مجله گوگل ایرانی، رئیس هیات مدیره انجمن حمایت از بیماران سوخته، گفت: سوختگی در ایران 8 برابر میانگین جهانی است.

سوختگی در ایران 8 برابر میانگین جهانی، سازمان تامین اجتماعی یک تخت سوختگی هم ندارد

به گزارش خبرنگار اجتماعی مجله گوگل ایرانی، محمد جواد فاطمی رئیس هیات مدیره انجمن حمایت از بیماران سوخته(انجمن مردم نهاد ققنوس، روز یکشنبه در نشست خبری با موضوع گرامیداشت اول دی روز ملی پیشگیری از سوختگی که در بیمارستان حضرت فاطمه (س)، برگزار شد، گفت: بیش از دو برابر مرگ و میر جهانی، فوتی ناشی از سوختگی در ایران داریم.

وی با اشاره به آسیب های سوختگی، گفت: مشکل سوختگی با پیشگیری حل می شود و اجازه ندهیم کسی بسوزد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران، افزود: یک بخاری غیر استاندارد می تواند حادثه شین آباد را تکرار کند و یک اتصال برق، منجر به تکرار حادثه پلاسکو می شود.

فاطمی با عنوان این مطلب که سوختگی یک بیماری هزینه بر است، ادامه داد: هر درصد سوختگی پنج میلیون تومان هزینه دارد.

وی افزود: درمان سوختگی به پانسمان های خاص وابسته است که اغلب وارداتی است و همین مسئله باعث شده به شدت وابسته به پانسمان های سوختگی باشیم و هزینه ها را بالا می برد.

رئیس هیات مدیره انجمن حمایت از بیماران سوخته، گفت: وقتی نتوانیم به هر دلیلی از پانسمان های خاص استفاده کنیم، فرایند درمان بیماران سوخته دچار مشکل شده و آمار مرگ و میر را بالا می برد.

وی افزود: پیشگیری دو مدل فعال و غیر فعال دارد. روش های فعال خیلی موثر نیستند، روش هایی موثر هستند که نقش انسان را کم کنند.

فاطمی ادامه داد: توصیه ها به دیگران خیلی کارآیی ندارد و باید پیشگیری بدون دخالت انسان اتفاق بیافتد.

وی افزود: سوختگی برای جامعه فقرا است که از امکانات و تجهیزات غیر استاندارد در منزل و زندگی خود استفاده می کنند.

فاطمی گفت: مهم ترین علت سوختگی بچه ها، کم توجهی والدین به رعایت نکات ایمنی است. بنابراین، باید آموزش و پیشگیری را با هم در نظر گرفت.

وی افزود: استاندارد سازی برای ایمنی افراد، نکته مهمی است که اگر به آن توجه نشود، آمار های سوختگی همچنان تکرار خواهد شد.

رئیس هیات مدیره انجمن حمایت از بیماران سوخته، با اشاره به حادثه شین آباد، گفت: یک بخاری غیر استاندارد باعث سوختگی 24 بچه شد که همان زمان با 50 میلیون تومان می توانستیم بخاری های استاندارد را نصب کنیم. اما، محاسبه شده برای 15 سال عمل جراحی این بچه ها که البته هیچ وقت خوب نمی شوند، 15 میلیارد تومان بودجه نیاز است.

فاطمی ادامه داد: سوختگی الکتریکی یکی از شایع ترین سوختگی ها در کشور است که سالی 17 هزار میلیارد تومان هزینه بر جای می گذارد.

در ادامه این نشست رضا رضایی مدیر اعتبارات معاونت درمان وزارت بهداشت، گفت: پیشگیری یک کار جمعی است و وزارت بهداشت در ته خط پیشگیری قرار گرفته است و در عین حال، درمان بیماران سوخته را عهده دار است.

وی با عنوان این مطلب که در کتب درسی دانش آموزان و دانشجویان ما حتی یک خط در خصوص پیشگیری مطلبی نداریم، گفت: سوختگی بیمار فقرا است و وقتی می سوزند، جان و مال آن ها با هم می سوزد.

رضایی با انتقاد از اینکه هیچ کدام از سازمان ها و وزارتخانه ها در خصوص پیشگیری از سوختگی کمک نمی کنند، افزود: سازمان تامین اجتماعی به رغم تعداد زیاد کارخانجات و بیمارستان هایی که دارد. حتی یک تخت سوختگی ندارد.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت در ابتدا به فکر استاندارد سازی تخت های سوختگی بود، زیرا هزینه تجهیز و راه اندازی یک تخت سوختگی، بیش از پنج میلیارد تومان هزینه دارد.

مدیر اعتبارات معاونت درمان وزارت بهداشت، گفت: در حال حاضر 935 تخت سوختگی و هشت مرکز تک تخصصی سوختگی در کشور داریم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 599

به "سوختگی در ایران 8 برابر میانگین جهانی، سازمان تامین اجتماعی یک تخت سوختگی هم ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوختگی در ایران 8 برابر میانگین جهانی، سازمان تامین اجتماعی یک تخت سوختگی هم ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید