شریعتی: دولت ریز صادرات را اعلام کند

به گزارش مجله گوگل ایرانی، جدیدترین آمارهای ارائه شده از سوی اتاق بازرگانی تهران نشان می دهد که در کنار افت ارزشی صادرات ایران در سال جاری، صادرات وزنی نیز بیش از 60 درصد کاهش یافته و این سوال را به وجود آورده که کدام کالاها از سبد صادراتی کشور حذف شده اند؟

شریعتی: دولت ریز صادرات را اعلام کند

به گزارش خبرنگاران، پس از آغاز دور جدید تحریم های آمریکا علیه ایران، دولت گفت که برای جبران کاهش درآمدهای نفتی به سمت توسعه صادرات غیرنفتی حرکت خواهد کرد و این صادرات در دو سال گذشته توانستند بخشی از نیاز ارزی کشور برای واردات کالاهای اساسی را تامین کنند.

با این وجود، تحت تاثیر تحریم های بانکی و پس از آن شیوع کرونا، آمار صادرات ایران نسبت به سال های قبل کاهش یافت. البته یکی از اصلی ترین دلایل کاهش ارزش صادرات، تغییر در قیمت مبنای گمرک بود که با درخواست صادرکنندگان و به دنبال شکل گیری فرایند تعهد ارزی تغییر کرد.

با این وجود آمارهایی که از صادرات کشور در سال گذشته منتشر شد، نشان از آن داشت که با وجود کاهش ارزش صادرات، صادرات وزنی ایران افزایش یافته و این نشان دهنده حفظ بازارها و حتی افزایش فروش بود. با این وجود در سال جاری و پس از شیوع کرونا، در کنار صادرات ارزشی، صادرات وزنی ایران نیز کاهش یافت و حتی آمارها نشان می دهد که میزان کاهش وزنی نزدیک به دو برابر صادرات ارزشی بوده است.

در این رابطه علی شریعتی، عضو اتاق بازرگانی ایران در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: در تحلیل شرایط صادراتی کشور باید در کنار محدودیت های مرزی به وجود آمده در ایام کرونا، نقش تحریم ها و حذف برخی کالاها از سبد صادراتی کشور را هم دید اما تمام اینها در حد حدس هستند.

وی با بیان اینکه از مدت ها قبل آمار ریز اقلام صادراتی ایران به طور کامل منتشر نشده است، توضیح داد: برای آنکه بتوانیم تحلیل درستی از این شرایط داشته باشیم به ریز آمارها نیاز داریم که متاسفانه در اختیار ما قرار ندارند. در کنار تحلیل، فعالان اقتصاد نیز نیاز دارند با استفاده از آمارها برای سال های آینده خود، برنامه ریزی کرده و فضایی شفاف را پیش روی خود ببینند.

به گفته وی، نبود آمار در کنار فشارهایی که بر روی فعالان اقتصادی وجود دارد، باعث شده بسیاری از صادرکنندگان برای تداوم فعالیت هایشان با مشکل روبرو شوند و در صورتی که این فرایند اصلاح نشود، در آینده خطر کاهش بیشتر صادرات نیز اقتصاد ایران را تهدید می کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 آبان 1399 بروزرسانی: 22 آبان 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1218

به "شریعتی: دولت ریز صادرات را اعلام کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شریعتی: دولت ریز صادرات را اعلام کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید