فضاپیمای دراگون سرنشین دار در حادثه اخیر نابود شده است

به گزارش مجله گوگل ایرانی، اسپیس ایکس (SpaceX) چندی پیش رسما بیان کرد که فضاپیمای دراگون سرنشین دار در آزمایش های ایستایی که منجر به حادثه شد از بین رفته است.

فضاپیمای دراگون سرنشین دار در حادثه اخیر نابود شده است

متخصصان اسپیس ایکس 31 اردیبهشت مشغول تست موتورهای دراگون سرنشین دار بودند. در همین زمان مردم محلی ستون هایی از دود را در منطقه مشاهده کردند که خبر از حادثه می داد.

طبق اعلام اسپیس ایکس مشکل در زمان تست موتورهای خروج اضطراری سوپردراکو (SuperDraco) ایجاد شده است. این موتورها نقش مهمی در فضاپیمای دراگون سرنشین دار دارند و در شرایط اضطراری در زمان پرتاب می توانند فضاپیما و فضانوردان را ار منطقه خطر دور نمایند.

هنوز دلیل این حادثه تعیین نیست و متخصصان در حال آنالیز این مسئله هستند.

به گفته مسئولین اسپیس ایکس احتمالا مشکل پیش آمده صرفا مربوط به موتورهای سوپردراکو نیست. چرا که موتورهای سوپردراکو تا کنون بیش از 600 بار آزمایش شده اند.

فضاپیمای دراگون سرنشین دار پیش از این و در ماموریتی پیروز به فضا پرتاب و با پیروزیت به ایستگاه فضایی بین المللی متصل شده بود.

طبق برنامه اولیه قرار بود دومین پرتاب دراگون سرنشین دار تا یکی دو ماه آینده انجام گردد. اسپیس ایکس قصد داشت در این ماموریت سیستم خروج اضطراری و موتورهای سوپردراکو را در شرایط واقعی پرتاب بیازماید. در صورت پیروزیت این ماموریت نیز قرار بود آزمایش بعدی در اواسط تابستان و به صورت سرنشین دار و با حضور دو فضانورد ناسا انجام گردد.

با این حال و با وجود حادثه اخیر و از بین رفتن یکی از فضاپیماهای دراگون سرنشین دار احتمال تغییر برنامه ها وجود دارد. با این حال ناسا و اسپیس ایکس امیدوارند تا به زودی به روند عادی این سری ماموریت ها بازگردند.

اسپیس ایکس در حال حاضر چند فضاپیمای دراگون سرنشین دار در اختیار دارد که در مراحل مختلف ساخت هستند. بنابراین خوشبختانه نیازی نیست تا فضاپیمایی دیگر از مرحله اول دوباره ساخته گردد.

عکس کاور: بازیابی فضاپیمای دراگون سرنشین دار پس از بازگشت آن از ایستگاه فضایی. این فضاپیما در حادثه اخیر نابود شده است.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 26 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 157

به "فضاپیمای دراگون سرنشین دار در حادثه اخیر نابود شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضاپیمای دراگون سرنشین دار در حادثه اخیر نابود شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید