متقاضیان مجوز کافه کتاب باید کتاب فروش باشند

به گزارش مجله گوگل ایرانی، حسن پور از انتشار آئین نامه صدور مجوز کافه کتاب ها در آینده نزدیک اطلاع داد و با بیان اینکه 60 تا 70 درصد فضای کافه کتاب باید به عرضه کتاب اختصاص داشته باشد، گفت: نباید فراموش کنیم هدف، افزایش ویترین کتاب در کشور است نه ایجاد فرصت برای استفاده دیگران از اسم کتاب فروشی.

متقاضیان مجوز کافه کتاب باید کتاب فروش باشند

جهت دریافت مشاوره خدمات آموزش طراحی بروشور از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ بروشور های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش مجله گوگل ایرانی به نقل از ایبنا، هومان حسن پور، رئیس اتحادیه ناشران و کتاب فروشان تهران، درباره تدوین آئین نامه صدور مجوز کافه کتاب گفت: تنظیم این آئین نامه برای کافه کتاب ها از منظر مقررات عمومی، نهایی شده است؛ اما در ادامه این جریان، دچار نوعی پارادوکس و نگرانی شدیم که شاید کافه کتاب ها با توجه به معیارهای وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، دچار ملاحظات کافی شاپ ها شوند؛ درحالی که مفهوم کافه کتاب و کافی شاپ متفاوت است.

  • منتظر معین استاندارد مقررات بهداشتی ویژه کافه کتاب هستیم

وی اضافه کرد: برای پیشگیری از بروز هر مسئله ای، نمایندگان اتحادیه با مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وارد مذاکره شدند. در حال حاضر منتظر ابلاغ آئین نامه مقررات بهداشتی کافه کتاب از سوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی هستیم و بعد از ابلاغ، آئین نامه تایید شده از سوی این وزارتخانه، اتحادیه منعی برای صدور مجوز تاسیس کافه کتاب، ندارد.

حسن پور با اشاره به درخواست اتحادیه از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: دوستان در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، ضمن آشنایی با مفهوم و تعریف کافه کتاب از کافه کتاب ها نیز دیدن کردند. درخواست اتحادیه از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با توجه به نوع خدمات متفاوت کافه کتاب و کافی شاپ تعیین بود؛ معین استاندارد مقررات بهداشتی ویژه کافه کتاب.

وی با تاکید بر تفاوت مفهوم کافه کتاب با کافی شاپ، بیان نمود: امکان تسریع در تنظیم آئین نامه و صدور مجوز وجود داشت اما نباید فراموش کنیم مشکل رعایت آئین نامه مقررات بهداشتی کافه شاپ ها دوستان را گرفتار می کرد.

  • باید از صنف کتاب فروشی، صیانت می کردیم/ آئین نامه اصولی تنظیم شده است

رئیس اتحادیه ناشران و کتاب فروشان تهران درپاسخ به این پرسش که آیا می توان تدوین آئین نامه تاسیس کافه کتاب از سوی اتحادیه را نخستین آئین نامه در این حوزه دانست، شرح داد: پیش تر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز به صدور مجوز برای کافه کتاب اقدام نموده بود اما با توجه به گستردگی شهر تهران، تنظیم و تدوین آئین نامه به مداقه بیشتری احتیاج داشت؛ علاوه براین در این جریان باید از صنف کتاب فروشی، صیانت می کردیم.

حسن پور اضافه کرد: قوانین باید به گونه ای تنظیم می شد که به کافه کتاب مربوط باشد؛ یعنی با توجه به اینکه تقاضا برای تاسیس کافه کتاب قابل توجه است، در اتحادیه کوشش کردیم آئین نامه تخصصی و اصولی برای کافه کتاب تدوین کنیم تا برای همواره باقی بماند. عرضه بسیاری خدمات در کافی شاپ ها، معمول است؛ درحالی که با تعریف و ماهیت کافه کتاب همخوانی ندارد؛ بنابراین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجاز بود براساس آنچه در اختیار داشت، یعنی آئین نامه بهداشت کافی شاپ ها، برای بسیاری از کافه کتاب ها، مجوز فعالیت صادر نکند.

حسن پور، درباره سرنوشت کتاب فروشی هایی که بخش کافه هم دارند و با عنوان کافه کتاب فعال هستند، بعد از انتشار آئین نامه صدور مجوز کافه کتاب از سوی اتحادیه، بیان نمود: عکس العمل صاحبان کافه کتاب های فعال، بسیار حائز اهمیت است. به نظر می رسد دو رویکرد را شاهد خواهیم بود؛ نخست اینکه برای دریافت مجوز کافه کتاب اقدام خواهند کرد که به معنای رعایت استانداردهاست یا برای دریافت مجوز، مراجعه نخواهند کرد.

وی اضافه کرد: مراجعه نکردن به این معناست که آن ها فقط مجوز کتاب فروشی دارند نه کافه کتاب؛ بنابراین باید به مراجع قانونی جوابگو باشند. علاوه براین اگر به اتحادیه ناشران و کتاب فروشان تهران، برای برخورد با این دسته افراد الزام قانونی داده گردد، باید جوابگو باشند.

به گفته حسن پور، مدیران کافه کتاب ها اگر برای دریافت مجوز اقدام نمایند، فرصت دارند تا براساس مفاد آئین نامه محیط را با استانداردهای کافه کتاب هماهنگ نمایند. شرایط تاسیس کافه کتاب با توجه به اینکه قرار نیست بسیاری از خدمات کافی شاپ را عرضه کند، آسان تر است.

  • متقاضیان کافه کتاب باید کتاب فروش باشند

رئیس اتحادیه ناشران و کتاب فروشان درباره شاخصه اصلی کافه کتاب گفت: کافه کتاب و کافی شاپ در بخش کافه با هم مشترک هستند اما در حقیقت عرضه کتاب و فعالیت کتاب فروشی، تعیینه اصلی کافه کتاب محسوب و مشمول دریافت مجوز از اتحادیه ناشران و کتاب فروشان می گردد؛ بنابراین با کافه ای که قفسه کتاب هم دارد، بسیار متفاوت است.

وی ادامه داد: افراد متقاضی دریافت مجوز کافه کتاب باید ابتدا کتاب فروش باشند. نباید فراموش کنیم هدف، افزایش ویترین کتاب در کشور است؛ نه ایجاد فرصت برای استفاده دیگران از اسم کتاب فروشی.

حسن پور با اشاره به پیش بینی اتحادیه برای افراد متقاضی دریافت مجوز کافه کتاب که در حال حاضر نیز در کافه کتاب فعال هستند، بیان نمود: متقاضیان با انجام بعضی تعدیل ها می توانند برای دریافت مجوز کافه کتاب اقدام نمایند. گاهی اما ممکن است افراد به دلیل اختلاف زیاد فعالیت شان با معیارهای کافه کتاب، ترجیح بدهند در قالب کافی شاپ فعالیت خود را ادامه دهند.

  • کوشش می کنیم برای کافه کتاب ها معافیت بگیریم

وی درباره معافیت مالیاتی کافه کتاب ها، گفت: اداره امور مالیاتی، هماهنگی و همکاری قابل توجهی با اتحادیه داشته است؛ بنابراین کوشش می کنیم معافیت کتاب فروشان برای کافه کتاب ها هم اعمال گردد. اگر استانداردهای مندرج در آئین نامه رعایت گردد، دوستان ما در اداره امور مالیاتی صددرصد یاری خواهند کرد تا فعالان این رسته نیز از این جهت عبور نمایند.

رئیس اتحادیه ناشران و کتاب فروشان با بیان این مطلب که همه کوشش ها برای ارتقاء صندلی کتاب است، بیان نمود: اگر میزان نمایش و عرضه کتاب در کافه کتاب ها به اصطلاح، بچربد که البته باید هم بچربد، کوشش خواهیم کرد برای فعالان این رسته هم معافیت مالیاتی بگیریم. درغیراین صورت؛ اگر عملنمودها نشان دهنده عبور از معیارها باشد و به بهانه تاسیس کافه کتاب و تعبیه چند قفسه کتاب به فروش قهوه و یا انواع خوراکی اقدام گردد، قطعا اتحادیه به نظام مالیاتی کشور درخواست معافیت مالیاتی نخواهد داد.

به گفته حسن پور، قرار نیست، وارد حوزه فعالیت دو اتحادیه بستی آبمیوه و کافی شاپ و قهوه خانه داران و سفره خانه های سنتی بشویم. فعالان این حوزه درآمد و مرجع خود را دارند و در حوزه مالیات نیز باید جوابگو باشند.

  • 60 تا 70 درصد کافه کتاب باید کتاب فروشی باشد

رئیس اتحادیه ناشران و کتاب فروشان تهران بیان نمود: کوشش شده آئین نامه تاسیس کافه کتاب، جامع و کامل باشد. حداقل متراژ برای جانمایی قفسه کتاب معین شده و متقاضیان باید 60 تا 70 درصد محیط کافه کتاب را به کتاب اختصاص دهند.

وی اضافه کرد: جامعیت آئین نامه زمینه برای گفت وگو با مسئولان مالیاتی را فراهم نموده است؛ به عبارت دیگر، ایجاد محیط کافه در کتاب فروشی فقط با هدف تقویت سرانه مطالعه است.

حسن پور با تاکید بر رویکرد اصلی اتحادیه در توسعه ویترین کتاب گفت: یادآور می شوم هدف، افزایش ویترین کتاب در کشور است نه ایجاد فرصت برای استفاده دیگران از اسم کتاب فروشی؛ بنابراین تاکید می کنم اصل در صدور مجوز به متقاضیان تاسیس کافه کتاب این است، محیط ابتدا باید کتاب فروشی باشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 683

به "متقاضیان مجوز کافه کتاب باید کتاب فروش باشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متقاضیان مجوز کافه کتاب باید کتاب فروش باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید