محققان دانشگاه امیرکبیر پیروز به تصفیه آب تولیدی میادین نفتی شدند

به گزارش مجله گوگل ایرانی، محققان دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر پیروز به توسعه پک فرآیند زیستی با استفاده از باکتری های نمک دوست بومی میادین نفتی ایران در بیوراکتور های غشایی، برای تصفیه آب تولیدی میادین نفتی ایران شدند.

محققان دانشگاه امیرکبیر پیروز به تصفیه آب تولیدی میادین نفتی شدند

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در استرالیا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی استرالیا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی استرالیا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های استرالیا انتخاب کنید.

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، نسیم زارع فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح به کارگیری بیوراکتور های غشایی در تصفیه آب فراوریی میادین نفتی ایران با استفاده از کنسرسیوم پروکاریوتی گفت: محدوده وسیعی از درجه شوری آب فراوریی در دنیا گزارش شده، ولی بیشتر میادین نفتی ایران دارای درجه شوری بالا هستند.

وی با بیان اینکه تا به امروز در خصوص تصفیه زیستی آب فراوریی با نمک بالا مطالعات کمی شده و بیشتر بررسی ها بر روی آب فراوریی سنتزی بوده است؛ توضیح داد: در این پروژه تصفیه آب فراوریی واقعی مورد بررسی نهاده شد.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: میانگین دنیای فراوری آب فراوریی سه برابر فراوری نفت است. به دلیل نفت خیز بودن کشور ایران، حجم فراوری این فاضلاب در ایران بالاست و از آنجا که کشور ما آب و هوای خشک دارد، احتیاج به آب در کشور حائز اهمیت است.

وی اضافه کرد: از این رو، تصفیه فاضلابی با حجم بالا به منظور استفاده مجدد بسیار مهم است. استفاده از کنسرسیوم میکروبی بومی میدان نفتی نیز ایده جدیدی بود که در این پروژه بررسی شد.

وی با بیان اینکه این منابع بومی با این ایده که هم به میزان درجه شوری و هم به ترکیبات نفتی سازگار هستند، انتخاب شدند؛ تاکید نمود: بررسی ترکیبات موجود در آب فراوریی واقعی و خروجی بیوراکتور غشایی در شرایط مختلف و مقایسه آن ها نیز در این پژوره مورد توجه نهاده شد. همچنین مقایسه ای بین عملکرد تصفیه روش های شیمیایی و روش زیستی صورت گرفت.

وی تاکید نمود: شناسایی میکروبی کنسرسیوم انتخابی این امکان را فراهم کرد که قابلیت میکروارگانیسم های موجود و شرایط بهینه رشد و عملکرد آن ها با توجه به مطالعات میکروبیولوژیکی در خصوص میکروارگانیسم های نمک دوست، مورد مطالعه قرار گیرد. این بررسی نشان داد که در میزان درجه شوری به کار برده شده، باکتری ها غنای گونه ای و تنوع بیشتری نسبت به آرکی ها دارند و نیز محدوده گسترده تحمل نمک و توانایی تجزیه زیستی هیدروکربن ها توسط باکتری های شناسایی شده حاکی از پتانسیل کنسرسیوم انتخابی برای استفاده در تصفیه آب فراوریی بوده است.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به بعضی نتایج این پروژه توضیح داد: بررسی تصفیه زیستی آب فراوریی در بیوراکتور غشایی، امکان انجام آزمایشات بیشتر را مهیا کرد. در این مرحله نشان داده شد که با افزایش زمان ماند هیدرولیکی همراه با کاهش نرخ بار آلی، میزان درصد حذف COD و TOC کاهش می یابد. همچنین اضافه کردن عصاره مخمر در غلظت 0.01 درصد باعث افزایش رشد میکروبی و افزایش درصد حذف COD و اضافه کردن گلایسین بتائین به عنوان ماده سازگاری اسمزی منجر به افزایش قابل ملاحظه در غلظت توده زیستی شد.

زارع اعلام کرد: بررسی کروماتوگرافی گازی-اسپکتروفتومتری جرمی آب فراوریی و خروجی بیوراکتور غشایی در مراحل مختلف در تفسیر داده های حذف بسیار موثر بود. شناسایی مواد موجود در پساب خروجی نشان داد که بعضی از مواد شناسایی شده در مطالعات پیشین به عنوان محصولات میکروبی محلول معرفی شده اند.

وی با اشاره به ویژگی های طرح گفت: تهیه کنسرسیوم نمک دوست بومی میدان نفتی با نمک بالا و شناسایی میکروبی آن، بررسی عملکرد کنسرسیوم نمک دوست در بیوراکتور غشایی در تصفیه آب فراوریی واقعی با نمک بالا، بررسی حذف آلاینده های موجود در آب فراوریی در بیوراکتور غشایی با روش GC/MS، مقایسه پارامتر های کلی حذف (COD و TOC) با حذف آلاینده ها به روش GC/MS، از ویژگی های طرح به شمار می فرایند.

وی ادامه داد: در این پژوهش، فرایند تصفیه آب فراوریی واقعی با نمک بالا با استفاده از کنسرسیوم میکروبی بومی میدان نفتی توسعه داده شد. این پژوهش نمونه داخلی ندارد و تفاوت آن با نمونه خارجی نیز در این است که تصفیه زیستی آب فراوریی با نمک بالا در بیوراکتور غشایی با استفاده از کنسرسیوم میکروبی نمک دوست بومی مخازن نفتی ایران توسعه داده شده است.

وی با اشاره به مزیت های رقابتی طرح گفت: با انجام آزمایشات تکمیلی در این پژوهش به منظور استفاده در صنعت، استفاده از کنسرسیوم بومی میدان نفتی این مزیت را دارد که این منبع میکروبی در دسترس است و زمان سازگاری کمی در مقایسه با سایر منابع میکروبی که از محیط های شور جدا می شوند، احتیاج دارد و در صورت بروز مشکل در سیستم تصفیه زیستی به راحتی قابل جایگزین شدن است. همچنین مزایای محیط زیستی روش های زیستی، کاهش هزینه در مقایسه با روش های شیمیایی که احتیاج به مواد آلاینده و گران قیمت دارند و نیز کیفیت بالای پساب در فرایند غشایی، استفاده از این روش را مورد توجه قرار می دهد.

زارع با اشاره به کاربرد های این پروژه گفت: از آنجا که ایران یک کشور نفت خیز است و با توجه به اینکه میانگین فراوری دنیای آب فراوریی نسبت به نفت 3 به 1 است که این میزان با افزایش عمر چاه های نفتی زیاد می گردد، تصفیه این فاضلاب در کشور ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است. روش زیستی نیز به عنوان روش دوستار محیط زیست در بین روش های مختلف تصفیه مورد توجه زیادی است.

لازم به ذکر است؛ استاد راهنمای اول این پروژه بابک بنکدارپورو استاد مشاور اول پروژه نرگس فلاح از اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر هستند و استاد راهنمای دوم محمدعلی آموزگار عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و استاد مشاور دوم محمود شوندی عضو هیئت علمی پژوهشگاه صنعت نفت هستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 مهر 1399 بروزرسانی: 9 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1128

به "محققان دانشگاه امیرکبیر پیروز به تصفیه آب تولیدی میادین نفتی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان دانشگاه امیرکبیر پیروز به تصفیه آب تولیدی میادین نفتی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید