مصاحبه، البخیتی: اختلاف عربستان و امارات بر سر تقسیم غنایم در یمن است، خطر تجزیه یمن به ایالت های کوچک

به گزارش مجله گوگل ایرانی، عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن در تبادل نظر با خبرنگار بین الملل خبرنگاران دلایل اوضاع کنونی شهر عدن در جنوب این کشور و ریشه های اختلاف عربستان و امارات در این باره را تشریح کرد.

مصاحبه، البخیتی: اختلاف عربستان و امارات بر سر تقسیم غنایم در یمن است، خطر تجزیه یمن به ایالت های کوچک

محمد البخیتی عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن در گفت وگو با خبرنگار گروه بین الملل مجله گوگل ایرانی درخصوص علل درگیری نظامی خونین جاری بین شبه نظامیان هوادار امارات و شبه نظامیان عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن (مورد حمایت عربستان) در جنوب این کشور و به طور معین در شهر عدن گفت: علت این درگیری، رقابت عربستان و امارات بر سر تقسیم منافع در استان های اشغالی یمن است.

البخیتی در پاسخ به این سؤال که نظر شما درباره بعضی گزارشها مبنی بر کوشش امارات برای جدا کردن جنوب یمن به منظور تشکیل یک کشور هم پیمان برای خود در آنجا با هدف کنترل بر آب های منطقه ای جنوبی یمن جهت توسعه منافع مالی خود، چیست؟ گفت: تقسیم یمن به ایالتهای کوچک به نفع امارات و عربستان است زیرا یمن را تضعیف می نماید و کشورهای متجاوز می توانند به طمع ورزی ها و اهداف خود برسند، در نتیجه یمن فقط با خطر تقسیم به دو کشور روبرو نیست بلکه با خطر تقسیم شدن به چندین ایالت کوچک روبه رو است.

خبرنگار مجله گوگل ایرانی سپس این سؤال را عنوان نمود که چرا اختلافات در روزهای اخیر بین نیروهای هوادار عربستان و نیروهای هوادار امارات در جنوب یمن به این مرحله رسیده به طوری که طی روزهای گذشته شمار زیادی از این نیروها در درگیری های خونین با یکدیگر کشته شده اند، این در حالی است که عربستان پیشتر مدعی شده بود که امارات یکی از شریان های اصلی ائتلاف سعودی در جنگ علیه یمن به شمار می آید، البخیتی در پاسخ گفت: عربستان و امارات درخصوص تحویل جنوب یمن به امارات توافق نموده بودند. عربستان به بازگرداندن (عبدربه منصور) هادی (رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن) به شهر صنعا به عنوان یک حاکم صوری و دستیابی به طمع ورزیهای خود در سراسر یمن به وسیله او دل بسته بود اما وقتی فهمید که این امر امکان پذیر نیست، توجه خود را به سمت استان های اشغالی یمن معطوف کرد. این استانها انتظار می رفت که براساس توافق تقسیم کیک یمن، صددرصد برای امارات باشد و همین مسئله نیز باعث بروز اختلاف با امارات شد.

خبرنگار مجله گوگل ایرانی همچنین این پرسش را عنوان نمود که حالا بعد از برملا شدن اهداف ائتلاف سعودی در یمن از جمله بستن دهان های منتقدان و انداختن مخالفان به زندان ها و ایجاد زندان های سرّی و کوشش برای تجزیه یمن به ایالت های کوچک در راستای خدمت به طرح امارات و عربستان در منطقه، آشکار شده، آیا طرف هایی که در شروع فریب ادعاهای ائتلاف سعودی از جمله حمایت از مشروعیت (حمایت از دولت هادی) را خوردند، از خواب بیدار خواهند شد یا همچنان به تأیید تجاوزگری که باعث ویرانی یمن و تبدیل آن به یکی از فقیرترین کشورهای دنیا شده است، ادامه خواهند داد؟ عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن در پاسخ به سؤال گفت: بله، یک خیزش و خروش رو به افزایش در جامعه وجود دارد که یکی از عوامل مهمی است که باعث شده تا کفه موازنه قوا به نفع یمن سنگینی کند، کنار این عامل، توسعه توانمندیهای دفاعی یمن نیز به عنوان یک عامل مهم دیگر در این زمینه مطرح است.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 18 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 224

به "مصاحبه، البخیتی: اختلاف عربستان و امارات بر سر تقسیم غنایم در یمن است، خطر تجزیه یمن به ایالت های کوچک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه، البخیتی: اختلاف عربستان و امارات بر سر تقسیم غنایم در یمن است، خطر تجزیه یمن به ایالت های کوچک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید