پژوهش هایی درباره شیردهی به نوزادان در دوران پاندمی کرونا

به گزارش مجله گوگل ایرانی، محققان در یک مطالعه مروری با آنالیز پژوهش هایی که در زمینه شیردهی نوزادان صورت گرفته، نکاتی را در این باره بیان نموده اند.

پژوهش هایی درباره شیردهی به نوزادان در دوران پاندمی کرونا

به گزارش خبرنگاران، آغاز زودهنگام شیردهی طی اولین ساعات پس از تولد، اثرات مثبتی روی نوزاد دارد، زیرا شیر مادر حاوی آنتی بادی هایی است که سیستم ایمنی نوزاد را تقویت می نماید و بهترین ماده مغذی برای نوزاد است. سازمان بهداشت جهانی به دلیل اثرات مثبت شیر مادر بر سلامت مادر و نوزاد، آن را به عنوان یک مایع بیولوژیک زنده با کیفیت بالا معرفی نموده و توصیه می نماید که نوزاد تا 6 ماهگی تغذیه انحصاری با شیر مادر داشته باشد. شیر مادر، حاوی انواع بیولوژیک است که عملکرد سیستم ایمنی بدن نوزاد را تقویت نموده و او را در برابر بسیاری از بیماری ها مصون نگه می دارد. محققان در یک مطالعه مروری به آنالیز کووید-19 و تغذیه شیر مادر پرداخته اند.

در این پژوهش آمده است: تا به امروز هیچ مدرکی دال بر وجود کرونا ویروس جدید در شیر مادر و یا انتقال آن به وسیله تغذیه از شیر مادران مبتلا و یا مشکوک به کووید-19 وجود ندارد. بیشترین نگرانی در مورد نوزادان مادران مشکوک و مبتلا، انتقال ویروس به وسیله دراپلت های تنفسی مادر به نوزاد است.

در مطالعه ای دیگر، چن و همکارانش، شیر 9 مادر مبتلا به کووید-19 را از نظر وجود کرونا ویروس جدید، آنالیز و اعلام کردند که تمام نمونه های آنالیز شده از نظر کرونا ویروس جدید منفی بودند.

در بخش دیگری از این مقاله آمده است: طبق گزارش CDC تا به امروز کرونا ویروس جدید در شیر مادران مبتلا به کووید-19 یافت نشده است، اما آنتی بادی هایی علیه آن در شیر مادر گزارش شده است. بنا بر اعلام CDC شیر مادر بهترین منبع تغذیه برای نوزاد است و او را در مقابل بسیاری از بیماری ها مصون نگه می دارد. اگر مادر مبتلا به کووید-19 حال عمومی خوبی دارد و می خواهد شیردهی نوزاد را انجام دهد، قبل از آغاز شیردهی، دستان خود را با آب و صابون شسته و از ماسک صورت استفاده کند و اگر علائم بیماری در مادر شدید است و نمی تواند از نوزاد خود مراقبت کند، باید شیر دوشیده خود را جهت تغذیه نوزادش آماده کند و برای این کار بهتر است یک شیردوش اختصاصی برای خود تهیه کند، قبل از شیردوشی و قبل از تماس با پمپ شیر دوشی و بطری شیر، دست های خود را با آب و صابون به مدت 40- 60 ثانیه بشوید و بعد از اتمام شیر دوشی، تمام قسمت های پمپ را که با شیر مادر در تماس بوده است، کاملا شسته و در نهایت ضدعفونی کند.

نویسندگان این مقاله پس از بیان دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت در مورد تغذیه نوزاد با شیر مادر در دوران پاندمی کووید-19 می گویند: آن چه از مرور مطالعات انجام گرفته در این زمینه می توان نتیجه گیری کرد، این است که اگر حال عمومی مادر با تشخیص قطعی کووید-19 خوب است و علائم شدید بیماری را ندارد، شیردهی از سینه مادر باید با رعایت نکات بهداشتی، اقدامات احتیاطی پیشگیری و کنترل عفونت، احتیاطات تنفسی و شستشوی دست انجام گیرد.

در این پژوهش آمده است: در صورتی که مادر مشکوک یا مبتلا به کووید-19، قادر به مراقبت از نوزاد خود باشد، مادر و نوزاد می توانند هم اتاق باشند و توصیه می گردد نوزاد دو متر از مادر فاصله داشته باشد و کلیه مراقبت ها و شیردهی از سینه باید با رعایت نکات بهداشتی (شستن دست ها و زدن ماسک جراحی سه لایه) انجام گیرد. در صورتی که جداسازی و قرار دادن نوزاد در اتاق دیگر به دلایلی امکان پذیر نباشد، نوزاد باید حداقل دو متر از مادر فاصله داشته باشد و یک پرده از سقف تا پایین بین مادر و نوزاد قرار داده گردد.

پژوهشگران در بخش پایانی این مقاله بیان نموده اند: با توجه به این که مطالعاتی که نشان دهنده نبود ویروس در شیر مادر باشد، بسیار محدود است. جهت مدیریت شیردهی در پاندمی کووید-19 به انجام مطالعات بیشتری در این زمینه احتیاج است.

این مقاله که در شماره ویژه کووید-19 مجله دانشگاه علوم پزشکی اراک منتشر شده، توسط ژیلا حیدرپور دامن آباد و لیلا ولی زاده از دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تبریز نوشته شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1256

به "پژوهش هایی درباره شیردهی به نوزادان در دوران پاندمی کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پژوهش هایی درباره شیردهی به نوزادان در دوران پاندمی کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید