چگونه دروغ گویی یک فرد را از چشمانش تشخیص دهیم؟

به گزارش مجله گوگل ایرانی، هنگامی که در حال دروغ گویی هستیم؛ بسیاری از حرکات زبان بدن به طور ناخودآگاه یا ارادی تغییر می کنند که نشانه دهنده دروغ گویی و قصه بافی ما هستند.

چگونه دروغ گویی یک فرد را از چشمانش تشخیص دهیم؟

در برخی افراد شانه شان شروع به تکان خوردن می کند یا فرم چهره شان با صحبت های عاطفی که در حال گفتن هستند؛ تناسب و تطابق ندارد. معروف است یکی از روش های فهمیدن دروغ گویی، نگاه کردن به چشمان افراد است.

اگرچه به طور کامل نمی توان ادعا کرد حرکات چشم نشانگر دروغ گویی است ولی در بسکمک از افراد، هنگام دروغ گویی، نشانه هایی در چشم ها ظاهر می شود و به شما پیام می دهند که باید درباره صحت این صحبت ها تردید داشته باشید.

حداقل 4 روش یا گام برای فهمیدن دروغ گویی افراد از روی چشم های آن ها وجود دارد. هیچ یک از این روش ها منوط به قاعده کلی نیستند و در انسان هایی مستثنی بوده یا حتی برعکس عمل می کنند. آشنایی بیشتر شما با افراد مختلف، حالات و حرکات چشم آن ها بهترین قاعده برای فهمیدن دروغ گویی آن ها است.

گام 1: شناسایی حرکات طبیعی چشم

توجه کنید چشمان یک فرد در حالت عادی چه وضعیتی دارند و کدام حرکات را انجام می دهند. آیا سعی می کند ارتباط چشمی برقرار کند یا از تماس چشمی فراری است. هنگام یادآوری چیزی یا خاطره ای چشمان خود را محکم می بندد یا باز نگه می دارد. چه هنگامی به اطراف نگاه می کند و مردمک های چشم باز و بسته می شود.

دانستن رفتارها و حرکات معمولی افراد به شما کمک می کند در هنگام دروغ گویی، با یک نگاه به چهره و چشم شان متوجه حرکات غیرعادی و تغییراتی شوید. بسکمک از افراد در هنگام دروغ گویی به طور ناخواسته حرکات چشمی جدیدی دارند.

گام 2: تماس چشمی

همه شنیدیم که به چشم طرف مقابل تان زل بزنید تا بفهمید راست می گوید یا دروغ. بسکمک از افراد نمی توانند همزمان تماس چشمی برقرار کنند و دروغ بگویند. برعکس این قضیه هم صادق است. برخی افراد هنگام دروغ گویی سعی می کنند مستقیما در چشمان شما زل بزنند تا تاثیرپذیری بیشتری روی شما داشته باشند.

اما غالبا افراد هنگام داستان پردازی، یادآوری یک خاطره فراموش شده و روایت کردن چیزی که ساختگی است، به زمین خیره می شوند یا روی شی خاصی تمرکز کرده و از تماس چشمی فراری هستند. در واقع، دنبال یک سوژه غیرمتحرک هستند. یکی از بهترین ترفندها برای یافتن راستگویی یا دروغ گویی افراد، برقراری تماس و ارتباط چشمی است.

گام 3: حرکات چشم در جهت های مخالف

توجه کنید افراد در حالت عادی و فکر کردن، چشم شان به کدام سو می چرخد. بسکمک از افراد هنگامی که دارند از نیم کره راست خود استفاده می کنند؛ به سمت چپ نگاه کرده و برعکس اگر چپ دست هستند و عادت دارند از نیم کره چپ مغز خود کار بکشند؛ به سمت راست نگاه می کنند.

وقتی روبروی افراد ایستادید؛ توجه کنید این جهت ها برعکس می شود. همیشه جهت یابی جشم ها نشان دهنده دروغ گویی افراد نیست ولی اگر مدتی با آن ها معاشرت داشته باشید؛ به خوبی متوجه می شوید الان به سمت چپ خودش نگاه می کند؛ یعنی در حال داستان سرایی است.

گام 4: بررسی مردمک چشم

مردمک های غالب مردم در هنگام دروغ گویی، از حالت طبیعی خارج می شوند و بزرگ تر یا کوچک تر از حد طبیعی هستند. مثلا، وقتی دارند دروغ می گویند؛ مردمک چشم ها بزرگ تر می شود. این افراد نمی توانند تسلطی روی باز و بسته شدن مردمک چشم داشته باشند.

البته، برخی افراد خیلی تلاش می کنند مردمک چشم را ثابت نگه دارند ولی باز از چهره شان و وضعیت چشم معین می شود تحت فشار هستند و دارند چیزی را پنهان می کنند. همیشه برای افراد خاصی یک استثناهایی در نظر بگیرید. مثلا، ممکن است برخی افراد به طور طبیعی وقتی تماس چشمی برقرار می کنند؛ مردمک چشم شان گشادتر شود یا به طور ذاتی مردمک چشم بزرگ تری دارند.

منبع: یک پزشک
انتشار: 23 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 320

به "چگونه دروغ گویی یک فرد را از چشمانش تشخیص دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه دروغ گویی یک فرد را از چشمانش تشخیص دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید