یادداشت، چه می گردد اگر نتایج انتخابات افغانستان اعلام نگردد؟

به گزارش مجله گوگل ایرانی، در حالی که قرار است 23 آبان ماه نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام گردد اما شرایط به گونه ای پیش می رود که بعید است این اتفاق عملی گردد.

یادداشت، چه می گردد اگر نتایج انتخابات افغانستان اعلام نگردد؟

گروه بین الملل مجله گوگل ایرانی، سید حسام رضوی قرار است تا 23 آبان ماه و حدود یک ماه و نیم پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، نتایج نهایی این روند اعلام گردد اما روند اتفاقات به گونه ای است که به نظر می رسد کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نتواند این وعده خود را عملی کند.

تیم دولت ساز به رهبری اشرف غنی خواهان شمارش تمامی آرای ریخته شده است چه این آرا ثبت الکترونیک شده باشد چه نشده باشد، به همین دلیل او و تیمش کمیسیون انتخابات را به سمت بازشماری آرا سوق داده اند.

در مقابل تیم های انتخاباتی عبدالله عبدالله، گلبدین حکمتیار و رحمت الله نبیل با متهم کردن اشرف غنی به تقلب و تخلف مخالف بازشماری آرا بوده و این روند را تحریم نموده اند. آنها می گویند فقط آرای ثبت شده بیومتریک باید شمارش گردد و آرای غیر آن باطل است.

عبدالله عبدالله امروز اعلام نموده است که اگر روند بازشماری آرا متوقف نگردد او روش های دیگری را برای اعتراض بر خواهد گزید.

هرچند این رفتار دکتر عبدالله جدید نیست و مشابه این رفتار هم از سوی او و هم از سوی تیم پیروز تکرار شده است اما این بار وضعیت فرق می نماید.

آمریکایی ها در دور گذشته انتخابات نیز با چنین شرایطی روبه رو شدند و در نهایت با کنار گذاشتن آرای مردمی، خود تصمیم گرفتند حکومت وحدت ملی را با همه کم وکاستی هایش به وجود آورند.

این بار اما معترضین بیشتر از دو دسته انتخاباتی هستند، مردم به شدت انتخابات را تحریم نموده و حضور 15درصدی در این روند داشته اند، طالبان قدرتمندتر از گذشته شده اند و احزاب و رهبران با قدرت سیاسی وارد کارزار انتخابات نشده و منتظر وضع پس از اعلام نتایج انتخابات هستند.

آمریکایی ها به خوبی درک می نمایند اگر انتخابات و نتایج آن، اوضاع افغانستان را به سمت بحران و اعتراض پیش ببرد به راحتی نخواهند توانست اوضاع را به کنترل خود درآورده و مانند آنچه را در 2014 انجام دادند مجدداً به کار بندند و حکومتی ائتلافی بر سر کار آورند.

تقریباً مردم افغانستان، طالبان و احزاب سیاسی مخالف این دور از انتخابات افغانستان بر این اعتقادند که این انتخابات به خاتمه نخواهد رسید و نتیجه مطلوب مردم به بار نخواهد نشست و اگر این اتفاق حادث گردد یعنی لیبرال دموکراسی غربی پس از 20 سال کوشش و هزینه با تمام جثه اش به زمین خواهد خورد و سرافکنده از منطقه باید بیرون برود و این موضوع هرگز و هرگز خوشایند واشنگتن نخواهد بود.

این اصل پذیرفته شده است که در نهایت آمریکا سرنوشت دولت آینده را معین خواهد نمود و راه مطلوب برگزاری انتخابات بی سروصدا و بعد رسیدن به مطلوب از راه ثانویه بود اما اکنون انتخابات و نتایج آن به مرحله سروصدا نزدیک شده است.

آمریکا هنوز فرمولی برای اعلام نتایج و چگونگی کنار آمدن با تیم های بازنده پیدا ننموده است بنابراین راه طولانی شدن اعلام نتایج را در پیش گرفته تا شاید بتواند به این فرمول جدید دست پیدا کند.

شاید یکی از فرمول های واشنگتن این باشد که اصلاً نتایج انتخابات اعلام نگردد و در اینجا دو راه پیشِ پای همه خواهد بود:

راه اول، راه برگزاری مجدد انتخابات است که با توجه به عدم وجود زیرساخت و عدم وجود اطمینان در خصوص سلامت آن تقریباً احتمال آن نزدیک به صفر است. و اما راه دوم تقسیم قدرت میان تیم های مطرح انتخاباتی است که نتیجه آن چیزی بهتر از حکومت وحدت ملی و مصائب پیچیده اش برای مردم افغانستان نخواهد بود.

به نظر می رسد کشمکش میان تیم های انتخاباتی بر سر اعلام نتایج نهایی فعلاً اعلام رسمی این موضوع را به تعویق خواهد انداخت تا همه اطراف در صورت رضایت بتوانند به فرمولی آمریکایی برای ارضای نفس خود دست پیدا نمایند و بخشی از قدرت را شریک شوند. مدت زمان این تعویق نامشخص است و ممکن است فرمول روند صلح با طالبان به طورکلی جایگزین روند دولت سازی گردد و انتخابات 2019 ریاست جمهوری افغانستان به خاطره ای در ویترین لیبرال دموکراسی غربی تبدیل گردد.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 11 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 525

به "یادداشت، چه می گردد اگر نتایج انتخابات افغانستان اعلام نگردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادداشت، چه می گردد اگر نتایج انتخابات افغانستان اعلام نگردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید