افزایش تنش ها در ابین یمن، شورای انتقالی کنترل یک پادگان را به دست گرفت

به گزارش مجله گوگل ایرانی، با افزایش تنش ها بین شبه نظامیان شورای انتقالی جنوب و شبه نظامین دولت عبدربه منصور رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن، شبه نظامیان این شورا یک پادگان را در شهر ابین به دست گرفتند.

افزایش تنش ها در ابین یمن، شورای انتقالی کنترل یک پادگان را به دست گرفت

به گزارش گروه بین الملل مجله گوگل ایرانی به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، منابع خبری امروز دوشنبه از وقوع درگیری بین شبه نظامیان شورای انتقالی جنوب که مورد حمایت امارات است و شبه نظامیان عبدربه هادی اطلاع دادند.

ساعاتی بعد نیز وزارت خارجه دولت هادی از کنترل شبه نظامیان شورای انتقالی بر یک پادگان در شهر ابین اطلاع داد.

این وزارتخانه در بیانیه ای در توییتر نوشت: هم اکنون استان ابین شاهد تنش توجیه ناپذیر شبه نظامیان شورای انتقالی مورد حمایت امارات است. این امر مردود و غیرقابل قبول است و باعث تضعیف و شکست تلاشهای میانجیگرانه عربستان خواهد شد که با بسیار آن را ارج می نهیم.

اختلاف بین شبه نظامیان شورای انتقالی با شبه نظامیان دولت هادی از بیش از یک هفته پیش در شهر عدن در جنوب یمن شروع و باعث وقوع درگیری بین دوطرف و کشته شدن و زخمی شدن شماری از آنها شد.

در نهایت، شبه نظامیان شورای انتقالی مورد حمایت امارات توانستند مراکز دولتی و نظامی بویژه کاخ ریاست جمهوری به نام کاخ المعاشیق را به کنترل خود در بیاورند.

این اقدامات در سایه سکوت عربستان انجام شد اما در نهایت ، با شدت دریافت اختلافات بین دوطرف در سایه اختلاف پشت پرده امارات و عربستان، شاه و ولیعهد سعودی با عبدربه منصور هادی گفت وگو کردند و سپس محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی در دیداری غیرمنتظره برای مذاکره با مقامات سعودی به این کشور سفر کرد.

دولت سعودی دو طرف درگیر در عدن را دعوت به گفت وگو کرد و دولت هادی عقب نشینی شبه نظامیان شورای انتقالی از مراکز دولتی و پادگانهای شهر عدن را شرط گفت وگو با این شورا اعلام نمود.

در پی این امر، کمیته ای از عربستان برای نظارت بر روند عقب نشینی شبه نظامیان شورای انتقالی از این مراکز دولتی و پادگان ها وارد عدن شد.

هرچند ظاهر اوضاع حکایت از فروکش کردن تنش بین دو طرف و موفقیت عربستان در مهار بحران داشت اما شورای انتقالی جنوب خبرها درباره عقب نشینی از مراکز دولتی و پادگان ها در شهر عدن را تکذیب کرد و همزمان هواداران این شورا نیز در حمایت از اقدامات آن تظاهرات کردند.

دولت عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن نیز اقدام شورای انتقالی در دریافت مقرهای دولتی و پادگان ها و تخلیه نکردن آنها را کودتا توصیف کرد.

حال اختلاف بین شورای نظامی و دولت هادی به استان ابین رسیده و آنها در این استان با یکدیگر درگیر شده اند که حکایت از تداوم بحران و اختلافات دارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 16 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 290

به "افزایش تنش ها در ابین یمن، شورای انتقالی کنترل یک پادگان را به دست گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش تنش ها در ابین یمن، شورای انتقالی کنترل یک پادگان را به دست گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید