شنای پروانه بهترین فیلم منتقدان شد

به گزارش مجله گوگل ایرانی، شنای پروانه، روز صفر و لباس شخصی آثار برتر مجمع منتقدان سینمای انقلاب شدند.

شنای پروانه بهترین فیلم منتقدان شد

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، مجمع نویسندگان و منتقدان سینمای انقلاب طبق رسم چندسال اخیر خود با برگزاری یک نظرسنجی از میان منتقدان و روزنامه نگاران فرهنگی دست به انتخاب آثار برتر جشنواره سی وهشتم فیلم فجر زده است.

جشنواره سی وهشتم فجر برخلاف جشنواره سال گذشته که از حیث تعداد آثار استاندارد که به مرزهای جدیدی از تکنیک و پروداکشن در سینمای ایران رسیده بودند و می توانستند نوید آینده ای روشن تر را دهند، یک بازگشت به عقب بود. از این منظر جشنواره سی وهشتم مانند سال های دورتر، با کمتر از انگشتان یک دست فیلم قابل تامل و چندین فیلم ضعیف برگزار گردید تا نشان دهد سال گذشته یک استثناء در سیر طبیعی سینمای ایران بوده است.

با این وجود اما مهمترین نکته ای که در تاریخ از جشنواره سی و هشتم ثبت خواهد شد ناداوری، عدم اعتماد به نفس و حقارت در مدیریت و درنهایت خطی است که سیاست گذاران فجر از این طریق به سینمای ایران می دهند. جشنواره سی و هشتم با برصدر نشاندن معدود تحریم نماینده ها، که حتی برای دریافت سیمرغ حاضر به حضور در جشنواره نشدند، در ابتدا باعث شد یکی از بی رمق ترین و ضعیف ترین اختتامیه های ادوار فجر رقم بخورد، مراسمی که از جشنواره سال بحرانی 88 هم کم شورتر و خالی تر از چهره ها بود و تبدیل به رکورددار عدم حضور کاندیداها و برگزیده ها در مراسم شد. مهم تر اما اینکه نشانه ای بود برای سینماگران ایرانی که بدانند بی احترامی به سیستم و قانون برای تصمیم گیران فرهنگی کشور یک مزیت است و هرچه بیشتر به قانون احترام بگذارید قدر کمتری خواهید دید.

جشنواره فیلم فجر، به عنوان جشنواره ای دولتی که همچنان مهمترین و موثرترین رویداد در سینمای انقلاب اسلامی است به تهیه نمایندگانی مانند سعید ملکان می گوید که اگر یک فیلم تلخ اجتماعی مانند ابد و یک روز بسازند سیمرغ باران می شوند و اگر سراغ مضامین ملی و ژانرهایی بسیار با اهمیت تر بروند دستشان از تمام جوایز اصلی کوتاه خواهد ماند. جشنواره فجر انقلاب به کارگردانان جوانی مانند امیرعباس ربیعی اعلام می نماید که حتی با وجود ساخت فیلمی که از منظر ساختاری و سینمایی با هر نگاهی جزو چند فیلم برتر جشنواره است به دلیل ورود به حوزه موضوعات ملتهب تاریخ انقلاب راهی به بخش اصلی جشنواره ندارند و اگر می خواهند در فستیوال دیده شوند بهتر است سراغ ساخت فیلم های اجتماعی بی مخاطب بروند. این البته تائید پیش بینی خود فیلم هم هست؛ لباس شخصی های فرهنگی همچنان مشغول کارند. جشنواره فجر به فیلمسازان جوانی مانند نیما جاویدی اعلام می نماید که اگر با فیلمنامه درخشان سرخپوست به صورت مستقل در جشنواره باشند جایزه ای نخواهند گرفت اما اگر با متنی به مراتب ضعیف تر اما در رکاب یکی از پدرخوانده ها و رانت داران سینما به جشنواره بیایند به راحتی سیمرغ را به خانه خواهند برد و به کارگردانانی مانند محمدحسین مهدویان نشان می دهد که کارگردانی درخشانش در ماجرای نیمروزها و ایستاده در غبار به راحتی نادیده گرفته خواهد شد و برای بردن سیمرغ ضروری است تا با فیلمی با مضمون درخت گردو در جشنواره حاضر گردد.

و از همه مهم تر جشنواره فیلم فجر به بازیگرانی مانند جواد عزتی و هادی حجازی فر و شهاب حسینی و امیر جدیدی و... می گوید هرچه قدر نجیبانه تر رفتار نمایند، هرچقدر از مواضع سیاسی ضدسیستم دوری نمایند و هرچقدر دهن کجی کمتری به قوانین بنمایند، به همان میزان کمتر به حق شان خواهند رسید. مدیران فرهنگی ما همیشه در پی دفع سربه زیرها و جذب کسانی ند که به آنها توهین می نمایند، حتی اگر از هنر کمتری برخوردار باشند. با این وجود اما تاریخ ثابت خواهد نمود که چه فیلم ها و فیلمسازان و نقش ها و هنرپیشه هایی در تاریخ ماندگار خواهند شد. در تاریخ البته نام کسانی که سال ها سکان مدیریت فرهنگی را در دست داشتند و همیشه عضو تمام شوراهای سیاستگذار و داوری و ... بودند و مسبب شرایط امروزند نیز ثبت خواهد بود. چهره هایی مانند محمد احسانی و حسن خجسته و حسین کرمی و رضا پورحسین و علیرضا رضاداد و جوان ترهایی مانند ابراهیم داروغه زاده و محمدمهدی طباطبایی نژاد و امثال آنها، که عموما کارمندان تلویزیون؛ به عنوان رسمی ترین رسانه حکومت اند، اما حقارت فرهنگی را در جمهوری اسلامی تئوریزه و اجرا می نمایند.

در نهایت اما، در نظرسنجی سال جاری مجمع نویسندگان و منتقدان سینمای انقلاب از میان 50 منتقد و روزنامه نگار سینمایی فیلم های شنای پروانه ساخته محمد کارت، روز صفر ساخته سعید ملکان و لباس شخصی ساخته امیرعباس ربیعی به ترتیب به عنوان سه اثر برتر جشنواره سی و هشتم فجر انتخاب شدند، که در اتفاقی قابل تامل هر سه از فیلم های اول جشنواره هستند. در این نظرسنجی همچنین فیلم خروج به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا در رتبه چهارم وخورشید ساخته مجید مجیدی در رتبه پنجم قرار دریافتد. فیلم پوست ساخته برادران ارک هم به عنوان مهمترین غافلگیری و پدیده جشنواره در رتبه ششم نهاده شد.

رتبه

نام فیلم

جمع نمرات

تعداد رای (نفر)

1

شنای پروانه

157

41

2

روز صفر

142

38

3

لباس شخصی

117

38

4

خروج

82

30

5

خورشید

81

28

در زیر جدول آراء بعضی منتقدان را به تفکیک آرا آمده است:

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 749

به "شنای پروانه بهترین فیلم منتقدان شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شنای پروانه بهترین فیلم منتقدان شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید