غار نباتی ندوشن یکی از غارهای زیبای استان یزد است

به گزارش مجله گوگل ایرانی، ایسکانیوز/ براساس آخرین گزارش های بدست رسیده، غار نباتی ندوشن یکی از غارهای زیبای استان یزد است.

غار نباتی ندوشن یکی از غارهای زیبای استان یزد است

ستون های زیبا و بارگاه های طبیعی ایجاد شده از استالاگمیت و استالاکتیت و همچنین بلورهای گل کلمی در دالان های مختلف فضاهای جالب و بدیعی را پدید آورده اند. قندیل های نبات مانند غار نباتی آن را به غاری زیبا در استان یزد تبدیل کرد. غار نباتی دارای دو دهانه است بدین نحو که در کنار دهانه اصلی آن که نیازمند یک فرود سه متری است دهانه دیگری به صورت مصنوعی ایجاد شده که دیگر نیازی به فرود ندارد.

بعد از ورود به درون غار و پشت سر گذاشتن سراشیبی پیش رو به یک سه راهی می رسیم. راستا سمت چپ با شیبی تند به چشمه آب قابل شربی در عمق 19 متری غار منتهی می شود. راستا سمت راست نیز با شیبی به سمت پایین به یک تالار منتهی می شود. راستا روبرو راستا اصلی غار است که با دور زدن یک استلاگمیت به تالار اول غار می رسد.

در این تالار دو راه موجود است راه سمت راست حفره هایی است که به دهلیزی که در بالای تالار دوم قرار گرفته منتهی می شود و راستا سمت راست سوراخ کوچکی است که می بایست به صورت نشسته از آن وارد تالار دوم شد. در این تالار نیز دو راه پیش روی داریم؛ راستا سمت راست دهلیزی است که در دو طرف خود به دو اتاقک زیبا ختم می شود و راستا سمت چپ با شیبی تند وارد تالار سوم که آخرین تالار غار است و با قطعه سنگی بزرگ به دو قسمت تقسیم شده است، می شود. در این غار نخ کشی ضروری نیست ولی انجام آن اطمینان خاطری برای بازگشت است. در مجموع غار نباتی ندوشن در عین زیبایی غار بزرگ و سختی نیست.

غار شگفت انگیز نباتی با بلورهای نبات مانند و سفید رنگ، عروس غارهای استان یزد است که هنوز صدای چکه های آب را می توان در آن شنید و جز غارهای فعال شناخته می شود که در آن غارزایی و رسوب گذاری با سرعتی بسیار کم در حال تداوم است.

به اعتقاد کارشناسان، وجود رطوبت داخل غار، چکیدن آب از قندیل ها، ترمیم قندیل های شکسته شده و وجود مواد آهکی داخل غار از نشانه های فعالیت غار نباتی یزد است. از دو استان یزد و اصفهان میتوان به این غار دسترسی پیدا کرد که هر دوی این راستاها به ندوشن ختم می شوند.

در این راستا که از کنار باتلاق گاوخونی عبور می کند از ورزنه تا سورک تقریبا 70 کیلومتر جاده خاکی است که البته برای ماشین های سواری نیز قابل تردد است و در مجموع از روستای ورزنه تا ندوشن 110 کیلومتر است.

بعد از رسیدن به ندوشن باید به سمت جنوب ندوشن طی طریق کرد تا به روستای صدرآباد رسید. 8.6 کیلومتر بعد از روستای صدرآباد در همین جاده به بند خاکی صدر آباد میرسیم. 1.3 کیلومتر بعد از بند در سمت راست جاده خاکی که قابل تردد برای انواع سواری است قرار گرفته است که پس از طی 6.1 کیلومتر در این جاده به پای کوهی که غار در بالای آن قرار گرفته است می رسیم و با تقریبا نیم ساعت کوهپیمایی میتوان به دهانه غار که 148 متر بالاتر از نقطه شروع کوهپیمایی است، رسید. البته پیدا کردن دهانه غار بدون بلد یا GPS سخت است.

منبع: همگردی
انتشار: 7 فروردین 1401 بروزرسانی: 7 فروردین 1401 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1964

به "غار نباتی ندوشن یکی از غارهای زیبای استان یزد است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غار نباتی ندوشن یکی از غارهای زیبای استان یزد است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید