اصلاح شرایط شاهکار مهندسی هخامنشیان

به گزارش مجله گوگل ایرانی، جبهه شمال شرقی صفه برج سنگی در میراث جهانی پاسارگاد، اصلاح شرایط و سامان دهی می شود. برج سنگی یکی از شاهکارهای مهندسی هخامنشیان به تعداد می آید.

اصلاح شرایط شاهکار مهندسی هخامنشیان

به گزارش خبرنگاران، برج سنگی بقایای بنای چهارگوش رفیعی است که بر فراز صفه ای سه پله ای قرار گرفته است که درحال حاضر تنها یک دیوار از آن به جای مانده است.

ارتفاع این برج نزدیک به 14 متر و قاعده آن 23.7 در 27.7 متر اندازه گیری شده است. تنها ورودی بنا در جبهه شمال غربی تعبیه شده و نزدیک به 5.7 متر از سطح زمین ارتفاع دارد. دسترسی به اتاق بالای برج از طریق پلکانی سنگی با 29 پله (به نقل از دیوید استروناخ) میسر می شده است. به گمان بسیاری، معماری برج سنگی با طراحی خاص و ظرافت ساخت، در تعداد شاهکارهای مهندسی هخامنشیان قرار گرفته است.

سنگ های به کاررفته در این بنا از گونه سنگ های سفید مرمرین است که از معدن کوه سیوند آورده شده اند. از سنگ های سیاه آهکی هم در پنجره های بسته و کور بنا برای تزئین استفاده شده است. فرو رفتگی های منظم مستطیل شکل در نمای خارجی چهار ضلع برج، دیگر عناصر تزئینی بدنه ها هستند که شواهد آن ها کماکان باقی است.

پایگاه میراث جهانی پاسارگاد درباره آخرین شرایط این برج گزارش کرده است: در حال حاضر این بنا بر اثر گذشت زمان، رهاشدگی، تجمع و نفوذ آب باران، حفاری های غیرمجاز، سرقت بست های فلزی، به یغما رفتن بلوک های سنگی، کم توجهی به اقدامات حفاظتی و پاره ای عوامل دیگر، به شدت آسیب دیده و فقط دیواره ضلع شمال غربی اثر نسبتا پابرجا مانده است. سایر دیوارها و مابقی قسمت ها کاملا فرو ریخته و بلوک های سنگی درهم شکسته، روی هم آوار و در اطراف پراکنده شده اند. در نتیجه این اتفاقات، صفه بنا از حالت اولیه خود خارج شده، شکل و شمایل آن بسیار مخدوش شده است.

با هدف خواناسازی نقشه معماری صفه و برطرف کردن آشفتگی های موجود، پیش تر در سال های 1398 و 1399 عملیات ساماندهی در دو جبهه جنوب غربی و شمال غربی بنا به انجام رسید و اینک در مرحله سوم، تمرکز بر اصلاح شرایط جبهه شمال شرقی صفه است. عملیات ساماندهی این بخش از اثر که از نیمه شهریور ماه امسال آغاز شده مشتمل بر مستندسازی، پاکسازی، قطعه یابی، دوباره چینی و وصالی است.

آرایش و وصالی بلوک های سنگی از هم پاشیده به دو صورت خشکه چینی و یا به روش پین گذاری (استفاده از مفتول های فایبرگلس) و به کارگیری رزین انجام می شود. نکته حائز اهمیت، به دست آمدن شواهد و اطلاعات تازه تاریخی و معماری در حین عملیات ساماندهی است که هر کدام متعاقبا معرفی خواهند شد.

درباره کاربری این برج سنگی نظرات متعددی مطرح است، گروهی آن را مقبره کمبوجیه، پسر و جانشین کوروش می دانند. برخی آن را آتشکده یا نیایشگاه دانسته اند و برخی هم آن را گنج خانه کوروش خوانده اند که در آن اسناد و مدارک مهم دولت هخامنشی نگهداری می شده است. در این میان البته بیشتر کارشناسان برای این بنا کارکردی آیینی متصور هستند و معتقدند بنای کعبه زرتشت در نقش رستم از روی این اثر الگوبرداری شده است. در دوره اسلامی، برج سنگی را زندان سلیمان می نامیده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1774

به "اصلاح شرایط شاهکار مهندسی هخامنشیان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصلاح شرایط شاهکار مهندسی هخامنشیان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید