افزایش 2 برابری گرایش به مصرف قلیان در زنان

به گزارش مجله گوگل ایرانی، دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات گفت: افزایش 2 برابری گرایش زنان و دختران ایرانی که مادران آینده جامعه به شمار می روند به مصرف قلیان، بسیار نگران کننده است.

افزایش 2 برابری گرایش به مصرف قلیان در زنان

محمدرضا مسجدی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه سلامت ایرنا اضافه کرد: متاسفانه این روزها قلیان از ابزار سرگرم نماینده خانواده ها به ویژه جوانان شده و گرایش زنان نیز به این ماده دخانی بسیار افزایش یافته است که پسندیده نیست.

وی گفت: سن مصرف قلیان در کشور به حدود 13 سال رسیده که در میان دختران به شدت افزایش یافته است. این مسئله، بحرانی و مهم است چراکه منجر به آسیب های بسیاری در آینده می شود.

مسجدی اعلام نمود: قلیان با طعم های مختلف و میوه ای که حاوی ترکیبات روان گردان است، به صورت خانوادگی مصرف می شود و به راحتی دختران در کنار پدران و همسران این ماده خطرناک و سمی را دود می نمایند. در حالی که این سنت شکنی است و فرهنگ غنی ایرانی را پایمال می نماید.

این فوق تخصص بیماری های ریه گفت: دود ناشی از قلیان باعث می شود که نیکوتین پلاسما، مونوکسید کربن و ضربان قلب سریعا بالا رود و آسیب جدی به سلامتی انسان وارد کند.

مسجدی ادامه داد: سرطان های ریه، دهان و مثانه از جمله بیماری های ناشی از کشیدن قلیان است و اسانس هایی که به تنباکوهای جدید می زنند، موجب حساسیت و سرفه های مزمن همراه با خلط می شود.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توضیح داد: بسیاری از افراد می گویند دود قلیان وارد ریه های ما نمی شود بلکه آن را از دهان خود خارج می کنیم، اما نمی دانند که دود به وسیله مخاط دهان و حنجره به بدن برمی شود، اگر فویل مورد استفاده بهداشتی و با کیفیت نباشد، در اثر واکنش با زغال قلیان منجر به سرطان خواهد شد.

به گفته مسجدی، افرادی که قلیان می کشند باید از این واقعیت آگاه باشند که دود قلیان چون از آب رد می شود و مرطوب است، مدت زمان بیشتری در ریه ها می ماند. همچنین بعضی میکروب ها که عمدتاً باکتری هایی هستند که موجب سل می شوند، در لوله قلیان وجود دارند.

دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات گفت: استفاده از قلیان سبب اختلال در جذب کلسیم، کاهش وزن و تخریب هورمون های جنسی خواهد شد و در نتیجه پوکی استخوان پدید می آید.

وی با بیان اینکه قلیان بیش از 7200 ماده زیان بخش دارد، گفت: در حالی که در سیگار تنها چهار هزار ماده مضر شناسایی شده و باید توجه داشت که ضرر قلیان بسیار بیشتر از مصرف سیگار است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 309

به "افزایش 2 برابری گرایش به مصرف قلیان در زنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 2 برابری گرایش به مصرف قلیان در زنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید