بازسازی آپارتمان: اولین بازسازی کامل دلفین های هم عصر دایناسورها!

به گزارش مجله گوگل ایرانی، در پی کشف یک فسیل استثنایی و کاملاً سالم از یک ایکتیوسور، دانشمندان تمام داده های علمی درباره این جاندار دریایی هم عصر دایناسور ها را کنار هم قرار داده و برای اولین بار پیروز شدند یک بازسازی کامل از این جاندار دلفین مانند را ارائه دهند که می تواند نخستین نگاه دقیق ما به این جانور 160 میلیون ساله باشد.

بازسازی آپارتمان: اولین بازسازی کامل دلفین های هم عصر دایناسورها!

جهت دریافت خدمات بازسازی آپارتمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش خبرنگاران، ایکتیوسور ها (ماهی خزنده سانان) که در دوران مزوزوئیک و در کنار دایناسور ها زندگی می کردند، خزندگان دریایی بودند که در اقیانوس های زمین شنا و شکار می کردند. این حیوانات شگفت انگیز که شبیه دلفین های امروزی بودند، تقریباً 250 میلیون سال پیش ظاهر شدند و حدود 90 میلیون سال پیش نیز منقرض شدند، با این همه سابقه فسیلی آن ها بسیار غنی و باشکوه است.

اینکه ایکتیوسور ها از کدام گروه از خزندگان اولیه به وجود آمدند هنوز معین نیست و تا کنون چندین گروه از خزندگان اولیه به عنوان اجداد ایکتیوسور ها مطرح شده اند. با این حال، اخیراً دیرینه شناسان بافت های نرم کاملاً حفظ شده ای از این جاندار ماقبل از تاریخ را نیز کشف نموده اند، که اطلاعات بسیار دقیق تری را برای کشف اینکه ایکتیوسور ها شبیه به چه چیزی بودند، به دست می دهد. این اطلاعات به نوبه خود می تواند به ما در درک چگونگی زندگی این جانوران یاری کند. تیمی به رهبری متس اریکسون، دیرینه شناس دانشگاه لوند در سوئد، تحقیقات قبلی را در خصوص ایکتیوسور ها - که به معنای مارمولک ماهی است - گردآوری و تجزیه و تحلیل نموده اند تا تحقیقات آینده در خصوص این جانور دریایی را قابل دسترس تر نمایند.

آن ها در مقاله خود اشاره می نمایند: در اینجا، ما مروری بر تحقیقات ایکتیوسور ها و شمایل نگاری سبک زندگی آن ها با تمرکز ویژه بر ساختار های بافت نرم و استنتاج های حاصل از آنها، از جمله جنبه های رنگ آمیزی و تنظیم حرارت، ارائه می دهیم. تحقیق علمی این دانشمندان بر اساس فسیلی صورت گرفت که در Posidonia Shale، مجموعه فسیلی Lagerstätte در آلمان یافت شد. این نمونه تقریباً کامل عصر ژوراسیک، یک فسیل کاملاً استثنایی است که این محققان از آن برای به دست آوردن بینشی در خصوص ظاهر ایکتیوسور ها و نحوه زندگی آن ها استفاده کردند.

یوهان لیندگرن، دیرینه شناس دانشگاه لوند شرح داد: نقطه مرجع ما یک مارمولک ماهی بود که در هولزمادن آلمان پیدا شد. این فسیل قبلاً موضوع مطالعه گسترده ای در خصوص بیولوژی و تنوع مارمولک ماهی هایی بوده است که من به همراه ماتس و چند تن دیگر از همکارانش انجام دادیم و نتایج اولیه آن در نشریه Nature به چاپ رسید. این تیم با داشتن تعداد زیادی فسیل و بعلاوه بهره گیری از تحقیقات قبلی، از یک هنرمند مجسمه ساز خبره با نام اسبن هورن در خواست کردند تا مجسمه ای در میزان واقعی از این گونه ایکتیوسور Stenopterygius quadriscissus که در شیل پوزیدونیا یافت شده بود، بسازد.

این فرآیند حدود یک سال به طول انجامید و در این مدت مجسمه های متعدد گلی و حتی پرینت سه بعدی از این جاندار تهیه شد. حیوان حاصل مانند لاک پشت های پشت چرمی Dermochelys coriacea که یک خزنده دریایی امروزی است، پوست صافی دارد. پیش از این نیز مطالعات قبلی به این نتیجه رسیده بودند که این گونه در طول انتقال تکاملی خود به اقیانوس، همچون بسیاری از خزندگان دریایی، فلس های خود را از دست داده است. بعلاوه این جانور به گونه ای تجسم شده است که گویی به وسیله لایه ای از چربی محافظت می گردد که شواهد آن نیز در فسیل آلمانی Stenopterygius دیده شده است. این لایه ضخیم چربی به محافظت از ایکتیوسور در برابر دمای سرد یاری می کرد. فسیل های ایکتیوسور بعلاوه شواهدی از ملانوزوم ها، اندامک های سلولی حاوی رنگدانه های تیره را نشان داده اند که می توانند محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش را فراهم نمایند. علاوه بر این دندان های ریز نیز در ایکتیوسور های فسیل شده یافت شده است.

به گفته محققان، نتیجه، یک پیوند درخشان از علم و هنر، و به روزترین تصویر از یک ایکتیوسور تا کنون است. اگرچه این امکان وجود دارد که اطلاعات بیشتری این جاندار در آینده به دست بیاید، اما محققان تصور نمی کند چیزی فراتر از این حاصل گردد و در نتیجه این کامل ترین و تقریباً نهایی ترین تصویری است که ما از این خزنده دریایی ایجاد نموده ایم. اریکسون گفت: بازسازی ما از نظر علمی مدرن ترین و امیدواریم درست ترین تفسیر از ظاهر این جاندار ماقبل از تاریخ است که برای دانش آموزان و محققانی که می خواهند درباره مارمولک ماهی ها بیشتر بیاموزند، ارزشمند خواهد بود. نتایج این تحقیق در نشریه Earth-Science Reviews منتشر شده است.

منبع: sciencealert

ترجمه: مصطفی جرفی-خبرنگاران

منبع: فرارو
انتشار: 5 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1401 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1984

به "بازسازی آپارتمان: اولین بازسازی کامل دلفین های هم عصر دایناسورها!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی آپارتمان: اولین بازسازی کامل دلفین های هم عصر دایناسورها!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید