ببینید ، شکار چشم بشکه ای کله شیشه ای در اعماق تاریکی

به گزارش مجله گوگل ایرانی، چشم بشکه ای نام یک تیره از راسته سیمین ماهی سانان دریایی است.

ببینید ، شکار چشم بشکه ای کله شیشه ای در اعماق تاریکی

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، چشم بشکه ای سرشیشه ای نوعی از ماهیان پرتوباله هستند که در تمام اقیانوس ها در عمق 247 تا 549 متر یافت می شوند. این گونه تا 16 سانتیمتر رشد می نمایند. چشم بشکه ای سرشیشه ای و شبح ماهی پوزه قهوه ای تنها مهره دارانی هستند که برای واضح تماشا با چشم های خود، در کنار عدسی، از آینه استفاده می نمایند.

ماهی چشم بشکه ای که در اعماق تیره اقیانوس زندگی می نماید، دارای سری شفاف است که به ماهی اجازه می دهد در عین محافظت از چشم هایش، میدان دید وسیعی برای نظارت بر طعمه خود داشته باشد. در منطقه مشهور به گرگ و میش در عمق 600 تا 800 متری اقیانوس، ماهی چشم بشکه ای با ظاهر شگفت انگیز خود زندگی می نماید. چشم های این ماهی همانند گوی های زمردین هستند که در سر شفاف ماهی جای گرفته اند.

این چشم های کروی بزرگ روی یک جفت لوله بلند و نقره ای مستقر شده اند که به هر سو می چرخد و ماهی را برای پیدا کردن غذا و دوری کردن از خطر یاری می نمایند، و به همین دلیل هم این ماهی چشم بشکه ای نامیده شده است. رنگ سبز چشم این ماهی، که در واقع از یک رنگدانه زرد ناشی می گردد، به عنوان گونه ای عینک آفتابی عمل می نماید. ماهی با استفاده از این رنگدانه زرد می تواند شکار خود را در محیط کم نور عمق اقیانوس بهتر ببیند.

از آنجایی که در عمق پهناور و بی حفاظ اقیانوس جایی برای پنهان شدن وجود ندارد، بسیاری از جانورانی که در این منطقه زندگی می نمایند، دارای بدن های بی رنگ و شفاف هستند، که باعث می گردد از دید شکارچیان محافظت شوند. نور آفتاب از درون بدن این ها می گذرد و سایه ای ایجاد نمی نماید.

به نظر می رسد که چشم های شگفت انگیز ماهی چشم بشکه ای برای مقابله با این ترفند جانداران منطقه گرگ و میش تکامل یافته باشد. رنگدانه چشم این ماهی آن را توانا می نماید تا بین نور خورشید و تابش نور طعمه تمایز قائل گردد. این به چشم بشکه ای یاری می نماید تا چشم انداز ای واضح از جانورانی که سعی در پنهان کردن سایه خود دارند، به دست آورد.

به علت اینکه سر ماهی چشم بشکه ای شفاف است، این ماهی حتی می تواند چشمان خود را رو به بالا بچرخاند، که به این معناست که می تواند طعمه را در حالی که از بالای سرش به سوی عمق آب حرکت می نماید، دنبال کند تا وقتی که طعمه جلوی دهانش برسد، و آن را ببلعد.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 25 خرداد 1402 بروزرسانی: 25 خرداد 1402 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 2219

به "ببینید ، شکار چشم بشکه ای کله شیشه ای در اعماق تاریکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ببینید ، شکار چشم بشکه ای کله شیشه ای در اعماق تاریکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید