تاج محل؛ باشکوه ترین نماد عشق جهان

به گزارش مجله گوگل ایرانی، ساخت تاج محل 22 سال طول کشید و اینطور به نظر می رسد که ارزشش را داشت. تاج محل یکی از عجایب هفت گانه دنیای جدید است.

تاج محل؛ باشکوه ترین نماد عشق جهان

تاج محل گل سرسبد گردشگری هند است. همین جاذبه به تنهایی، می تواند آدم ها را وسوسه کند تا به هند سفر نمایند و با زیباترین بنای دنیا با کاربری مقبره آشنا شوند. تاج محل در شهر آگرا که بسیار به دهلی، پایتخت این کشور نزدیک است، قرار گرفته است. با مجله گردشگری دلتا همراه باشید تا سفری به این بنای حیرت انگیز داشته باشیم. بنایی که در فهرست میراث دنیای یونسکو ثبت شده و یکی از عجایب هفت گانه دنیای جدید به شمار می رود.

تاج محل کجاست؟

در کشور هند و شهر آگرا. تاج محل بنایی باشکوه از سنگ مرمر سفید است. در زیر بنا، مقبره ممتاز محل قرار گرفته است. ممتاز محل، همسر ایرانی شاه دنیا است. ممتاز محل را به ارجمندبانوبیگم هم می شناسند. گفته می گردد شاه دنیا که از شاهان سلسله گورکانی است، عاشق و شیفته ممتاز محل، شاهزاده خانم ایرانی تبار بود. وقتی ملکه فوت کرد، شاه تصمیم گرفت باشکوه ترین بنای دنیا را بر مزارش بسازد تا به دنیا ثابت کند عاشق همسرش بوده است. برای همین تاج محل را به عنوان نماد عشق می شناسند.

از عجایب این بنا رنگین بودن آن است! در هر ساعت از شبانه روز، بنای مرمرین تاج محل را به رنگ متفاوتی می بینید. مثلاً صبح ها بنا را صورتی کم رنگ، عصرها سفید شیری و شب ها به رنگ طلایی خواهید دید. جذاب است. مگر نه؟

داستان مادری با چهارده بچه

ممتاز محل، شاهزاده خانم ایرانی بود که با شاه دنیا، پادشاه مغول تبار از سلسله گورکانیان، ازدواج نموده بود. آنچه از دل تاریخ بر می آید چنین است که این دو، عاشق و شیفته همدیگر بودند و البته بسیار به داشتن بچه های بیشتر علاقه داشتند. ممتاز محل زمانی که می خواست چهاردهمین فرزندش را به دنیا بیاورد، فوت کرد. شاه دنیا هم برای حفظ خاطرات شیرینش با ملکه، تصمیم گرفت مقبره ای باشکوه برای او در کنار رود جمنا بسازد.

تاج محل

می گویند غم از دست دادن ممتاز محل چنان برای شاه دنیا سنگین بود که در مدت کوتاهی همه موها و ریشش سپید شد. البته شاه دنیا تصمیم داشت آن سوی رود جمنا، مقبره ای دقیقاً مشابه مقبره همسر محبوبش برای خودش بسازد. با این تفاوت که مقبره دوم، از مرمر سیاه ساخته گردد. این دو مقبره قرار بود با پلی به یکدیگر متصل شوند. مقبره سیاه اما هرگز ساخته نشد. شاه دنیا بعد از فوت، کنار همسر محبوبش در تاج محل به خاک سپرده شد.

نکات جالب هنگام بازدید از تاج محل

تاج محل کاملًا به سبک باغ ایرانی ساخته شده است. نمای ساختمان اصلی، در آب استخری که بیرون بنا ساخته اند، منعکس می گردد. شاید برای شما جالب باشد اگر بدانید نوشته های روی مقبره ممتاز محل و شوهرش شاه دنیا، به زبان فارسی نستعلیق است. در دو سوی بنای اصلی، دو بنا قرار گرفته است که کاملاً قرینه همدیگر هستند. یکی مسجدی با سه گنبد است و دیگری مهمان سرا. بازدید از این دو بنا را هم در برنامه سفرتان بگنجانید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 16 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 691

به "تاج محل؛ باشکوه ترین نماد عشق جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاج محل؛ باشکوه ترین نماد عشق جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید