دانشمندان گونه جدیدی از ماهی های رنگین کمانی را در مالدیو کشف کردند

به گزارش مجله گوگل ایرانی، شاید تصور کنید که ماهی رنگین کمانی تنها در تصویرسازی های کتاب های بچه ها وجود دارد، در حالی که ماهی های رنگین کمانی در واقع وجود دارند. دانشمندان در مالدیو به طور رسمی گونه جدیدی از ماهی های رنگین کمانی را توصیف نموده اند - ماهی پری با پوشش گل رز یا Cirrhilabrus finifenmaa. نتیجه این یافته در نشریه ZooKeys منتشر شده است.

دانشمندان گونه جدیدی از ماهی های رنگین کمانی را در مالدیو کشف کردند

طبق تحقیقات آن ها، این ماهی با رنگ درخشان در آب های عمیق در سواحل مالدیو زندگی می نماید. رنگ های زرد، قرمز، نارنجی و بنفش به این ماهی کوچک ظاهری شعله مانند می بخشد.

البته این ماهی برای اولین بار در دهه 1990 کشف شد، در ابتدا تصور می شد که این ماهی نسخه بالغ ماهی قرمز مخملی پری (Cirhilabrus rubrisquamis) باشد. با این حال، مقایسه این دو گونه در تحقیقات اخیر نشان داده است که ماهی تازه یک گونه مستقل است و هم ظاهر و هم DNA متفاوتی دارد.

این ماهی، نخستین ماهی ای است که به وسیله یک دانشمند مالدیویی به طور رسمی کشف و توصیف شده. احمد نجیب، یکی از نویسندگان و زیست شناس موسسه تحقیقات دریایی مالدیو، می گوید: همواره این دانشمندان خارجی بوده اند که گونه هایی را که در مالدیو یافت می شوند، بدون دخالت خاصی از جانب دانشمندان محلی بومی مالدیو ، توصیف نموده اند. این بار فرق دارد و احساس اینکه برای اولین بار بخشی از فرایند این کشف باشید واقعاً هیجان انگیز است.

نام علمی گونه تازه نیز از زبان محلی گرفته شده است. Finifenmaa به معنای رز است که برای یک ماهی گلگون از جزیره ای که گل ملی آن گل رز است، مناسب است.

منبع: یک پزشک
انتشار: 11 خرداد 1401 بروزرسانی: 11 خرداد 1401 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 2013

به "دانشمندان گونه جدیدی از ماهی های رنگین کمانی را در مالدیو کشف کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشمندان گونه جدیدی از ماهی های رنگین کمانی را در مالدیو کشف کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید