سفر معنادار بلینکن به اوکراین در روزهای ناآرام کی یف-مسکو

به گزارش مجله گوگل ایرانی، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در سفر اخیر خود به کی یف با مقامات اواکراین مذاکرات مفصلی داشت که محور اصلی بیشتر این نشست ها موضوع روسیه و به ادعای آنها تهدیدهای ناشی از مسکو برای اوکراین بود.

سفر معنادار بلینکن به اوکراین در روزهای ناآرام کی یف-مسکو

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

در نشست های بلینکن در کی یف طیف گسترده ای از موضوعات تحت پوشش نهاده شد ؛ ساخت خط لوله گاز نورد استریم 2، چشم انداز عضویت اوکراین در ناتو و احتمال حضور جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده در کریمه در بستر یک اجلاس از مهمترین موضوعات بود، اما متن اصلی همه مذاکرات موضوع تهدیدهای ناشی از روسیه مطرح شد.

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین پس از گفت و گو با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا گفت: سال 2021 برای روابط اوکراین و آمریکا اساسی خواهد بود.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، پنجشنبه در اولین سفر خود به کی یف در مسئولیت جدید خود در دولت بایدن ، گفت: من از بازگشت به اوکراین خوشحالم. این دیپلمات را در این سفر خانم ویکتوریا نولاند که اخیراً توسط سنا برای تصدی پست معاون وزیر امور خارجه در امور سیاسی تصویب شده بود همراهی می کرد. نولاند خود نشست های جداگانه ای با طرف اوکراینی برگزار کرد.

برنامه هیئت آمریکایی غنی بود. صبح وزیر امور خارجه با سران فراکسیون های مجلس اوکراین ملاقات داشت. سپس وی با دیمیتری کولبا همتای اوکراینی اش گفت و گو کرد و پس از آن دیپلمات ها با اپی فانیوس رئیس کلیسای ارتدکس اوکراین (OCU) ملاقات و در محل یادبود کشته شدگان در دونباس با هم گل گذاشتند.

این دیپلمات آمریکایی علاوه بر گفت و گو با ولدیمیر زلنسکی رئیس جمهوری و دنیس شمیگال نخست وزیر با نمایندگان جامعه مدنی اوکراین نیز صحبت کرد.

استقبالی گرم از مهمانان در کی یف

ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین هنگام شروع کنفرانس مطبوعاتی با آقای بلینکن به شوخی گفت: من تحت تأثیر نهاده شده ام که تیم (هیات آمریکایی) به خوبی در آنچه در اینجا اتفاق می افتد تبحر دارد، همه جزئیات را به خوبی می داند. این یک امتیاز عظیم است، اگرچه در بعضی از مسائل احتمالاً منفی است. وی ابراز اطمینان کرد که سال جاری سالی اساسی برای روابط دو کشور خواهد بود و همچنین از ایالات متحده برای حمایت نه تنها در حرف تشکر کرد.

آنتونی بلینکن هم گفت: در حقیقت، من به یک دلیل بسیار ساده اینجا هستم: از طرف رئیس جمهور بایدن، قاطعانه بر تعهد خود به حاکمیت، تمامیت ارضی و استقلال اوکراین مجدداً تأیید و ناکید کنم.

وی همچنین تأکید کرد که می خواهد شخصاً به رهبر اوکراین نشان دهد که ایالات متحده برای روابط و مشارکت با این جمهوری ارزش قائل است.

طبق گفته های ولدیمیر زلنسکی، مذاکرات بین دو طرف معنادار بود. موضوع مقطعی، همانطور که انتظار می رفت، سیاست های روسیه بود. آنتونی بلینکن اعلام نمود که واشنگتن تهدیدهای ناشی از روسیه از جمله تمرکز نیروهای روسی در نزدیکی مرزهای اوکراین را از نزدیک تحت نظر دارد. روسیه بعضی از نیروهای خود را عقب کشیده است، اما بخش قابل توجهی باقی مانده است. مسکو بعضی از تجهیزات را برد، اما بعضی از آنها باقی مانده است. بنابراین، روسیه اگر تصمیم به انجام این کار بگیرد، قادر است اقدامات تهاجمی را در مدت زمان نسبتاً کوتاهی شروع کند.

ولادیمیر زلنسکی نیز از حرفهای بلینکن حمایت کرد. به گفته رئیس جمهور، اطلاعات اوکراین خروج 3 هزار و 500 نیروی روسی از کریمه را ثبت نموده است، اما 75 هزار نفر دیگر در این منطقه باقی مانده اند.

آقای زلنسکی همچنین در خصوص دونباس صحبت کرد و به فرایند مثبت خاصی اشاره نمود که آن هم کاهش تعداد تک تیراندازان بود. با این حال، به گفته وی، تجزیه طلبان شروع به استفاده بیشتر از هواپیماهای بدون سرنشین می نمایند.

موضوع امنیت در مناطق دریای سیاه و آزوف به طور جداگانه مورد بحث نهاده شد. کی یف و واشنگتن، همانطور که رهبر اوکراین گفت، در ارتباط با این ایده خاص اساسی دیگاه مشترکی داشتند بعداً دفتر رئیس جمهور اوکراین بیان کرد این ایده مشترک تقویت حضور نظامی آمریکا در منطقه دریای سیاه- آزوف است.

طرفین همچنین به موضوع کریمه پرداختند. بنابراین، رئیس جمهور زلنسکی بیان کرد که او از جو بایدن و هریس معاون رئیس جمهور ایالات متحده به اولین اجلاس پلتفرم کریمه که قرار است در 23 آگوست برگزار گردد، دعوت نموده است.

وی گفت: ما معتقدیم در این سال نمادین برای اوکراین (سی امین سالگرد استقلال اوکراین) ، ایالات متحده قطعاً در کنار ما خواهد بود و میهمان ما در سفرهای رسمی و غیر رسمی خواهد بود.

در پاسخ، آقای بلینکن گفت که بیماری همه گیر کووید - 19 شرایط را برای بازدیدها پیچیده نموده است و رئیس جمهور هر زمان که بتواند سفر به اوکراین را انجام می دهد.

موضوع حمایت نظامی از اوکراین به طور جداگانه مطرح شد. دیمیتری کولبا پیش از این خاطرنشان نموده بود که کی یف از ایالات متحده درخواست سیستم های دفاع هوایی و فن آوری های جدید نظامی را دارد. موافقت طرف آمریکایی به طور علنی اعلام نشد. با این حال، آقای بلینکن اعلام نمود: واشنگتن در حال آنالیز امکان افزایش سطح همکاری و یاری به اوکراین از نظر امنیتی است.

دفتر رئیس جمهوری اوکراین نیز گزارش داد که ایالات متحده کاملاً از تمایل کی یف برای دریافت برنامه اقدام برای عضویت در ناتو حمایت می نماید، اما کار در این راستا ادامه دارد.

رئیس دیپلماسی آمریکایی با اتهام حملات سایبری، درباره مسایل دیگری به مسکو حمله کرد. این دیپلمات آمریکایی اضافه کرد: روسیه همچنین از فساد و افرادی که به آن یاری می نمایند تا منافع خود را در برابر منافع مردم اوکراین پیش ببرد، استفاده می نماید.

به طور کلی، موضوع روسیه موضوع اصلی همه نشست های بلینکن و طرف های اوکراینی بود.، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 5 خرداد 1400 بروزرسانی: 5 خرداد 1400 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1596

به "سفر معنادار بلینکن به اوکراین در روزهای ناآرام کی یف-مسکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر معنادار بلینکن به اوکراین در روزهای ناآرام کی یف-مسکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید