فرق گیربکس با دیفرانسیل خودرو در چیست؟

به گزارش مجله گوگل ایرانی، خبرنگاران | سرویس خودرو - دیفرانسیل و گیربکس دو قطعه بسیار مهم و کاربردی در خودرو به شمار می فرایند و حرکت ماشین بدون آن ها، میسر نخواهد بود. در این مطلب قصد داریم که به بررسی فرق گیربکس با دیفرانسیل خودرو پرداخته و با نگاهی دقیق تر به این قطعات، بنگریم.

فرق گیربکس با دیفرانسیل خودرو در چیست؟

تفاوت گیربکس با دیفرانسیل

برای درک بهتر تفاوت این دو قطعه، لازم است ابتدا با تعریف هر کدام از آن ها آشنا شوید.

گیربکس

گیربکس یا همان جعبه دنده، قطعه ای حیاتی بوده و از انواع چرخ دنده ها در خودرو به حساب می آید. این قطعه اندازه معینی از دور موتور را به کمک چرخ دنده های خود، به چرخ ها منتقل می کند. در واقع مسئولیت گیربکس به تنظیم سرعت چرخش چرخ ها مربوط می شود. گیربکس در انواع مختلفی همچون گیربکس cvt وجود دارد.

دیفرانسیل

در مواقعی از رانندگی، مانند زمان پیچیدن، هر یک از چرخ ها به دلیل طی مسافت متفاوت، سرعت های متفاوتی نسبت به همدیگر دارند؛ در اینجا این دیفرانسیل است که توان لازم را به چرخ ها می رساند و اندازه چرخش آن ها را معین می کند. برای درک بهتر این موضوع باید توان خروجی از خودرو را مانند یک انشعاب تکی تصور کنید که به وسیله دیفرانسیل به دو بخش تقسیم شده و هر بخش برای گردش یک چرخ، به صورت مستقل عمل می کند. در واقع این دیفرانسیل است که کمک می کند سر پیچ ها با موفقیت پیچیده و میزان چرخیدن چرخ ها، به صورت مجزا از یکدیگر، تنظیم شود.

بیشتر بدانید: افزایش اصطکاک و لیز نخوردن اتومبیل در فصل زمستان

فرق گیربکس با دیفرانسیل

همان طور که در بالا نیز گفتیم، گیربکس، نیروی موتور را به سمت چرخ ها هدایت می کند و این دیفرانسیل است که اجازه چرخش متفاوت در چرخ ها را ایجاد خواهد کرد. به بیان دیگر دیفرانسیل ها در مرحله بعد از گیربکس قرار دارند و نیروی موتور را با تنظیمات خود به پلوس چرخ های خودرو، انتقال می دهند. برخی از خودروها دو دیفرانسیلی بوده و برخی دیگر تک دیفرانسیل هستند. بدیهی است که خودروهای دو دیفرانسیل، تعادل و امنیت بیشتری در پیچ ها داشته و ضریب اطمینان به آن ها به مراتب بالاتر است.

با توجه به توضیحات بالا، عمده تفاوت بین دیفرانسیل و گیربکس در موارد زیر خلاصه می شود:

1. هر خودرو دارای یک جعبه دنده یا گیربکس است، اما یک خودرو، دو دیفرانسیل، یکی برای چرخ های جلو و یکی برای چرخ های عقب، می تواند داشته باشد.

2. گیربکس به هر چهارچرخ مربوط شده و انتقال قدرت را به طور مساوی برای هر چهار چرخ انجام می دهد؛ اما دیفرانسیل یا برای چرخ های جلو و یا چرخ های عقب عمل خواهد کرد. (بسته به این که خودروی مورد نظر دیفرانسیل جلو بوده یا از نوع دیفرانسیل عقب باشد؛ البته در برخی از خودروها نیز دو دیفرانسیل جلو و عقب را به طور همزمان داریم.)

3. گیربکس سرعت و توان دور موتور را با سرعت و گشتاور متغیر به میل گردان، منتقل می کند؛ اما دیفرانسیل در زمانی که شکل حرکت خودرو از راستا صاف تغییر کند، توان را به صورت نامساوی به چرخ ها می رساند. (در زمانی که خودرو در راستا صاف حرکت کند، دیفرانسیل توان مساوی به چرخ ها خواهد رساند.)

4. در دیفرانسیل جلو و عقب، تفاوت هایی را در سرعت و ایمنی شاهد هستیم؛ اما این موضوع در خصوص گیربکس صدق نمی کند و ماهیت عملکرد آن در تمام خودروها یکسان است. در خودروهای با دیفرانسیل عقب، شتاب بالاتری را شاهد هستیم؛ اما در ماشین های با دیفرانسیل جلو، سطح و ضریب ایمنی بالاتر بوده و شتاب پائین است.

نکته: لازم به ذکر است که در زمان کاهش دنده، دیفرانسیل آخرین قطعه ای است که در کم کردن دنده، نقش آفرینی می کند.

سخن سرانجامی

با توجه به توضیحات فوق، دیفرانسیل و گیربکس را باید بیشتر دو قطعه موازی بدانیم که با یک هدف مشترک، در انتقال توان به چرخ های خودرو، کاربرد دارند. گیربکس عقب تر قرار داشته و دیفرانسیل ها نزدیک به چرخ ها عملکرد دارند. اگر شما تفاوت قابل توجه دیگری میان کاربرد این دو قطعه و عملکرد آن ها می دانید، آن را در بخش نظرات و پرسش ها با ما و سایر مخاطبان خبرنگاران در میان بگذارید. در سرانجام خواندن مقاله نحوه کار گیربکس اتوماتیک و عوامل مخرب گیربکس اتوماتیک را نیز به شما پیشنهاد می دهیم.

منبع: setare.com
انتشار: 31 خرداد 1400 بروزرسانی: 31 خرداد 1400 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1632

به "فرق گیربکس با دیفرانسیل خودرو در چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرق گیربکس با دیفرانسیل خودرو در چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید