بندر خمیر ، شهر تالابی ایران

به گزارش مجله گوگل ایرانی، سفر به جنوب ایران و بندر خمیر می تواند یکی از سفرهای به یادماندنی و جذابی باشد که به تازگی هواداران بسیاری پیدا نموده است. وقتی از سفر به بندر صحبت به میان می آید، همه در ابتدا تصور می نمایند که راجع به کیش و قشم می خواهیم سخن بگوییم اما این بندر تاریخی، بزرگ ترین سکونت گاه در جوار تالاب خور خوران است، تالابی که بزرگ ترین تالاب دریایی خاورمیانه و دارای وسیع ترین جنگل های حرا ایران است. در این مطلب از مجله خبرنگاران می خواهیم شما را برای سفر به بندر خمیر و جاذبه های گردشگری بی نظیر آن آماده کنیم، با ما همراه باشید.

بندر خمیر ، شهر تالابی ایران

بندر خمیر کجاست؟

بندر زیبای خمیر یکی از بندرهای زیبا و دیدنیی شهرستان هرمزگان که در جنوب ایران قرار گرفته است. این شهر در حدود 65 کیلومتری جنوب غربی بندرعباس و حدود 110 کیلومتری شرق بندر لنگه واقع شده است. مرکز شهرستان خمیر، بندر خمیر نام دارد. بندر خمیر در گذشته محل برگزاری مرنام های مذهبی و جشن های همگانی بود که همین علت باعث شده تا این بندر به بندر جمیر نیز معروف شود.

آدرس دقیق: ایران، هرمزگان، شهرستان خمیر، شهر تالابی بندر خمیر

چگونه به بندر خمیر برویم؟

برای دسترسی به بندر خمیر، اگر از سمت تهران به سمت استان هرمزگان حرکت می کنید، باید خود را برای حدود 15 ساعت رانندگی آماده کنید. ابتدا باید از تهران به سمت یزد و بعد به سمت بندرعباس سفر کرده و در نهایت به بندر زیبای خمیر برسید. اگر از سمت شیراز به سمت بندر خمیر می روید، حدود 16 الی 17 ساعت رانندگی پیش روی شما قرار گرفته است. اما برترین راه سفر به این بندر، سفر هوایی خواهد بود. شما با خرید بلیط هواپیما بندرعباس با کم ترین اندازه خستگی حدود 3 الی 5 ساعت بعد به بندرعباس رسیده و از سفر خود نهایت لذت را خواهید برد.

جاهای دیدنی بندر خمیر

زیبایی های این بندر مختص به بندر و تالاب آن نیست، کافی است سری به اطراف بندر خمیر بزنید تا زیبایی های بیشتری را ببینید و برای مدت طولانی مجذوب این فضا و زیبایی های آن شوید. در این بخش می خواهیم شما را با جاذبه های گردشگری خمیر آشنا کنیم. شما می توانید با آنالیز هتل های بندرعباس برای اقامت خود تصمیم بگیرید.

جنگل حرا بندر خمیر | جنگل همواره سرسبز

شاید برای شما این سوال به وجود بیاید که مگر جنگل های حرا در قشم نیست؟ جنگل های همواره بهار حرا، در میان جزیره قشم و شهر بندری خمیر قرار گرفته است. زیبایی این جنگل به گونه ای زبان زد همه گردشگران است که هر ساله مسافران زیادی را برای دیدن خود به بندر خمیر دعوت می نماید. این جنگل زیبا دارای درختان مانگرو و چندل است، این درختان در آب رشد می نمایند و به هنگام جزر و مد وجود آنها صحنه های رویایی به وجود می آورد، به گونه ای که اگر از دور دست ها به این چشم انداز نگاه کنید، گویی هزاران درخت بر روی آب شناور هستند.

زیبایی این جنگل تنها به این شناور ماندن درختان بسنده نکرده است، گاهی در میان جزر و مد چنان در دل آب فرو می روند که گویا از ابتدا وجود نداشته اند. هنگام سفر به بندر خمیر و دیدنی جنگل حرا از قلم نیاندازید که با یک بومی آشنا به فضای جنگل به گشت و گذار بروید، چرا که آنان مسیرهای آبی جنگل را بلد هستند و می دانند شما را از کدام مسیر راهنمایی نمایند تا هیجان بیشتری را تجربه کنید.

قایق سواری در میان این جنگل، خاطرات به یاد ماندنی و جذابی را به یادگار خواهد گذاشت. ترکیب صدای پرندگان و سرخوردن قایق بر روی آب با سرعت زیاد برای لحظاتی هر چند کوتاه مدت شما را در خوشی و لذت بی نهایت غرق می نماید.

آبگرم سیاهکش | جاذبه گردشگری بکر در بندر خمیر

آبگرم سیاهکش یکی از جاهای دیدنی بندر خمیر است که با نام آبگرم روستای نیمه کار نیز شناخته می شود. این آبگرم مکانی بسیار بکر و زیبا است که خواص درمانی برای بیماری هایی نظیر آرتروز، روماتیسم و گرفتگی عضلات دارد. بیاید از ماهی های ریز درون آب این چشمه هم چشم پوشی نکنیم، ماهی های ریز درون چشمه امکان ماهی درمانی رایگان را برای شما فراهم خواهند کرد.

فاصله شهر بندری خمیر تا آبگرم سیاهکش: 70 کیلومتر، 1 ساعت

پل لاتیدان | جاذبه ای متعلق به بندر خمیر

پل لاتیدان یا پل کول در استان هرمزگان و در جنوب ایران واقع شده است و یکی از جاهای دیدنی هرمزگان به شمار میرود. این پل، بر روی رودخانه کول در جاده لار و 70 کیلومتری غرب بندر عباس قرار گرفته است که به دوره شاه عباس بزرگ در زمان بیرون راندن پرتغالی ها بازمی شود. این پل زیبا از شاهکارهای دوره صفویه به شمار میرود و برخلاف دیگر پل های این زمان با سنگ های بی شکل و نامنظم ساخته شده است.

فاصله بندر خمیر تا پل لاتیدان: 62 کیلومتر، 58 دقیقه

کاروانسرای تقی خانی بندر خمیر | از جاهای دیدنی بندر خمیر

کاروانسرای تقی خانی یکی از جاذبه های گردشگری بسیار زیبا در شهر خمیر است که به دوره صفویه باز می شود. این کاروانسرا در مسیر جاده بندر لنگه به بندر عباس قرار گرفته است و در تاریخ 2 خرداد 1378 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

فاصله بندر خمیر تا کاروانسرای تقی خانی: 75 کیلومتر، 57 دقیقه

چشمه آب گرم لشتان | شکافی از دل زمین

چشمه آب گرم لشتان یکی دیگر از جاذبه های دیدنی بندر خمیر به شمار میرود که در هفت کیلومتری شرق شهر خمیر قرار گرفته است. آب چشمه از میان شکاف سنگ های مارین و از دل زمین خارج می شود. در اطراف چشمه دو استخر به ابعاد 10 در 3.50 و 5 در 6 با عمق یک و نیم متر در امتداد یکدیگر ساخته شده و آب از استخر اول وارد استخر دوم می شود. مهم ترین مزایای چشمه لشتان این است که در این محوطه 12 اتاقک برای استراحت و اقامت مسافران ساخته شده است و به طور رایگان در اختیار مسافران قرار می گیرد.

فاصله چشمه آب گرم لشتان تا بندر خمیر: 12 کیلومتر، 15 دقیقه

تالاب خورخوران | بزرگ ترین تالاب خاورمیانه

در نزدیکی شهر خمیر یکی از بزرگ ترین تالاب های خاورمیانه به نام تالاب خورخوران قرار گرفته است. این تالاب به همراه جنگل حرا از نظر زیست محیطی برای این شهر بسیار اهمیت داشته و محل زندگی بسیاری از پرندگان و جانوران خاص است. قرارگیری این دو پدیده زیبا در کنار هم، تصویر زیبایی از بندر خمیر ایجاد نموده که بیننده را محو خود خواهد نمود.

فاصله بندر خمیر تا تالاب خورخوران: 2 کیلومتر، 10 دقیقه

جزیره زیبا وارمی | تمیز ترین جزیره ایران

یکی از جزیره های شگفت انگیر در شهر بندری خمیر، جزیره وارمی است. این جزیره برخلاف دیگر جزایر به عنوان یکی از تمیزترین جزیره های ایران و شاید جهان به شمار میرود. جزیره وارمی در هنگام مد خود را در زیر آب دریا پنهان کرده به گونه ای که در هنگام مد ممکن است از دیدنی این چشم انداز خسته شوید، اما عجله نکنید؛ کمی صبر کنید و منتظر باشید تا جزر اتفاق افتد. درست همان جایی که فکرش را هم نمی کردید به یک باره جزیره ای پر از شن و ماسه مانند نگینی زیبا آغاز به درخشش می نماید.

یکی از جاذبه های جزیره وارمی دیدنی دلفین ها است. بومیان این منطقه به علت شکل ظاهری جزیره و پنهان شدن آن در زیر آب هنگام مد، آن را با نام نهنگ یا همان وارمی صدا می نمایند. اگر قصد سفر به وارمی را گرفتید، برترین زمان سفر به این جزیره پاییز یا اواخر زمستان یا حتی اوایل بهار است و سفر در ماه های گرم سال اصلا توصیه نمی شود.

فاصله بندر خمیر تا جزیره وارمی: 5 کیلومتر، 10 دقیقه

بازار سنتی بندر خمیر | مرکز خریدی قدیمی در دل شهر

اگر تا به حال به جنوب سفر نکرده اید باید بگوییم که بازارگردی در همه جای جهان لذت بخش است اما در بازارهای جنوبی ایران بخصوص بازار سنتی بندر خمیر حال دیگری را تجربه خواهید کرد. در این بازار با هر قدمی که برمیدارید هیجان زده خواهید شد چرا که در آنجا حس زیبایی و زندگی به اندازه زیاد جریان دارد.

بازار سنتی بندر خمیر، نگینی درخشان در میان بازارهای کهن استان هرمزگان، نه تنها شهرتی مثال زدنی یافته، بلکه رونق مالی منطقه را نیز به ارمغان آورده است. قدمت این بازار به دوران دور باز می شود و حکایت های رونق و شکوه آن از زبان ریش سفیدان و بزرگان به نسل های بعد منتقل شده است. گفته می شود این بازار کهن در ابتدا با سی حجره و با الهام از بازار وکیل شیراز بنا شده بود. اما گذر زمان، دگرگونی ها و توسعه هایی را به همراه داشته و امروزه بازاری پویا و پررونق را پیش روی چشمانمان می بینیم.

بازار سنتی بندر خمیر همانند نگینی درخشان در میان جاذبه های گردشگری این شهر می درخشد و با ارائه تنوعی از کالاها، از جمله پارچه، مواد غذایی، پوشاک، کیف، کفش، لوازم صوتی و انواع ظرف، نظر هر گردشگری را به خود جلب می نماید. گشت و گذار در این بازار کهن، سفری به دل تاریخ و فرهنگ غنی هرمزگان است و فرصتی برای یافتن سوغاتی های منحصر به فرد و چشیدن طعم های اصیل جنوب ایران به شمار می رود.

فاصله شهر بندری خمیر تا بازار سنتی: 1 کیلومتر، 5 دقیقه

کلبه رویایی کالنگار | کلبه شناور

یکی از قشنگ ترین جاذبه های دیدنی بندر خمیر، کلبه عاشقانه کالنگار است که در نزدیکی جنگل های حرا و در دماغه جزیره مردو دیده می شود. وجود این کلبه تنها و رویایی در کنار جنگل های پر رمز و راز حرا، این مکان را به یکی از جاهای دیدنی هرمزگان و بندر خمیر تبدیل کرده که نام آن برگرفته از نوعی صدف یا پوسته صدف به نام کالنگ است. کالنگار، کلبه ای شناور است که دیدنی آن شما را هیجان زده خواهد نمود.

فاصله بندر خمیر تا کلبه کالنگار: 71 کیلومتر، 1 ساعت 26 دقیقه

رستوران گارگوپ بندر خمیر | جایی برای چشیدن طعم غذاهای جنوبی

گارگوپ، اولین رستوران بازیافتی چوبی در ایران است که تمام مصالح به کار رفته در آن از میز و صندلی ها تا دیگر مبلمان از چوب های بازیافتی و غیرقابل استفاده ساخته شده اند. نام گارگوپ از نام یک ماهی مشهور دریای جنوب نام گذاری شده و در آنجا انواع غذاهای محلی و دریای سرو می شود.

آدرس رستوران گارگوپ: استان هرمزگان، 70 کیلومتری غرب بندرعباس، بندر خمیر در جوار تالاب خورخوران

فاصله بندر خمیر تا شهرهای اطراف

بندر خمیر یکی از جاذبه های گردشگری جنوب کشور است که در مجاورت خلیج فارس و شهرهای مهم دیگری همانند قشم، بندرعباس و … قرار گرفته است. زمان سفر به بندر خمیر، می توانید با یک تیر چند نشان بزنید و همزمان به چند شهر از این استان سفر کنید. برای آشنایی بیشتر با شهرهای مختلف جنوب ایران و آگاهی از فاصله هرکدام از این شهرها با بندر خمیر با ما همراه باشید.

فاصله بندر خمیر تا قشم

مسیر دریایی خمیر تا جزیره قشم را می توانید در مدت زمان کوتاهی سپری کنید. در این مسیر امواج آرام دریا و جنگل های حرا را می توانید مشاهده کنید و پس از آن محو دیدنی جاهای دیدنی قشم شوید.

 • فاصله شهر بندری خمیر تا قشم: 96 کیلومتر
 • زمان: 1 ساعت 45 دقیقه (این جاده شامل جابجایی به وسیله کشتی است.)

فاصله بندر خمیر تا بندر عباس

سفر به بندر عباس تجربه ای گرم و دلپذیر است که خاطرات بسیار زیبایی را به یادگار می گذارد. بندر عباس یکی از مهم ترین شهرهای جنوبی ایران و نقطه اتصال بسیاری از جزایر خلیج فارس با بخش های دیگر کشور به شمار میرود. شما برای رفتن به شهر بندری خمیر می توانید ابتدا به بندر عباس بروید و در ادامه مسیر سفر بعد از 1 ساعت 30 دقیقه به بندر خمیر برسید. برای آغاز این سفر می توانید راهنمای سفر به بندر عباس را بخوانید و جاهای دیدنی بندرعباس را هم دیدن کنید، سپس به برنامه ریزی سفر خود برای رفتن به بندر زیبای خمیر ادامه دهید.

 • فاصله بندر خمیر تا بندرعباس: 96 کیلومتر
 • زمان: 1 ساعت 25 دقیقه

فاصله بندر خمیر تا هرمزگان

 • فاصله بندر خمیر تا هرمزگان: 178 کیلومتر
 • زمان: 2 ساعت 24 دقیقه

برترین زمان سفر به بندر خمیر

بندر خمیر به واسطه موقعیت مکانی که دارد، از آب و هوای گرمی برخوردار است. برترین زمان سفر به بندر خمیر، فصل پاییز و زمستان است. در این فصول آب وهوای بندر زیبای خمیر معتدل و دلپذیر بوده و شما می توانید از سفر به این بندر زیبا نهایت لذت را ببرید.

آب و هوای بندر خمیر

از آنجایی که برای سفر به بندر خمیر باید برترین بازه زمانی را انتخاب کرده تا بتوانید به راحتی از تمامی جاذبه های دیدنی آنجا دیدن کنید، باید به آب و هوای بندر خمیر توجه داشته باشید. بندر خمیر در استان هرمزگان و جنوب کشور قرار گرفته است. این موقعیت قرارگیری سبب شده تا آب و هوای این بندر گرم باشد و فصل تابستان در این منطقه آب وهوایی گرم و شرجی پیدا کند. بنابراین برای رفتن به این بندر زیبا فصل های پاییز و زمستان برترین بازه تاریخی است.

اقامت در بندر خمیر

در سفر به بندر خمیر قطعا هتل های لوکس و گران قیمت را باید فراموش کنید. این سفر هیجان انگیز به قلب منطقه ها بومی جنوب کشور است، بنابراین به فکر اقامت در اقامتگاه های بومگردی به سبک خانه های جنوبی باشید.

سوغات بندر خمیر

برای تهیه سوغاتی به بازار سنتی بندر خمیر بروید، در این بازار می توانید برترین خوراکی و سوغاتی بندر خمیر را تهیه کنید و به عنوان سوغات برای نزدیکان خود ببرید. قدم زدن در میان حجره های این بازار قدیمی و سنتی چنان صفایی دارد که برای چندین ساعت همه چیز را فراموش کرده و با لذت بوی زندگی را نفس خواهید کشید. سوغات این شهر شامل موارد زیر است:

 • ادویه مخصوص پخت ماهی
 • خرما و شیره مقوی خرما
 • سس انبه مخصوص
 • کُندر
 • ترشی محلی گزر
 • ادویه ای محلی به نام گوبولی

بندر خمیر؛ طبیعت بکر در سواحل خلیج فارس!

اگر تا به حال به بندر خمیر نرفته اید، این پاییز و زمستان سفر به جنوب ایران، هرمزگان و بندر خمیر را در فهرست سفرهای خود بگذارید. برای سفر به بندر خمیر می توانید بلیط هواپیما بندرعباس و اقامتگاه های بومگردی هرمزگان را آنالیز کرده و در صورت تمایل برای رفتن به یک سفر هیجان انگیز آماده باشید. اگر تا به حال به این بندر زیبا سفر کرده اید، تجربیات و خاطرات خود را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول درباره بندر خمیر

بندر خمیر کجاست؟

بندر خمیر واقع در ایران، هرمزگان، شهرستان خمیر، شهر تالابی بندر خمیر است.

چه جاذبه هایی در بندر خمیر وجود دارد؟

جزیره مردو، جزیره وارمی، روستای کهورستان، کلبه کالنگار، دیوار سدار، پل لاتیدان، آبگرم سیاهکش، رستوران گارگوپ، لنج موزه بوم گوهری، حوضچه نمکی ساوات و … از جمله جاذبه های گردشگری و تفریحی بندر خمیر است.

برترین زمان سفر به بندر خمیر، چه زمانی است؟

از آنجایی که این بندر آب وهوای بسیار گرمی دارد، برترین زمان سفر به آن، فصل پاییز و زمستان است.

سوغات بندر خمیر چیست؟

سوغات بندر خمیر شامل ادویه مخصوص پخت ماهی، خرما و شیره خرما، سس انبه، ترشی محلی گزر، ادویه محلی گوبولی است.

منبع: فلای تودی
انتشار: 20 خرداد 1403 بروزرسانی: 20 خرداد 1403 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 2274

به "بندر خمیر ، شهر تالابی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بندر خمیر ، شهر تالابی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید