کبد این موجود ظریف یک ویژگی استثنایی دارد، عکس

به گزارش مجله گوگل ایرانی، زومیت نوشت: قورباغه های شیشه ای هنگام خواب بیشتر خون خود را در کبد پنهان می نمایند و با افزایش شفافیت بدنشان از شکارچیان در امان می مانند.

کبد این موجود ظریف یک ویژگی استثنایی دارد، عکس

وقتی قورباغه های شیشه ای کوچک در طول روز به خواب می روند، تقریباً 90 درصد از سلول های قرمز خون خود را از گردش خون خارج می نمایند. مطالعه ای نو نشان می دهد این سلول های رنگین درون پاکت های مخفی درون کبد قورباغه جمع می شوند. کبد این سلول ها را پشت سطح آینه مانند خود پنهان می نماید.

به گزارش ساینس نیوز، زیست شناسان از قبل می دانستند قورباغه های شیشه ای پوست شفافی دارند؛ اما پنهان کردن موقت خون قرمز ترفندی است که به تازگی درزمینه استتار مهره داران کشف شده است. کارلوس تابوادا، بیوشیمی دان دانشگاه دوک و یکی از کاشفان خون پنهان می گوید: قلب پمپاژ خون قرمز که رنگ طبیعی خون است، متوقف می نماید و فقط مایع آبی رنگی را پمپاژ می نماید.

این قورباغه شیشه ای ماده هنگام خواب بیشتر سلول های قرمز خون خود را پنهان می نماید. تخمک ها درون تخمدان های شفاف او مشاهده شدنی است.

جسی دلیا، یکی از کاشفان است که در موزه تاریخ طبیعی آمریکا مشغول به کار است. وی می گوید چیزی که ممکن است برای انسان شگفت انگیزتر باشد، این است که در این قورباغه ها بدون اینکه خون لخته گردد، تقریباً کل سلول های قرمز خون برای ساعت ها درکنارهم جمع می گردد.

23 دسامبر پژوهشگران در مجله ساینس گزارش کردند که پنهان کردن سلول های قرمز خون می تواند شفافیت قورباغه های شیشه ای را دو تا سه برابر کند. این شفافیت سبزرنگ می تواند برای این قورباغه های کوچک بسیار مهم باشد که در طول روز در جاهایی مانند زیر برگ درختان پنهان می شوند.

وقتی قورباغه شیشه ای بیدار می گردد و آغاز به حرکت می نماید، خونی که هنگام خواب در کبدش پنهان شده بود، دوباره به گردش درمی آید و شفافیت قورباغه کوچک را کاهش می دهد.

وقتی دلیا مجبور شد در آزمایشگاه از قورباغه های شیشه ای (Hyalinobatrachium fleischmanni) عکس هایی تهیه کند، متوجه پدیده توصیف شده شد. او سال ها رفتار قورباغه های شیشه ای را مطالعه نموده بود؛ اما هرگز آن ها را در حالت خواب ندیده بود. وقتی او به چند تصویر مجذوب کننده احتیاج داشت، چند قورباغه را در ظرف آزمایشگاه قرار داد و درنهایت دید که این حیوانات در طول روز چگونه می خوابند. دلیا می گوید: هیچ خون قرمزی را در گردش خون آن ها نمی دیدم. ویدئویی از آن ضبط کردم. شگفت آور بود.

وقتی دلیا پروژه خود را برای حمایت مالی به آزمایشگاهی در دانشگاه دوک فرستاد، از این موضوع جا خورد که پژوهشگر جوان دیگری نیز در همان آزمایشگاه قصد داشت شفافیت قورباغه های شیشه ای را مطالعه کند. بااین حال، سرپرست آزمایشگاه، سونکه جانسن، به دلیا و رقیبش، تابوادا گفت که آن ها مجموعه مهارت های متفاوتی دارند و باید باهم روی این موضوع کار نمایند.

نشان دادن اینکه سلول های قرمز خون در قورباغه های زنده چه کاری انجام می دهند، بسیار سخت بود. میکروسکوپ نوری برای تماشا درون کبد که سطح خارجی آینه مانندی دارد، کارایی ندارد. علاوه براین، نمی شد از روش هایی استفاده کرد که قورباغه ها را بیدار می کردند؛ زیرا در این صورت سلول های قرمز خون فوراً در بدن آن ها به گردش درمی آمدند. حتی بیهوش کردن قورباغه ها هم بی فایده بود؛ زیرا در این حالت فرایند مذکور اتفاق نمی افتاد. بنابراین، دلیا و تابوادا از تکنیکی به نام تصویربرداری فوتوآکوستیک استفاده کردند که بیشتر مهندسان از آن استفاده می نمایند.

در تکنیک تصویربرداری فوتوآکوستیک، نوری به مولکول های مختلف برخورد می نماید و موجب آزادشدن اندکی انرژی می گردد. درنتیجه این امر، ارتعاشات ظریفی ایجاد می گردد که می تواند فضاهای درونی پنهان را آشکار کند. جونجی یائو در دانشگاه دوک به تیم قورباغه شیشه ای پیوست تا این تکنیک را برای استفاده در کبد قورباغه ها اصلاح کند؛ به طوری که حیوانات طی این فرایند بیدار نشوند.

وقتی قورباغه های شیشه ای کوچک به خواب می روند، تقریباً 90 درصد از سلول های قرمز خونشان در کبد ذخیره می گردد و شفافیت حیوان را افزایش می دهد. این امر ممکن است به پنهان شدن قورباغه ها از شکارچیان یاری کند وقتی این حیوانات بیدار می شوند، خون دوباره در بدن آن ها به گردش درمی آید.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 29 دی 1401 بروزرسانی: 29 دی 1401 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 2158

به "کبد این موجود ظریف یک ویژگی استثنایی دارد، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کبد این موجود ظریف یک ویژگی استثنایی دارد، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید