آشنایی با مفاهیم زبان بدن؛ 7 حرکت بدنی تاثیرگذار در ارتباط

به گزارش مجله گوگل ایرانی، حرکات بدنی مانند حرکت دست و تغییر فاصله خود با مخاطب موقع صحبت کردن، به کار بردن حرکات نمادین معنی دار به جای کلمات، داشتن شرایط بدنی درست موقع گفتگو، انعکاس رفتار طرف مقابل و... تاثیر زبان بدن در ارتباط را افزایش می دهد.

آشنایی با مفاهیم زبان بدن؛ 7 حرکت بدنی تاثیرگذار در ارتباط

بخش زیادی از ارتباطات ما غیرکلامی است و زبان بدن نقش مهمی در این میان ایفا می کند. در ادامه مقالات آشنایی با مفاهیم زبان بدن، در اینجا به هفت مورد از فیگورها و حرکات بدنی اشاره می کنیم که در برقراری ارتباط با دیگران تأثیر می گذارند.

1- استفاده از حرکات دست هنگام صحبت کردن

هنگام صحبت کردن از حرکات دست استفاده کنید. کارشناسان معتقدند سخنرانان خوب هنگام گفتگوها یا سخنرانی هایشان بیش از دیگران از حرکات دست استفاده می کنند. ازنظر کارشناسان حرکات دست موجب اعتماد بیشتر مخاطبین به سخنران می شود.

 • حرکات پیچیده ای مانند حرکت دو دست بالای کمر با تفکر پیچیده در ارتباط است.
 • سیاستمدارانی مانند بیل کلینتون، باراک اوباما، کالین پاول و تونی بلر سخنرانانی کاریزماتیک و مؤثر هستند که یکی از دلایلش می تواند استفاده آنان از حرکات دست در موقع سخنرانی باشد.

2- حرکت کردن در اطراف اتاق در موقع سخنرانی

فقط دست هایتان را حرکت ندهید. سخنرانان بزرگ در اطراف حرکت می کنند. به اسلایدها اشاره می کنند و فاصله خودشان با مخاطبان را تغییر می دهند. به عبارت دیگر آن ها پرحرارت و متحرک هستند.

 • اگر هنگام صحبت کردن یا حین مکالمه با دیگران، دستان خود را در جیب های خود قرار دهید، ممکن است نامطمئن و بسته به نظر برسید.
 • در مقابل، اگر دستانتان را از جیب خود بیرون بیاورید و کف دستتان را به سمت بالا نگه دارید، به نظر دوست داشتنی و باورپذیر می آیید.

3- استفاده از اشارات و حرکات نمادین

این گونه حرکات نمادین معادل کلمات هستند. نمادها می توانند پرخاشگرانه یا پذیرنده باشند. به یاد داشته باشید که برخی از نشانه ها در فرهنگ های مختلف معنایی متفاوت دارند.

 • مشت های بسته و یا تنش در بدن می تواند نشانه هایی از پرخاشگری و حمله باشد، و نشان می دهد که فرد خود را برای مبارزه آماده می کند. همچنین رو به طرف مقابل کردن، حالت یک فرد آماده برای مبارزه را به خود دریافت و به سمت فرد مقابل حرکت کردن، و نشستن نزدیک او می تواند نشانه هایی از حمله باشد. این حرکات خیلی ناگهانی انجام می شوند.
 • در مقابل، حرکاتی مثل جمع کردن بازوها و کف دستان را به یک سمت قرار دادن، شبیه زمانی که قصد داریم کسی را در آغوش بگیریم، یک حرکت پذیرنده است. این حرکات آرام و ملایم هستند. تکان دادن سر زمانی که شخص مقابل صحبت می کند نشان می دهد شما با او موافق و یک مخاطب عالی نشان هستید.

4- داشتن فیگور و حالت بدنی درست

به درستی بایستید و صاف بنشینید. اگر مثلاً به یک مصاحبه کاری رفتید و شرایط بدنی مناسبی نداشته باشید ممکن است در ذهن مصاحبه کننده تأثیر نامناسب بگذارید.

 • پوزیشن بد با اعتماد به نفس ضعیف، خستگی، و غیرتعاملی بودن در ارتباط است. اگر شما صاف ننشینید ممکن است دیگران فکر کنند که شما فرد تنبل و منفعلی هستید.
 • برای داشتن یک شرایط و فیگور مناسب موقع ایستادن یا نشستن، باید پشتتان صاف و سرتان بالا باشد. اگر شما نشسته اید به جلو متمایل شوید. نشستن جلوی صندلی و کمی به سمت جلو حرکت کردن نشان می دهد که به موضوع علاقه مند هستید.

5- انعکاس رفتار طرف مقابل (حرکات آیینه ای)

انعکاس زمانی رخ می دهد که یک فرد شرایط طرف مقابلش را تقلید می کند. با تکرار کردن حرکات دیگران شما این احساس را به طرف مقابل می دهید که موردپذیرش قرارگرفته است.

 • شما می توانید تن صدای شخص، زبان بدن یا موقعیت بدن طرف مقابل را انعکاس دهید. حواستان باشد این کار را به طور مکرر یا خیلی واضح انجام ندهید، در این مورد خیلی زیرکانه عمل کنید.
 • انعکاس حرکات یکی از مؤثرترین روش های استفاده از زبان بدن برای ایجاد یک ارتباط خوب با دیگران است.

6- تأکید بر نکات مهم کلام با حرکت و زبان بدن

بیش از یک ژست داشته باشید. این به شما کمک خواهد کرد که پیام خود را بهتر منتقل کنید. اگر می خواهید اطمینان حاصل کنید که طرف مقابل دچار سو تفاهم نشود و به درستی درک شوید، وقتی دارید ایده خود را با صدای بلند مطرح می کنید هم زمان حرکات خود را تکرار کنید.

 • اگر مخاطب با یک حرکت جذب سخنران نشد، سخنران احتمالا با یک حرکت دیگر می تواند توجه او را جلب کند. لازم نیست که برای هر عبارتی که می گویید از یک (یا دو) حالت و فیگور بدنی خاص استفاده کنید، اما ایده خوبی است که یک جعبه ابزاری از حرکات را در ذهن داشته باشید که با کمک آن ها مفاهیم مهمی را که به سادگی ممکن است اشتباه تفسیر شوند را تقویت کنید.
 • اگر مثبت ترین حرکات خود را به مخاطب نشان دهید، این پیام را به او می رسانید که قرار است به یک نتیجه مطلوب برسد. حرکات منفی را از خودتان و مخاطب تان دور کنید. به این ترتیب شما به وضوح نشان می دهید که نمی خواهید هیچ مانعی در جهت انتقال پیامتان قرار داشته باشد.

7- اجتناب از حرکات بدن که شمارا عصبی و غیرقابل اعتماد نشان می دهد

از حرکاتی که شمارا عصبی و غیرقابل اعتماد نشان می دهد اجتناب کنید. علائم زبان بدنتان را کنترل کنید. مراقب چشمان سرگردان، بازی کردن با کرک لباس و مرتب فین فین کردن خود باشید.

 • لمس چهره از نشانه های اضطراب است. شرایط خود را اصلاح کنید. اگر شما به طور مداوم و بیش ازحد صورت خود را لمس کنید، نمی توانید با اعتمادبه نفس، مهربان و پذیرا و یا راحت به نظر برسید. شرایط خودتان را اصلاح کرده و تلاش کنید تیک های عصبی تان را از بین ببرید. این کار ممکن است سخت و زمان بر باشد اما به سرعت می تواند ارتباطات غیرکلامی شمارا بهبود ببخشد.
 • این مجموعه حرکات کوچک مطمئناً اثر پیام شمارا کاهش می دهد. اما در مورد انجام این حرکات به طور تصادفی و در برخی از شرایط خیلی نگران نباشید.

منبع: wikihow

گروه روانشناسی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 5 بهمن 1399 بروزرسانی: 5 بهمن 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1360

به "آشنایی با مفاهیم زبان بدن؛ 7 حرکت بدنی تاثیرگذار در ارتباط" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با مفاهیم زبان بدن؛ 7 حرکت بدنی تاثیرگذار در ارتباط"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید