از واکسن کرونا برای آتش نشانان تهرانی خبری نیست

به گزارش مجله گوگل ایرانی، با شیوع ویروس کرونا در کشور، سازمان آتش نشانی تهران نیز در راستای مبارزه با این ویروس اقدامات گسترده ای انجام داد و از اولین نیروهایی بود که از طرح ضدعفونی کردن خیابان ها تا طراحی ماشین هایی برای انجام این کار، مشارکت داشت، اما حالا گویا با گذشت بیش از یکسال از ورود این ویروس به کشور، اولویتی بر واکسیناسیون آنان درنظر گرفته نشده است، موضوعی که سخنگوی آتش نشانی تهران هم به آن اعتراض دارد.

از واکسن کرونا برای آتش نشانان تهرانی خبری نیست

سید جلال ملکی-سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران- در گفت وگو با خبرنگاران، با تاکید بر لزوم واکسیناسیون آتش نشانان دربرابر کرونا، گفت: با توجه اینکه آتش نشانان در عملیات حاضر می شوند و باید در لحظات سخت امدادرسانی نمایند ضروری است که در برابر ابتلا به بیماری کووید19 ایمن باشند.

وی ادامه داد: هفته گذشته دو همکار ما در آتش نشانی تهران جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست دادند. این همکاران نیروهای عملیاتی نبودند. یکی از آن عزیزان حدود یک ماه از بازنشستگی اش گذشته بود.

ملکی با بیان اینکه براساس آخرین آنالیز های ما بیش از 1300 نفر از نیروهای آتش نشان تهران به کووید19 مبتلا شدند، گفت: سازمان آتش نشانی تهران اولین سازمانی است که در شهرداری تهران ستاد مقابله با بیماری کرونا را تشکیل داد و شبانه روز خیابان ها را ضدعفونی می کرد. حتی چند خودروی تخصصی ضدعفونی شهری درست کردیم و آتش نشانی تهران به خاطر کرونا حتی یک روز هم تعطیل نبوده است.

وی ادامه داد: این تعطیل نشدن آتش نشانی به این معنا بود که اگر در یک ایستگاه سه آتش نشان کرونا گرفته بودند و در مرخصی به سر می بردند فشار به سایر افراد حاضر در ایستگاه وارد می شد.

ملکی گفت: زمانی که آتش نشانان در محل حادثه حاضر می شوند نمی دانند که افراد حاضر در محل مریض هستند یا نیستند. آتش نشانان برای خارج کردن افراد گاهی باید آن ها را بغل نمایند، گاهی باید ماسک تنفسی شان را به کسی که یاری می خواهد بدهند و پس از آن بار دیگر خودشان از همان ماسک تنفس نمایند و آتش نشانان از کجا باید بدانند نفس کسی سالم است یا نه؟

وی اضافه نمود: در عملیات های نجات هم آتش نشانان با خون بدن افراد سر و کار دارند. تمام این موارد نشان می دهد که آتش نشانان در اولویت دریافت واکسن کووید19 هستند.

ملکی اظهار کرد: مکاتباتی در این زمینه با نهادهای متولی صورت گرفته اما علیرغم قول و وعده متاسفانه هنوز اتفاق خاصی رخ نداده است. هیچ یک از کارکنان و نیرو های سازمان آتش نشانی تهران هیچ گاه به دنبال سوء استفاده نبودند اما با توجه به شرایط کاری آتش نشانان واقعا واکسن زدن آن ها از اولویت هاست.

ملکی گفت: تعداد کل نیروی های آتش نشانی تهران حدود 5500 نفر است. این افراد همه به مردم خدمت می نمایند و در رابطه تنگاتنگی با مردم هستند.

وی با اشاره به زندگی جمعی آتش نشانان در ایستگاه های آتش نشانی گفت: تمام امکانات برای رعایت کردن پروتکل ها در ایستگاه های آتش نشانی فراهم شده است اما با این حال آتش نشانان مدت زمان زیادی را با یکدیگر و در ایستگاه ها زندگی می نمایند. همین باعث می گردد که اگر یکی از این افراد مبتلا به کرونا باشد سایر افراد را در معرض قرار دهد.

وی گفت: در محل حادثه واقعا نمی توان ماسک را آنطور که باید استفاده کرد. آتش نشانی که باید پله های یک برج را تا آخرین طبقه بالا برود می تواند ماسک داشته باشد؟

ملکی ادامه داد: اتش نشانی هیچ وقت درخواست نکرد که در اولویت اول باشد اما حالا پس از واکسیناسیون بعضی گروه ها انتظار داشتیم که حداقل در اولویت سوم باشیم.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران اظهار کرد: در خبر ها هم شنیدیم که آتش نشانانان یکی از شهرها تا کنون واکسن زده اند و این خبر بسیار خوبی است. اما ضروری است که واکسیناسیون آتش نشانان تمام شهرها به صورت کامل انجام گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 تیر 1400 بروزرسانی: 4 تیر 1400 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1638

به "از واکسن کرونا برای آتش نشانان تهرانی خبری نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از واکسن کرونا برای آتش نشانان تهرانی خبری نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید