برگ برنده ای به نام رضا عطاران

به گزارش مجله گوگل ایرانی، روزنامه همشهری - مسعود میر: حدود یک سال از آغاز قدم رو هزارپا در سینمای ایران می گذرد. فیلمی که نه تنها عنوان پرفروش ترین فیلم سال 97 را به دست آورد بلکه در جداول حساب و کتاب گیشه های سینما هم برای خودش رکورد ممتازی دست و پا کرد. هرچند حضور جواد عزتی در این فیلم برای تماشاگران خوشایند بود، اما تردیدی نیست که رضا عطاران مؤثرترین بازیگر فیلم و عامل اصلی موفقیت هزارپا در گیشه بود.

برگ برنده ای به نام رضا عطاران

عطاران چند سال است که به این حسن شهره شده و عملکرد حضورش در فیلم های پرفروش گیشه در سال های گذشته موید این ادعا خواهد بود. کافی است نگاهی کنید به وضعیت فیلم های پیروز سال های گذشته در گیشه تا متوجه شوید که رضا عطاران قهرمان بی چون و چرای سال های اخیر سینما بوده است.

او در پنجمین دهه زندگی اش این قهرمانی را چند سال متوالی تجربه نموده و حالا در نخستین سال ششمین دهه زندگی اش (51 سالگی) و درحالی که از شروع سال تا کنون فیلمی روی پرده نداشته و فعلا هم فیلمی با بازی او در نوبت اکران قرار ندارد ارتباطش با رونق گیشه سینما ها عیان تر شده است.

به این بهانه، درخشش فیلم های 5 سال گذشته در گیشه و ارتباط شان با حضور برگ برنده ای به نام رضا عطاران را مرور نموده ایم.

97: مصادره گیشه ها

بعد از هزارپا که فروشش بیش از تصور بود عنوان دومین فیلم پرفروش سال 97 هم به مصادره قدرت نمایی رضا عطاران درآمد. مصادره به کارگردانی مهران احمدی هرچند کمتر از نصف مبلغ فروش هزارپا فروخت، اما در صندلی دومین فیلم پرفروش سال گذشته شرایط ویژه ای داشت. رضای هزارپا و اسماعیل یارجانلوی مصادره با بازی رضا عطاران تماشاگران را به سینما کشاند و اینگونه بود که عطاران آقای پولساز سال لقب گرفت.

مصادره: 15.6 میلیارد تومان

هزارپا: 38 میلیارد تومان

96: نهنگ تکراری، 20 میلیارد تومان

خیلی ها معتقدند که نهنگ عنبر 2 دنباله ضعیف تری نسبت به قسمت اول فیلم پرسروصدا و پربازیگر سامان مقدم بود، اما وقتی معادلات اکران و فروش فیلم ها در سال 96 را مرور کنید متوجه می شوید که ارژنگ صنوبر موسفید نموده، باز هم با همان فلاش بک های خاطره انگیز دهه شصتی اش تماشاگران را در سینما روده بر کرد و عشق نافرجامش به رؤیا توانست فیلم مقدم را بر صدر جدول فروش سال 96 بنشاند.

فرمولی که سامان مقدم در بهره بردن از شوخی ها، محدودیت ها و البته نوستالژی های دهه 60 کشف نموده بود توسط خیلی ها کپی شد، اما او بود که توانست با رضا عطاران سند پیروزیت را به نام خودش و نهنگش ثبت کند، هر چند تکراری...

95: عطاران برزیلته، 14 میلیارد تومان

رصد نام عطاران به عنوان بازیگر اصلی دومین فیلم پرفروش سال 95 سینمای ایران موضوع جالبی است. چرا؟ چون او در فیلمی به کارگردانی منوچهر هادی بازی کرد و توانست رتبه دوم فروش سال سینما را برای سازندگان من سالوادور نیستم به ارمغان بیاورد درحالی که نخستین فیلم پرفروش آن سال سینمای ایران، یکی از معدود معجزات بین المللی سینمای کشور بود.

من سالوادور نیستم با بازی عطاران دومین فیلم پرفروش سال لقب گرفت، چون در رتبه اول و با فاصله کمی از فیلم برزیلی ساز منوچهر هادی این کلید واژه ها قرار داشتند و گیشه را فتح کردند: اصغر فرهادی، شهاب حسینی، ترانه علیدوستی، نخل طلای کن و فروشنده...

94: رویای ارژنگ، 7 میلیارد

تردید نکنید که اگر فیلم محمدرسول الله (ص) مجید مجیدی به دلیل سوژه خاصش و البته حمایت های ویژه در نمایش های سازمانی نبود نهنگ عنبر عنوان پرفروش ترین فیلم سال 94 را به چنگ آورده بود. قصه های ارژنگ و رؤیا آن سال خیلی ها را به سینما ها کشاند و عنوان دومین فیلم پرفروش سال 94 را در حالی به نام فیلم سامان مقدم و همکارانش ثبت کرد که بازیگر نقش اول فیلم کسی نبود جز رضا عطاران.

93: آقای کمالی و بانو، 6.5 میلیارد

فیلمنامه پیمان قاسم خانی و کارگردانی کمال تبریزی حتما برای پیروز شدن در گیشه به یک بازیگر حساس هم نیازمند بود و اینگونه شد که رضا عطاران با گریم مردی پا به سن گذاشته شد آقای کمالی طبقه حساس. فیلم از هرگونه تبلیغ تلویزیونی محروم بود و با این همه دومین فیلم پرفروش سال شد.

رضا عطاران در نقش مردی به ظاهر متعصب و مذهبی درگیر موضوع دفن همسرش در قبری دو طبقه است و با اینکه فیلم ستاره کم ندارد، اما این عطاران است که حتی با گریه هایش در مراسم ختم، قهقهه خنده را به تماشاگران هدیه می دهد.

منبع: برترین ها
انتشار: 5 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 262

به "برگ برنده ای به نام رضا عطاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگ برنده ای به نام رضا عطاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید