تابستانه کتاب 99 برای شهرکتاب قم بهترین طرح در ادوار طرح های حمایتی بود

به گزارش مجله گوگل ایرانی، امیر یزدان پناه مدیر کتابفروشی شهرکتاب قم در آخرین روز از اجرای طرح تابستانه کتاب 99 در گفت وگویی با خبرنگار خبرنگاران در قم، برگزاری طرح های فصلی حمایت از کتابفروشی ها را مثبت ارزیابی کرد و گفت: برگزاری این طرح ها در تشویق مردم به کتاب خوانی تاثیر بسیار زیادی دارد. حداقل طی این دو سالی که بنده در این طرح شرکت می کنم، شاهد این اتفاق بوده ام و این موضوع را لمس کرده ام.

تابستانه کتاب 99 برای شهرکتاب قم بهترین طرح در ادوار طرح های حمایتی بود

وی با بیان اینکه در کنار فواید زیادی که این طرح در راستای مطالبه جامعه کتاب خوان دارد، برخی معضلات و مسائل خاص نیز وجود دارد، اضافه نمود: یکی از مسائل تخصیص اعتبار است که بنده فرمول خاصی در آن پیدا نکردم. اگرچه اجرا و تخصیص اعتبار حتما چارچوب خاصی دارد، اما به نظرم معیارها دقیق رعایت نمی شود.

یزدان پناه شرح داد: وقتی اعتبار کم است و تعداد روزهای اجرای طرح زیاد، در همان روزهای ابتدایی اعتبار ما تمام می شود و لذا وقتی مشتری مراجعه می کند، ما نمی توانیم تخفیف بدهیم. این اتفاق جلوه خوبی ندارد و برای مشتری ذهنیت منفی تولید می کند و این پرسش برای آن ها پیش می آید که با وجود تبلیغات چرا تخفیف ارائه نمی شود. این اتفاق بارها و بارها طی سال های گذشته افتاده است.

وی اضافه نمود: البته بعد از پیگیری ها، مجددا اندکی اعتبار ما شارژ می شود و مشتری های جدید از تخفیف استفاده می کنند اما این سوءتفاهم برای مشتریان و مراجعین قبلی به وجود می آید که چرا برای ما اعتبار تخفیف وجود نداشت. بنابراین یک دوگانگی اتفاق می افتد که ما نمی توانیم جواب مشتری را بدهیم و او را قانع کنیم.

مدیر کتابفروشی شهرکتاب قم با ابراز رضایت از این دوره اجرای طرح تابستانه کتاب 99، شرح داد: در این دوره اما شرایط بهتر شد. در زمان های مشخص بعد از اتمام اعتبار به ما تخصیص دادند و تنها یک روز ما اعتبار نداشتیم.

وی همچنین با اشاره به فروش مجازی و غیرحضوری کتاب نیز گفت: بالای 90 درصد از مشتریای ما به صورت حضوری خرید کردند. علی رغم این که ما زیرساخت های فروش مجازی را فراهم کردیم و به صورت های مختلف در فضای مجازی تبلیغ کردیم اما اکثراً به صورت حضوری مراجعه کردند. این موضوع در طرح بهاره کاملاً برعکس بود و تقریباً 90 درصد فروش مان غیرحضوری بود.

این فعال حوزه کتاب وجود این شرایط را ناشی از افتتاح فروشگاه شهرکتاب قم دانست و بیان نمود: شاید یکی از دلایل حضور مردم افتتاح مکان جدید شهر کتاب قم بود. ما یک جابه جایی انجام دادیم و به فروشگاه جدید نقل مکان کردیم. شاید خیلی از مخاطبان علاقه مند بودند فضای فروشگاه جدید ما را ببینند و همین باعث شد فروش حضوری ما رونق بگیرد.

وی طرح تابستانه کتاب 99 را برای شهرکتاب قم بهترین طرح در بین ادوار قبل بیان نمود و اضافه نمود: این طرح به لحاظ فروش تعداد عناوین و تعداد مشتری ها بهترین طرحی بود که ما در آن مشارکت داشته ایم.

یزدان پناه یادآور شد: احساس می کنم باید با یک برنامه ریزی دقیق تر اعتبار فروش اختصاص داده شود و اگر نسبت اجرای طرح به لحاظ زمان با مقدار اعتبار تخصیص یافته برابری کند، خیلی از مسائل رفع خواهد شد.

وی گفت: وقتی اعتباری کم است، بهتر است تعداد روزهای اجرای طرح کوتاه تر شود چرا که درصورت محدود بدون اعتبار توان ادامه طرح را در روزهای پایانی عملا امکان پذیر نیست.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 16 مهر 1399 بروزرسانی: 16 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1143

به "تابستانه کتاب 99 برای شهرکتاب قم بهترین طرح در ادوار طرح های حمایتی بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تابستانه کتاب 99 برای شهرکتاب قم بهترین طرح در ادوار طرح های حمایتی بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید