تاثیر درگذشت میناوند و انصاریان بر رویدادهای هنری

به گزارش مجله گوگل ایرانی، یک کارگردان تئاتر احتمال می دهد ماجرای غم انگیز درگذشت مهرداد میناوند و علی انصاریان به دلیل ابتلا به کرونا، بر استقبال تماشاگران تئاتر اثر گذاشته باشد.

تاثیر درگذشت میناوند و انصاریان بر رویدادهای هنری

به گزارش خبرنگاران، حسین شهبازی که این روزها نمایش بازگشت افتخارآمیز مردان جنگ را روی صحنه برده است، درباره استقبال تماشاگران از اجرای این نمایش به ایسنا می گوید: استقبال تماشاگران به عوامل گوناگونی وابسته است. این روزها نه تنها جشنواره های فیلم و تئاتر فجر بر کم شدن تماشاگرانِ نمایش های خارج از جشنواره اثرگذار است بلکه حتی اتفاقاتی مانند درگذشت دو بازیکن فوتبال کشورمان به فاصله اندک، می تواند در این زمینه اثرگذار باشد.

او شرح می دهد: هر روز تعدادی از هم وطنان خود را به دلیل ابتلا به کرونا از دست می دهیم ولی چون آنان را نمی شناسیم برای ما به عدد و رقم تبدیل می شوند ولی وقتی دو بازیکن محبوب را که از سال ها پیش می شناختیم و با آنان خاطره داشتیم، این چنین غم انگیز و با فاصله اندک از دست می دهیم، طبیعتا درگذشت آنان اثرگذارتر است. حتی کسانی که پیش از این چندان کرونا را جدی نمی گرفتند و آن را انکار می کردند، به این باور می رسند که این ویروس کشنده را باید جدی گرفت، چون دارد قربانی می گیرد.

شهبازی خاطرنشان می نماید: در خبرها آمده است که این دو بازیکن در یک برنامه شرکت نموده اند و بعد از آن دچار کرونا شده اند. عموما در استودیوها موارد بهداشتی رعایت می گردد ضمن اینکه هر دو عزیز، جوان بوده اند ولی کرونا نشان داده، پیر و جوان نمی شناسد و عملکردش در هر فردی، فارغ از سن و بیماری های زمینه ای، می تواند متفاوت باشد. همین موضوع سبب می گردد برخی از افراد، کرونا را جدی تر بگیرند و برای حضور در مکان های گوناگون محتاط تر عمل نمایند.

او ادامه می دهد: ممکن است همین دست به عصا شدن در تماشاگران تئاتر هم ایجاد گردد و آنان نیز کمتر در سالن ها حضور پیدا نمایند و این در حالی است که پروتکل های بهداشتی در تئاتر و سینما بیش از هر مکان دیگری رعایت می گردد.

این کارگردان که برای سومین بار نمایشش را در دوران کرونا روی صحنه برده است، می گوید: بعد از دو بار تعطیلی، اجرای خود را از 8 بهمن ماه شروع نموده ایم و با وجود همه شرایطی که شرح دادم، باز هم میزان استقبال تماشاگران بد نیست و قرار است نمایش ما تا خاتمه سال روی صحنه بماند تا هم چراغ سالن روشن بماند و هم امید داریم که میزان استقبال تماشاگران به تدریج بهتر گردد.

شهبازی با یادآوری تعطیلات پی در پی تئاتر در مقاطع گوناگون اضافه می نماید: در زندگی هیچ چیزی بدتر از بلاتکلیفی و بی اطمینانی نیست. وقتی شما مدام با احتمالات سرو کار دارید، ناخودآگاه این موضوع، امنیت روانی شما را به خطر می اندازد. مثلا ما نمی دانیم هزینه کنیم و برای نمایش مان تیزر بسازیم یا نه ، چون ممکن است در همین چند روز آینده بار دیگر تئاتر تعطیل گردد.

او می افزاید: پیش از این هم اعلام تعطیلی تئاتر به صورت هفتگی، گروه های نمایشی را خیلی اذیت کرد و حتی در میان گروه ها دو دستگی ایجاد شده بود؛ برخی از اعضا هوادار تعطیلی اجرا بودند و برخی دیگر علاقه مند به ادامه آن و همه اینها به گروه های نمایشی و مجموعه تئاتر ضربه های سنگینی زد.

این کارگردان با بیان اینکه نزدیک به یک سال از ورود کرونا می گذرد، می گوید: مسئولان ما باید در این مدت دست شان آمده باشد که با وجود این ویروس چگونه باید برنامه ریزی نمایند. می توان آنالیز کرد در مدت تعطیلی تئاتر و سینما، آمار مبتلایان به کرونا چقدر تغییر نموده است و با ارزیابی این آمار می توان به یک نتیجه گیری رسید تا این دو قشر هم تکلیف خود را بدانند.

شهبازی تاکید می نماید: در دنیا امروز برنامه ریزی دقیق، حرف اول را می زند. نمی توانیم مدام با احتمالات زندگی کنیم بلکه نیازمند قطعیتی هستیم که از نظر روانی به ما آرامش بدهد. فعالان تئاتر به اندازه کافی مسائل دارند. با این بی برنامگی ها، مشکل تازه ای برای آنان درست نکنیم.

این کارگردان که نمایش خود را در تالار انتظامی خانه هنرمندان ایران روی صحنه می برد، درباره رعایت پروتکل های بهداشتی در این سالن شرح می دهد: از تیر ماه هر زمان که تئاتر بازگشایی شده، اجراها را دیده ام. در همه سالن ها، تب سنجی انجام و فاصله گذاری اجتماعی رعایت می گردد و بعد از هر اجرا هم کل سالن ضد عفونی می گردد. به تماشاگران توصیه می گردد که در سراسر اجرا ماسک خود را برندارند.

شهبازی اضافه می نماید: در سالن ما هم همه این نکات رعایت می گردد. حتی اگر به احتمال یک درصد، نسبت به سلامت تماشاگر بی اعتنا باشیم، به سلامت خودمان که توجه داریم. بنابراین قطعا همه کوشش مان را به کار می گیریم تا پروتکل ها رعایت گردد چراکه ابتلای یک بازیگر یا تماشاگر به کرونا در سالن تئاتر، می تواند ضربه بزرگی به کل تئاتر کشور بزند و دوباره سالن ها تعطیل خواهند شد.

او تاکید می نماید: همانطور که گفتم بعد از ماجرای آن دو عزیز از دست رفته، باور کرونا و پایبندی به امور بهداشتی بیشتر شد ولی در سطح شهر همچنان وسایل حمل و نقل عمومی بسیار پر ازدحام هستند، همچنانکه پروتکل ها در بازارچه ها، در مجاورت دستفروش ها، رستوران ها و... خیلی کمتر از تئاتر رعایت می گردد. اگر اصول بهداشتی در همه جا مانند تئاتر و سینما رعایت می شد، خیلی پیش از این می توانستیم کرونا را کنترل کنیم.

نمایش بازگشت افتخار آمیز مردان جنگ نوشته شهرام احمدزاده است که با تهیه نمایندگی امیردژاکام روی صحنه می رود.

این نمایش هر شب راس ساعت 18:30 در سالن انتظامی خانه هنرمندان به صحنه می رود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 5 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1400 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1542

به "تاثیر درگذشت میناوند و انصاریان بر رویدادهای هنری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر درگذشت میناوند و انصاریان بر رویدادهای هنری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید