ترور خاموش سانسور شد ، کارگردان واکنش نشان داد

به گزارش مجله گوگل ایرانی، قسمت هفدهم سریال ترور خاموش در حالی روی آنتن شبکه یک رفت که بخشی از صحنه های مربوط به مرگ یکی از شخصیت های قصه، حذف شد. این سانسور بخشی از زندگی کاراکتر نیلوفر با بازی سمیرا حسینی را شامل می شد که در سریال ترور خاموش نقش یک بادی پَکر را بازی می نماید.

ترور خاموش سانسور شد ، کارگردان واکنش نشان داد

اما حذف این صحنه ها که حدود پنج دقیقه است، واکنش کارگردان را به همراه داشت.

احمد معظمی ـ کارگردان ترور خاموش ـ در گفت وگویی با خبرنگاران با انتقاد از حذف سکانس های مربوط به کاراکتر نیلوفر توضیح داد: معمولا اصلاحیه هایی که از سوی ناظران پخش داده می گردد، از سوی سازندگان انجام می گردد. بنابراین نمی دانم علت حذف این سکانس بدون هماهنگی چه بوده است.

او تاکید نمود: به شکلی غیرحرفه ای سکانس را برش دادند. کات به شدت بی ربط بود و من آن را توهین تلقی می کنم.

کارگردان ترور خاموش با بیان اینکه بعد از سال ها کار کردن در تلویزیون با این مدیوم آشناست، گفت: سکانسی که حذف شد، صحنه مهمی بود. حذف این صحنه خیلی برخورنده بود و همه ما را ناراحت کرد. فکر می کنم این تصمیم فردی و سلیقه ای بوده است.

معظمی در ادامه گفت: مدیران تلویزیون تقصیری ندارند و بعضی حتی نسبت به حذف این سکانس ابراز تعجب کردند.

کارگردان ترور خاموش درباره توجیه ناظران پخش درباره حذف این صحنه ها در سریال گفت: به هر حال بخشی از قصه ما مربوط به مرگ شخصیت نیلوفر بود که مخاطب باید می دید. در اصلاحیه ای که به ما داده بودند، عنوان نموده بودند یکی ـ دو پلان را کم کنیم و ما هم کم کردیم که به یک باره سکانس کامل حذف شد و سیستم صداگذاری کار هم بهم ریخت. جای سوال است که چرا این سکانس کامل حذف شد؟! پنج دقیقه از کار را حذف کردند و پرش عجیب و غریبی در کار دیدیم. در حالی که این سکانس، صحنه های زیبایی داشت که ترانه آن را هم رضا یزدانی خوانده بود.

این کارگردان گفت: من همواره با دوستان پخش همکاری می کردم ولی از جایی به بعد پای فریم به فریم کارم می ایستم و از حقوق معنوی که برای این کار دارم دفاع می کنم و اجازه نمی دهم سلیقه های شخصی تصمیم بگیرند. این اتفاق مثل نت موسیقی می ماند که به یکباره در حین کار آن را درمی آوری. در این صورت ریتم دکوپاژ و همه چیز به هم می ریزد. هر پلان این کار به پلان بعدی ربط دارد.

به گزارش خبرنگاران، در قسمت هفدهم که صحنه های ممیزی شده هم به آن مربوط است، مواد موجود در شکم نیلوفر، باعث مرگ او می گردد. روابط عمومی سریال ترور خاموش اعلام نموده است، که حذف این صحنه ها باعث شده که مخاطب این اتفاق را به شکل نه چندان تاثیرگذار ببیند.

کمی بعد از پخش سریال، سمیرا حسینی ـ بازیگر نقش نیلوفر ـ ویدئویی در اینستاگرام خود به اشتراک گذاشت و این گونه تعیین شد، ترور خاموش با سانسور روی آنتن رفته است.

کلیپ حذف شده سایه نشو نام دارد و رضا یزدانی ترانه آن را خوانده است. در این کلیپ زندگی نیلوفر به طور فشرده مرور می گردد و بیننده می داند او به اجبار وارد کار قاچاق شده است. همسرش به زندان افتاده و پسرش بیمار است و او چاره را در حمل مواد مخدر دیده.

بر اساس این گزارش، در حالی که تلویزیون این روزها به دلیل پخش صحنه های دلخراش در مجموعه های تلویزیونی از سوی بعضی منتقدان و مخاطبانش با نقدهای جدی روبرو بوده است، به نظر می رسد حذف این صحنه ها از سریال ترور خاموش راهکاری برای بیرون آمدن از این فشارها بوده باشد، اما لزوم تعامل با سازنده اثر در ممیزی آثار، که در این مصاحبه از سوی کارگردان ترور خاموش هم بر آن تاکید شده، نکته دیگری است که از الزامات رسانه حرفه ای تلقی می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 389

به "ترور خاموش سانسور شد ، کارگردان واکنش نشان داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترور خاموش سانسور شد ، کارگردان واکنش نشان داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید