دانشمندان کوچکترین بازی بیسبال جهان را با پرتاب کردن و گرفتن اتم های منفرد انجام دادند!

به گزارش مجله گوگل ایرانی، قلمرو اتمی اکنون تفریح جدیدی دارد. به وسیله تکنیکی به نام تله نوری optical trapping دانشمندان توانستند اتم های منفرد را پرتاب نمایند و بگیرند، که احتمالاً این آزمایش را به کوچک ترین بازی بیسبال جهان تبدیل می نماید.

دانشمندان کوچکترین بازی بیسبال جهان را با پرتاب کردن و گرفتن اتم های منفرد انجام دادند!

طبق تحقیق نو که نتایج آن در مجله Optica منتشر شده ، دانشمندان از لیزر های بسیار متمرکز برای حرکت دادن اتم ها و قفل کردن آن ها در جای خود استفاده کردند، شاهکاری که در نهایت می تواند به نسل کاملاً نوی از کامپیوتر های کوانتومی منجر گردد.

اگرچه استفاده از این تله های نوری یا موچین ها برای دستکاری اتم ها معمول است، دانشمندان می گویند این اولین باری است که از این تکنیک برای ر ها کردن و پرتاب یک اتم استفاده می گردد و سپس لتم را در تله دیگری گیر می اندازد.

جاووک آن -یکی از این محققان و فیزیکدان مؤسسه علوم و فناوری پیشرفته کره -در بیانیه ای مطبوعاتی گفت: اتم ها بین دو تله نوری آزادانه پرواز می نمایند، بدون اینکه به وسیله تله نوری نگه داشته شوند یا با آن برهم کنش داشته باشند.

به عبارت دیگر، اتم بین دو تله نوری پرتاب می گردد و گیر می آورد، درست مانند حرکت توپ در یک بازی بیسبال.

در این آزمایش، دانشمندان اتم های روبیدیم را تا نزدیک به صفر مطلق سرد کردند. سپس در یک لیزر 800 نانومتری که یک تله نوری را تشکیل می داد، معلق کردند.

برای پرتاب یک اتم، دانشمندان تله نوری را که آن را در جای خود نگه می داشت شتاب دادند و سپس به سرعت لیزر ها را خاموش کردند و در نتیجه روبیدیوم سرد را آزاد کردند.

با انجام این کار، آن ها توانستند یک اتم را به فاصله 4.2 میکرومتر با سرعت کمی بیش از 25 اینچ در ثانیه بفرستند.

در خاتمه، برای دریافت، تله نوری دیگری اتم را گرفت. همه اینها گرچه یک بازی بیسبال دقیق نیست و فقط می تواند به آن تشبیه گردد اما جهش عظیمی است در قلمرو اتمی.

به گفته :آن توانایی پرتاب این اتم ها می تواند راه را برای رایانه های کوانتومی سریعتر هموار کند. این نوع اتم های پرنده می توانند نوع نوی از محاسبات کوانتومی پویا را با اجازه دادن به مکان های نسبی کیوبیت ها - معادل کوانتومی بیت های دودویی - برای تغییر آزادانه تر فعال نمایند.

آنچه آن اشاره می نماید شکل نوظهوری از فناوری محاسبات کوانتومی است که شامل بسته بندی اتم های خنثی مانند روبیدیم در آرایه های محکمی است که در تئوری می تواند اندازه بسیار متراکم تری از کیوبیت ها را نسبت به آرایش های مبتنی بر سیلیکون معمولی امکان پذیر کند.

به این ترتیب، آن و تیم او از تکنیک خود برای ایجاد چنین آرایه هایی استفاده کردند و نشان دادند که اتم های با پرواز آزاد، در طول مسیر، به وسیله اتم های دیگر آشفته نمی شوند.

منبع

منبع: یک پزشک
انتشار: 20 اسفند 1401 بروزرسانی: 20 اسفند 1401 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 2182

به "دانشمندان کوچکترین بازی بیسبال جهان را با پرتاب کردن و گرفتن اتم های منفرد انجام دادند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشمندان کوچکترین بازی بیسبال جهان را با پرتاب کردن و گرفتن اتم های منفرد انجام دادند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید