درباره بیماری خروسک بیشتر بخوانید

به گزارش مجله گوگل ایرانی، بیماری خروسک نوعی بیماری عفونی مجاری تنفسی است که ناشی از تورم حنجره و نایچه بوده و بیشتر بچه ها بین 6 ماه تا 3 سال در معرض ابتلا به آن هستند.

درباره بیماری خروسک بیشتر بخوانید

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری خبرنگاران از mayoclinic، بیماری خروسک (کروپ) نوعی بیماری عفونی مجاری تنفسی است که مانع تنفس و در نتیجه سرفه های شدید می شود.

سرفه و سایر علائم و نشانه های خروسک ناشی از تورم حنجره و نایچه است. هنگامی که با سرفه هوا به زور از میان مجاری تنفسی متورم عبور کند باعث به وجود آمدن صدایی شبیه به فوک دریایی می شود.

علائم و نشانه های سرخک چیست؟

خروسک اغلب با سرماخوردگی آغاز می شود و در صورت وجود التهاب و سرفه شرایط برای پیشرفت و تبدیل آن به خروسک به ویژه در بچه ها فراهم می شود.

سرفه با صدای بلند که به واسطه گریه و سرفه مداوم تشدید می شود و این چرخه تا بدتر شدن نشانه ها ادامه می یابد و به دنبال آن علائم بیشتری همچون تب، صدای گرفته و تنفس پر سرو صدا بروز پیدا می کند.

علت ابتلا به خروسک چیست؟

این بیماری معمولاً در اثر عفونت ویروسی و توسط ویروسی با عنوان پارائین فولانرا (parainfluenza) ایجاد می شود.

بچه ها ممکن است به واسطه تنفس ذرات و قطرات عفونی ناشی از سرفه و یا عطسه موجود در هوا به خروسک مبتلا شوند. ذرات این ویروس می تواند از طریق قطرات عفونی که بر روی اسباب بازی و یا سایر سطوح مانده باشد لمس و سپس به چشم، بینی و یا دهان مالیده شده و باعث سرایت عفونت به بدن شود.

بیشترین خطر ابتلا به خروسک در بچه ها بین 6 ماه تا 3 سال است چون بچه ها دارای مجاری هوایی کوچک بوده و بیشتر مستعد این بیماری هستند.

چگونه ابتلا به خروسک پیشگیری کنیم؟

برای پیشگیری از این بیماری همان اقدامات پیشگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا را انجام دهید که برخی از این موارد عبارتند از: شستشوی مکرر دست ها، دور نگه داشتن فرزندان از افرادی که سرما خورده اند و تشویق فرزندان به این که در زمان سرفه یا عطسه، دهان خود را به سمت آرنجشان بگیرند.

راه های درمان خروسک چیست؟

درمان این بیماری مبتنی بر شدت علائم آن است ولی در بیشتر موارد می توان بیمار را در خانه درمان کرد.

درمان در منزل

آسایش و آرامش خاطر فرزندانتان را در زمان این بیماری بیشتر فراهم کنید چون گریه باعث مسدود شدن مجاری تنفسی شده و باعث بدتر شدن شرایط بیمار می شود. سعی کنید برای فرزندتان لالایی خوانده و اسباب بازی مورد علاقه اش را پیشنهاد دهید.

دارو درمانی

اگر علائم بیماری فرزند شما بیش از سه تا پنج روز ادامه داشته و یا بدتر شود، پزشک فرزند شما ممکن است این داروها را تجویز کند:

  • یک نوع استروئید (گلوکوکورتیکوئید) برای کاهش التهاب مجاری هوایی زیرا معمولاً طی چند ساعت تأثیر خود را خواهد گذاشت البته در مواردی هم دگزامتازون توصیه می شود چون دارای اثر بلند مدت است.
  • اپی نفرین نیز در کاهش التهاب مجاری هوایی مؤثر است و ممکن است در صورت علائم حادتر نبولایزر نیز تجویز می شود ولی سرعت تأثیرگذاری آنها سریع و اثر آن زود از بین می رود.

منبع اصلی

انتهای پیام/ 4105/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 29 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 891

به "درباره بیماری خروسک بیشتر بخوانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درباره بیماری خروسک بیشتر بخوانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید