شهر های آینده از جلبک ساخته می شوند!

به گزارش مجله گوگل ایرانی، یک تیم تحقیقاتی به سرپرستی دانشگاه کلرادو ایالات متحده آمریکا، روشی را برای استفاده از ریزجلبک ها در فراوری سیمان و بتن برای جذب دی اکسید کربن از جو کشف نموده اند که می تواند آینده شهرسازی دنیا را دگرگون سازد.

شهر های آینده از جلبک ساخته می شوند!

به گزارش خبرنگاران، یکی از رایج ترین مصالح روی زمین و پایه شهرسازی در سراسر دنیا، بتن است. این ماده ترکیبی از آب و سیمان پرتلند است که سپس اجزایی مانند ماسه، شن، یا سنگ خرد شده به آن اضافه می گردد. اما معمول ترین نوع سیمان، یعنی سیمان پرتلند خود حاصل استخراج سنگ آهک و سوزاندن آن در دمای بسیار بالا است که دی اکسید کربن زیادی را روانه جو می نماید. به عبارت دیگر، خود فراوری سیمان یکی از مهمترین عوامل انتشار دی اکسید کربن در سیاره ما محسوب می گردد، اما از طرف دیگر نمی توان فراوری سیمان را نیز متوقف کرد، زیرا این ماده یکی از اساسی ترین مواد در دنیا امروز ماست.

با توجه به همین دغدغه ها، دانشمندان در پی راهی بودند که هم بتوان سیمان را بدون انتشار دی اکسید کربن فراوری کردن و هم تا حد امکان بتوان از ترکیبات حاصل از آن از جمله بتن برای جذب کرن استفاده کرد. برای حل این معما دانشمندان به یک فرآیند طبیعی در ریز جلبک ها رسیدند، فرآیندی طبیعی که گونه های خاصی از ریزجلبک های آهکی به وسیله فتوسنتز انجام می دهند (مثل ساخت صخره های مرجانی). بدین ترتیب برای فراوری سیمان پرتلند نه از سنگ آهک استخراج شده از معادن بلکه از سنگ آهک های بیولوژیکی بهره گرفته می گردد.

اما این ایده مجذوب کننده به همینجا ختم نمی گردد؛ یکی دیگر از مواد آلوده کننده جو که در سیمان پرتلند وجود دارد، سنگ آهک آسیاب شده است که به نسبت 15 درصد در آن وجود دارد. دانشمندان می گویند از همین فرآیند نیز می توان سنگ آهک مورد احتیاج برای ترکیب با سیمان پرتلند را نیز تهیه کرد، اما در این شرایط ما یک مزیت مجذوب کننده دیگر نیز بدست خواهیم آورد، زیرا این ترکیب بیولوژیک می تواند همچون ریز جلبک های طبیعی، دی اکسید کربن را به خود جذب کند و حتی سبب کاهش دی اکسید کربن گردد.

دانشمندان می گویند؛ اگر تمام ساخت و ساز های مبتنی بر سیمان در سراسر دنیا با مواد بیوژن جایگزین شوند، از انتشار سالانه 2 گیگاتن دی اکسید کربن به اتمسفر جلوگیری می گردد و علاوه بر آن بیش از 250 میلیون تن دی اکسید کربن اضافی از جو بیرون کشیده و جذب این مواد می گردد. ویل اسروبار، محقق اصلی پروژه و دانشیار مهندسی عمران، محیط زیست و معماری دانشگاه کلرادو گفت: این فرآیند از نظر تئوری می تواند یک شبه اتفاق بیفتد، زیرا ما همین امروز هم ابزار و فناوری لازم برای انجام این کار را داریم. این لحظه ای هیجان انگیز برای ما و تمام صنعت است. ما معتقدیم که یکی از برترین راهکار ها، اگر نگوییم برترین راهکار، برای برطرف مشکل کربن را داریم.

منبع: scitechdaily

ترجمه: مصطفی جرفی-خبرنگاران

منبع: فرارو
انتشار: 6 مرداد 1401 بروزرسانی: 6 مرداد 1401 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 2065

به "شهر های آینده از جلبک ساخته می شوند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهر های آینده از جلبک ساخته می شوند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید