طالبان مذاکرات صلح افغانستان را بایکوت کرد

به گزارش مجله گوگل ایرانی، ایسنا نوشت: ساعاتی پس از اعلام دولت بایدن مبنی بر خروج 3500 نیروی آمریکایی از افغانستان تا 11 سپتامبر، سخنگوی طالبان از امتناع این گروه به شرکت در مذاکرات صلح با دولت افغانستان اطلاع داد. پیش از این دولت ترامپ اول ماه مه را زمان خروج از افغانستان اعلام نموده بود.

طالبان مذاکرات صلح افغانستان را بایکوت کرد

به نقل از دیلی بیست، نعیم وردک، سخنگوی بخش سیاسی طالبان گفت: تا خروج کامل نیروهای خارجی از سرزمینمان، امارت اسلامی(طالبان) در هیچ کنفرانسی که بخواهد درباره افغانستان تصمیم بگیرد حاضر نخواهد شد.

این تحریم ضربه دیگری بر کوشش های آمریکا در برقراری آتش بس و معاهده صلح میان این گروه شبه نظامی و دولت کابل در آستانه کنفرانس استانبول در ماه آوریل بود.

کریس کولندا، از نظامیان بازنشسته که شخصا با طالبان مذاکره می نماید هشدار داده طالبان قبلا هم قول هایی از آمریکایی ها برای عقب نشینی شنیده و اکنون به مصالحه های دیگری برای پذیرش تعویق عقب نشینی تا تابستان احتیاج دارد. اگر این چهار ماه، شش ماه و شش ماه، هشت ماه گردد چه؟

یک وزیر سابق طالبان و از اعضای کنونی کمیسیون نظامی این گروه به دیلی بیست گف که طالبان از آمریکا به دلیل عدم وفاداری به معاهده 29 فوریه و معین تاریخ انتها آوریل 2021 برای خروج کامل از افغانستان ناامید شده است با طولانی شدن حضور آمریکا در افغانستان آمریکا اعتماد طالبان را خدشه دار کرد. طالبان از جنگ خسته نیست آمریکا باید افغانستان را به افغان ها واگذار کند.

آنتونی بن، و لوید آستین، وزیران خارجه و دفاع بایدن امروز در بروکسل متحدان ناتو را در جریان طرح های آمریکا برای عقب نشینی از افغانستان قرار می دهند.

با این حال به نظر می رسد گروه طالبان حملات خود علیه غیرنظامیان و نیروهای ارتش را تشدید کردند.

طارق آرین، سخنگوی وزارت کشور افغانستان روز سه شنبه با انتشار رشته توئیتی گفت که شمار غیرنظامیان جانباخته طی حدود یک ماه گذشته در اثر تشدید خشونت ها توسط گروه طالبان به 60 نفر رسیده و در همین مدت 163 تَن نیز زخمی شده اند.

به نوشته آرین تلفات غیرنظامیان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته و این تاییدی است بر ادامه فرایند آسیب رساندن گروه طالبان به زیر ساخت های عمومی و غیرنظامیان با وجود متعهد بودن این گروه به حفظ آتش بس در مقابل نیروهای خارجی.

در همین حال، مقام های دولت افغانستان در پیغام های خود به مناسبت شروع ماه رمضان از گروه طالبان خواسته اند تا به احترام این ماه مذهبی با پیشنهاد برقراری آتش بس موافقت کند. درخواستی که نه تنها هنوز با پاسخ مثبت این گروه روبرو نشده بلکه در عمل نیز این گروه حملات تازه ای را علیه نیروهای دولتی انجام داده است.

دور تازه گفتگوهای صلح افغانستان قرار است روز 27 فروردین در استانبول برگزار گردد؛ نشستی که ابتکار تازه دولت جو بایدن در چارچوب طرح جدید صلح در افغانستان به شمار می رود.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 16 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1400 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1559

به "طالبان مذاکرات صلح افغانستان را بایکوت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طالبان مذاکرات صلح افغانستان را بایکوت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید