لباس ها درباره شما چه می گویند؟ قبل از پوشیدن آن سوشرت راحت برای مصاحبه کاری، کمی فکر کنید!

به گزارش مجله گوگل ایرانی، یک مطالعه جدید نشان می دهد بسیاری از افراد ثانیه ای بیشتر با استخدام فاصله ای ندارند ولی یک تکه از لباس آن ها مانع می گردد. چون لباس ها درباره افراد رازهایی پنهانی را برملا می نمایند که شما باخبر نیستید و اصلا احتمال اش را نیز نمی دهید.

لباس ها درباره شما چه می گویند؟ قبل از پوشیدن آن سوشرت راحت برای مصاحبه کاری، کمی فکر کنید!

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

تحقیقات جدید دانشگاه پرینستون که در نشریه Nature Human Behaviour منتشر شده است؛ حقیقت های غم انگیزی درباره پیغام های لباس ها فاش نموده است. این مطالعه نشان می دهد قضاوت و آنالیز صلاحیت افراد تا حدودی به نشانه های ظریف اقتصادی مرتبط است که در طرز لباس پوشیدن آن ها مربوط می گردد.

مثلا، لباس های من به شما می گویند فردی فقیر و بی پول هستم یا می خواهم مردم این طور فکر نمایند که پول زیادی ندارم.

محققان دانشگاه پرینستون نه مطالعه در این زمینه انجام داده و افرادی با مشاغل و شایستگی های مختلف را دعوت به همکاری کردند. این افراد لباس های مختلفی پوشیده و در معرض قضاوت و ارزش گذاری قرار گرفتند.

نتایج مطالعه نشان می دهد افرادی که لباس های ثروتمندان را می پوشند؛ از افرادی که لباس های مشابهی ولی مخصوص افراد ضعیف تر و پایین دست جامعه را به تن می نمایند؛ شایسته تر هستند.

اگرچه ممکن است این نتیجه گیری تعجب آور نباشد و در کلیشه های مردمی هم همواره لباس های گران قیمت باعث افزایش شایستگی و شخصیت افراد شوند.

نکته ماجرا اینجا است که بعضی افراد با شرایط اقتصادی مناسب که می توانند لباس های بهتر و گران قیمت خریداری نمایند؛ به دلایل و بهانه هایی روانی مانند راحتی در پوشیدن لباس، زیاد خرج نکردن، جلوگیری از پول دادن برای خرید لباس گران قیمت و حتی خود را شبیه به یک قشر جامعه نشان دادند؛ به آینده و فرصت های کاری بزرگ خود پشت پا زدند.

تصور کنید دوست داشته باشید در جلسات رسمی کاری به جای پوشیدن کت و شلوار، با یک شلوار جین و سوشرت راحتی بروید و به خود هم ببالید که هنوز جوان نشان داده می شوید. مطالعه دانشگاه پرینستون می گوید لباس های شما می گوید نمی خواهید پیشرفت کنید.

بسیاری از جوان ها در همان سال های ابتدایی استخدام خود در شرکت ها، آغاز به مخالفت با پوشش مورد انتظار مدیران می نمایند و حاضر نیستند مانند دیگر کارمندان لباس بپوشند یا سراغ لباس های رسمی بروند. آن ها از سبک لباس پوشیدن و استایل خود پیروی می نمایند و چه بسا حتی هزینه های زیادی برای لباس های خود بپردازند ولی پیغام های غلطی به مدیران و احیانا افرادی که زیرنظرشان گرفتند؛ خواهند فرستاد.

ارتباط لباس ها و شایستگی شما

در این مطالعه تاکید شده است که از تعصب دوری نموده و باید با معیارهای مختلفی مانند زمان، نشانه های توجه های دیگران و انگیزه ها برای آگاهی بیشتر و مقابله با این تعصب برخاست.

محققان پرینستون سعی کردند لباس های افراد را در شرایط های مختلف تغییر دهند ولی باز هم داوطلبین دنبال نشانه هایی برای تشخیص شایستگی و ارزش گذاری آن ها بودند. حتی به این داوطلبین توضیحات و اطلاعاتی درباره افراد داده شده است ولی آن ها باز روی تشخیص خود تاکید داشتند و به نخ های بیرون زده از لباس یا پشت گردن لباس دیگری اشاره کردند.

لباس های معلمان، اساتید دانشگاه، پزشکان و مشاغلی مشابه این ها روی اطرافیان تاثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت. گاهی اوقات شایستگی یک معلم و استاد را نه دانش و مهارت های او؛ بلکه طرز لباس پوشیدن اش تعیین می نماید.

تحقیقات دانشگاه پرینستون دقیقا برخلاف بعضی باورها و فرهنگ غلط رایج در میان مردم و بعضا کارمندان دولتی است. اینها تصور می نمایند اگر لباس های شیک و گران قیمت مناسب بپوشند؛ پولدار تلقی شده و ممکن است اضافه کاری، بعضی امتیازها و مزایای کاری را از دست بدهند.

این افراد سعی می نمایند همواره لباس های قدیمی، از مد و رنگ افتاده بپوشند تا نیازمند و مستحق یاری و ترحم نشان داده شوند و در چشم مدیران فرودست باشند؛ غافل از اینکه دارند به شخصیت و آینده خود ضربه می زنند و به نوعی شایستگی خود را زیر سوال ببرند.

افراد دارای ذهن قوی می دانند کجا چه لباسی بپوشند و هر لباس نشانه چه شخصیتی است و کدام پیغام ها را برای دیگران مخابره می نماید.

منبع

منبع: یک پزشک
انتشار: 7 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 591

به "لباس ها درباره شما چه می گویند؟ قبل از پوشیدن آن سوشرت راحت برای مصاحبه کاری، کمی فکر کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لباس ها درباره شما چه می گویند؟ قبل از پوشیدن آن سوشرت راحت برای مصاحبه کاری، کمی فکر کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید