مرکز آفرینش های هنری در بافت تاریخی گرگان ایجاد شود

به گزارش مجله گوگل ایرانی، نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی گفت: باتوجه به ظرفیت بافت تاریخی گرگان و استقبال هنرمندان استان گلستان، مرکز آفرینش های هنری در این بافت ایجاد شود.

مرکز آفرینش های هنری در بافت تاریخی گرگان ایجاد شود

به گزارش مجله گوگل ایرانی به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان، چهارشنبه 28 خردادماه 99 نشستی با حضور هادی میرزایی مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی کشور، احمد تجری مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گلستان، غلامرضا منتظری نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس، حمیدرضا آقاملائی رییس شورای اسلامی شهر گرگان، مجید طاهری معاون شهرداری گرگان در اداره کل میراث فرهنگی استان برگزار گشت.

غلامرضا منتظری در این نشست با مدیرعامل صندوق احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی کشور، مدیرکل میراث فرهنگی استان و مدیران شهری گرگان ضمن تسلیت شهادت امام جعفر صادق علیه السلام گفت: با همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان، مدیریت شهری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از بناهای تاریخی در گرگان به ایجاد مرکز آفرینش های هنری اختصاص یابد و در آن مرکز مجموعه نمایشگاهی برای عرضه آثار صنایع دستی، آثار هنری مانند خوشنویسی، نقاشی و غیره راه اندازی شود که به جاذبه بافت تاریخی گرگان کمک کند.

او گفت: باورمان بر این است که یک جامعه اگر تاریخ خود را نشناسد دچار بحران هویت می شود. تاریخ از چند کانال منتقل می شود که مهم ترین آن میراث در قالب میراث شفاهی، مکتوب، هنری و معماری است. در تمدن اسلامی، کتاب هایی که به عنوان هنر اسلامی توجه دارند اغلب درباره معماری سخن گفته اند.

نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس بیان نمود: در معماری تجمیع همه هنرها از معرق و طراحی گرفته تا عرفان و شعر را می توان تماشا کرد، برای همین باید بیشترین وقت و سرمایه را برای حفاظت و نگه داشت این آثار صرف کرد.

او گفت: تعامل و همکاری مدیریت شهری و اداره کل میراث فرهنگی استان برای احیای گردشگری و بافت تاریخی گرگان قابل تقدیر است و باید در این جهت اقدامات خوبی صورت گیرد.

منتظری شرح داد: واگذاری بناهای تاریخی واجد ارزش بافت تاریخی گرگان و به طور کل استان گلستان اقدام مثبتی در راستای حفظ و پاسداشت این آثار است و می بایست شرایط واگذاری شفاف و دقیق برای مردم و بهره برداران بیان شود.

او اضافه کرد: نباید از آثار تاریخی برای فضاهای اداری استفاده شود. این میراث متعلق به مردم است و اجازه نداریم به کارهای اداری اختصاص دهیم. اگر این فرایند ادامه داشته باشد ارتباط با نسل های آینده را از دست می دهیم.

منبع: میراث آریا
انتشار: 26 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1039

به "مرکز آفرینش های هنری در بافت تاریخی گرگان ایجاد شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرکز آفرینش های هنری در بافت تاریخی گرگان ایجاد شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید