ناسا نمی تواند کامپیوتر پیر تلکسوپ هابل را راه بیندازد

به گزارش مجله گوگل ایرانی، ناسا همچنان مشغول کوشش برای برطرف مشکل رایانه داخلی تلسکوپ فضایی هابل است و پس از انجام چندین آزمایش بر روی ماژول های حافظه، نتایج نشان می دهند که شاید قطعه سخت افزاری دیگری باعث این مشکل شده باشد و خطاهای حافظه فقط یک پیامد آن باشد.

ناسا نمی تواند کامپیوتر پیر تلکسوپ هابل را راه بیندازد

چند روز پیش بود که تلسکوپ فضایی هابل مشکل در یک رایانه داخلی مربوط به بارگذاری داده ها، از کار افتاد. تیم عملیاتی در حال آنالیز این موضوع هستند که آیا سخت افزار رابط استاندارد (STINT) که ارتباط میان ماژول پردازش مرکزی رایانه (CPM) و دیگر قطعات را برقرار می نماید یا خود CPM باعث این مشکل شده اند. این تیم در حال طراحی تست هایی است که طی چند روز آینده برای شناسایی بیشتر مسئله و دستیابی به یک راهکار احتمالی انجام می گردد.

این مرحله برای مشخص اینکه چه سخت افزاری هنوز به درستی برای مرجع آینده کار می نماید، اهمیت دارد. اگر مشکل مربوط به کامپیوتر داخلی برطرف نگردد، تیم عملیات آماده می شوند تا به سخت افزار STINT و CPM نصب شده روی خود رایانه بارگذاری جابه جا شوند. این تیم آزمایش های زمینی و آنالیز فرایند عملیات را انجام داده تا تمام دستورهای لازم برای انجام این جابه جایی را تأیید کند.

اگر سخت افزار CPM و STINT پشتیبان روی رایانه داخلی روشن شوند، برای ارزیابی عملکرد رایانه و بازگشت به فرایند عادی علمی تلسکوپ چند روز زمان احتیاج است. رایانه پشتیبان از سال 2009 فعال نشده است، هرچند پیش از نصب روی فضاپیما به طور کامل روی زمین آزمایش شده است.

رایانه بارگذاری یک رایانه فضاپیمای استاندارد ناسا (NSSC-1) است که در دهه 1980 ساخته شده و در ماژول فرماندهی ابزار علمی و مدیریت داده تلسکوپ فضایی هابل قرار گرفته است. پس از 18 سال در مدار بودن، SI C&DH در سال 2008 با مشکل روبرو شد که در نتیجه آخرین عملیات سرویس هابل برای آمادگی برطرف این مشکل به تعویق افتاد.

در ماه می 2009 مأموریت STS-125 برای رسیدن به هابل پرتاب شد و فضانوردان ماژول فعلی را نصب کردند. این مأموریت شامل جایگزینی سخت افزار اصلی مربوط به دهه 1980 با چهار ماژول حافظه 64K از جنس نیم رسانای اکسید-فلز (CMOS) است. از این میان فقط یک ماژول عملیاتی است و سه ماژول دیگر به اسم پشتیبان تعبیه شده اند. هر چهار ماژول هم از رایانه های بارگذاری پشتیبان قابل دسترسی و استفاده هستند.

هرچند تلسکوپ های فضایی نو و پرقدرتی مانند جیمز وب (James Webb) برای آینده درنظر گرفته شده اند اما هابل که با بیش از 30 سال فعالیت در سال 1990 پرتاب شد، رصدهای بی نظیری انجام داده است و جزئیات اعماق کیهان را به تصویر کشیده است اما اکنون چالش ناسا برای برطرف مشکل آن باعث ایجاد تردیدها و نگرانی هایی نسبت به ادامه فعالیت این تلسکوپ فضایی ارزشمند شده است.

عکس کاور: تلسکوپ فضایی هابل در مدار زمین

Credit: NASA

منبع: SciTechDaily

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 14 مرداد 1400 بروزرسانی: 14 مرداد 1400 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1713

به "ناسا نمی تواند کامپیوتر پیر تلکسوپ هابل را راه بیندازد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناسا نمی تواند کامپیوتر پیر تلکسوپ هابل را راه بیندازد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید