خریدوفروش اکانت های بازی قانونی نیست

به گزارش مجله گوگل ایرانی، معاون نظارت بنیاد ملی بازی های رایانه ای با تاکید بر لزوم توجه کاربران به ضوابط مالکیت امتیاز بازی، در خصوص برخی سودجویی ها مبنی بر تقویت اکانت ها (cheat boosting) به وسیله برنامه های جانبی و کدهای تقلب و فروش آن به بازیکنان هشدار داد.

خریدوفروش اکانت های بازی قانونی نیست

عقیل منصوری- معاون نظارت بنیاد با بیان اینکه بازی های رایانه ای از دیرباز در کنار سایر جنبه های آموزشی و فرهنگی به عنوان یک تفریح مهیج شناخته می شدند، شرح داد: امروزه بازی های رایانه ای به عنوان یکی از مهارت های درآمدزا مطرح است. بر همین اساس، شاهد آن هستیم که امتیاز بازی و هزینه های مادی و معنوی (اعم از پول، مهارت، وقت) که برای رسیدن به آن صرف می شود، به عنوان یک دارایی مورد معامله قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه طبق قوانین داخلی بیشتر بازی ها، به اشتراک گذاری نام کاربری و رمز با دیگران غیرمجاز شناخته شده و مسئولیت استفاده از آن بر عهده سازنده حساب کاربری بازی است، افزود: خرید و فروش اکانت به مثابه اشتراک گذاری اکانت است و در صورت شناسایی، غالبا بازی سازها اقدام به مسدود کردن آن خواهند کرد. خانواده ها و خریداران این حساب های کاربری ، باید اطلاع داشته باشند که خریداری یک اکانت و رمز به معنای قانونی بودن بهره برداری از آن بازی نیست.

معاون نظارت بنیاد ملی بازی های رایانه ای با بیان اینکه غالب بازی سازان، به شدت با متقلبین مبارزه می کنند و در صورت استفاده از برنامه جانبی، دیگر اکانت های فرد متقلب را نیز مسدود می کنند، گفت: افرادی که به تولید و عرضه اکانت مشغول هستند نیز ممکن است در معرض خطر باشند.

منصوری با تاکید بر آن که امتیاز بازی متعلق به کسی است که مهارت و هوش انجام مراحل آن را داشته باشد، افزود: سودجویان برای کسب درآمد اقدام به عمل تقویت اکانت ها (cheat boosting) به وسیله برنامه های جانبی و کدهای تقلب و سپس فروش آن می کنند، که معمولا پس از مدتی مسدودیت دائم اکانت را در پی خواهد داشت. همچنین باید در نظر داشت کاربر با خرید اکانت، به علت وجود امکان بازپس گیری اکانت توسط صاحب اولیه اکانت (که ایمیل اصلی را در اختیار دارد) خواسته یا ناخواسته احتمال خطر از دست دادن آن و هدر رفتن پولش را می پذیرد.

دسترسی به برخی اکانت های هک شده به علت تغییر رمز، غیرممکن می شود

وی گفت: دسترسی به اکانت های هک شده یا دزدی به علت احتمال تغییر رمز عبور توسط صاحب اکانت، پس از مدتی ممکن نخواهد بود و حتی در مواردی مشاهده شده برخی از فروشندگان سودجو، رمز اکانت های فروخته شده را تغییر می دهند که طبعا دسترسی به آن برای خریدار قبلی اکانت غیر ممکن می شود.

معاون نظارت بنیاد ملی بازی های رایانه ای با توصیه به گیمرها برای توجه به شرایط قانونی استفاده از بازی های رایانه ای از نظر قوانین کشور و همچنین قوانین داخلی خود بازی ها تاکید کرد: بالا بردن امنیت اکانت و استفاده از تایید دومرحله ای، دسترسی هکرها به آن را به حداقل می رساند، همچنین باید دانست رسیدگی مراجع قانونی در خصوص اعمالی که افراد درباره بازی های غیرمجاز انجام می دهند و پول هایی که رد و بدل می شوند، مشمول پیچیدگی هایی است که بهتر است افراد سراغ چنین تجربه ای نروند.

به گزارش ایسنا، بازی های یارانه ای در مدّت کوتاهی پس از پیدایش، نه تنها تحوّل عمیق و اساسی در نظام تفریحات و سرگرمی بچه ها به وجود آورد، بلکه در حال حاضر، گستره بازی های رایانه ای به عنوان یک وسیله گذران اوقات فراغت، به زندگی بزرگسالان نیز کشیده شده است. توسعه صنعت دیجیتال موجب شده تا کیفیت گرافیکی تصاویر بازیها بهبود یافته و از این طریق جاذبه های تصویری زیادی برای نوجوانان و جوانان ایجاد شود.

خواسته یا ناخواسته باید بپذیریم که بازی­های رایانه­ ای همانند بسیاری دیگر از پدیده های عصر فناوری اطلاعات به زندگی ما راه یافته و یکی از سرگرمی های بچه ها، نوجوانان، جوانان و حتی بزرگسالان در عصر جدید است. این تحولات موجب شده است تا امروزه ساخت بازی­ ها به یک صنعت با گسترده ترین و سودآورترین حرفه تبدیل شود.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 3 دی 1399 بروزرسانی: 3 دی 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1304

به "خریدوفروش اکانت های بازی قانونی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خریدوفروش اکانت های بازی قانونی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید