تور اروپا: نمایش آخرین یافته های باستان شناسی از معادن ایران و اروپا

به گزارش مجله گوگل ایرانی، گزیده آثار معدن کاری باستان از موزه معدن بوخوم آلمان، همزمان با پژوهش های باستان شناسی در معدن چهرآباد زنجان، از روز چهارشنبه 12 آبان ماه در موزه ملی ایران به نمایش گذاشته می گردد.

تور اروپا: نمایش آخرین یافته های باستان شناسی از معادن ایران و اروپا

با ما سفر کنید و با تور اروپا از قاره سبز اروپا دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش خبرنگاران، جبرییل نوکنده ـ رییس کل موزه ملی ایران ـ در این باره گفت: پس از مدت ها وقفه و رکود ناشی از بحران کرونا، از روز چهارشنبه 12 آبان ماه شاهد گشایش دو نمایشگاه مهم مرگ در نمک، پژوهش های باستـان شنـاسی در معدن چهرآباد زنجان و انسان در جست وجوی منابع: گزیده آثار معدن کاری باستان از موزه معدن آلمان در بوخوم خواهیم بود.

او نمایشگاه انسان در جست وجوی منابع به میزبانی موزه ملی ایران را رویدادی بین المللی دانست و اضافه کرد: این نمایشگاه حاصل کوشش مشترک موزه معدن آلمان در بوخوم و موزه ملی ایران است که هدف آن، نمایش پیشینه و سرگذشت تجارب و دستاوردهای انسان در استخراج معادن، تامین منابع برای ساخت ابزار، بهبود کیفیت و توانایی های فنی، کوشش برای سلطه بر طبیعت اطراف، استخراج منابع و اضافه کردن آن ها به دارایی ها و داشته های بشری است که به توسعه فناوری ها، شکل گیری حرفه ها، داد و ستد و تخصصی شدن صنایع منجر شد.

نوکنده با اشاره به حضور آثار بیش از 15 کشور دنیا در این نمایشگاه، اظهار کرد: بیش از 200 اثر از منطقه ها مختلف دنیا از جمله یافته های معادن نمک اتریش یا نقش برجسته لینارس از اسپانیا که هر یک نماد ارزشمند تعامل انسان با میراث طبیعی است، به نمایش درآمده است.

رییس موزه ملی درباره نمایشگاه مرگ در نمک با توجه به نمایش کشفیات و یافته های نو باستان شناسی معدن چهرآباد زنجان، گفت: این رخداد فرهنگی نتیجه همکاری نزدیک موزه ملی ایران، موزه باستان شناسی و مردان نمکی زنجان، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و موزه معدن آلمان در بوخوم است. این نمایشگاه سعی دارد تا با تکیه بر دستاوردهای علمی پروژه مشترک باستان شناسی ایران و آلمان، یافته های برجای مانده از معدن کاران معدن چهرآباد (دوزلاخ) از دوره هخامنشی تا سده های اخیر را در معرض دید علاقه مندان قرار دهد.

نینا رضایی ـ رییس اداره معرفی و آموزش موزه ملی ـ نیز گفت: در این نمایشگاه بیش از 150 یافته از جمله بقایای جسمانی یک معدن کار، بقایای جانوری، یافته های پارچه ای، چرمی، چوبی، فلزی و سفالی به نمایش در آمده که نمک آن ها را در طول چند هزار سال گذشته به خوبی حفظ نموده است.

وی یادآور شد: این یافته ها علاوه بر معدن کاری و تاریخ استحصال نمک، اطلاعات منحصربه فردی درباره زندگی معدن کاران از حدود 2500 سال پیش تا سده های اخیر خصوصا دوره های هخامنشی، ساسانی و صفوی ارائه می نماید.

رضایی بعلاوه گفت: این نمایشگاه اطلاعات نوی درباره سیر فناوری پوشاک و نساجی، استفاده از چرم و پوست و فناوری ساخت ابزارهای مختلف معدن کاری را ارائه می دهد.

پیش تر گزیده ای از دو نمایشگاه، به صورت مجازی با حضور مقامات فرهنگی ایران و آلمان در 18 فروردین 1400 رونمایی شده بود.

نوکنده، رییس کل موزه ملی ایران بعلاوه گفت: برگزاری نمایشگاه های داخلی و خارجی از رسالت های موزه ملی ایران در سال های اخیر بوده و با توجه به همه گیری کرونا و محدودیت های ناشی از آن فعالیت های عمومی موزه بیشتر در قالب مجازی ادامه یافت و اکنون با گشایش این نمایشگاه، امیدوارم شاهد فعالیت های بیشتری پس از یک رکود نسبتا طولانی حاصل از همه گیری کرونا باشیم.

طبق اعلام اداره معرفی و آموزش موزه ملی ایران، مراسم گشایش این نمایشگاه ها به صورت زنده از صفحه رسمی اینستاگرام موزه ملی ایران، ایکوم ایران نمایش داده می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 آذر 1400 بروزرسانی: 11 آذر 1400 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1842

به "تور اروپا: نمایش آخرین یافته های باستان شناسی از معادن ایران و اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور اروپا: نمایش آخرین یافته های باستان شناسی از معادن ایران و اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید