پاتوژن ها با دست کاری سطح نانوذرات کنترل می شوند

به گزارش مجله گوگل ایرانی، دستکاری نانوذرات و به دام اندازی پاتوژن ها، ابزار مناسبی برای شناسایی پاتوژن های خطرناک و کاهش عفونت های بیمارستانی است.

پاتوژن ها با دست کاری سطح نانوذرات کنترل می شوند

با همراهی تور عمان از نگین خاورمیانه مسقط و صلاله دیدن کنید و با زیبایی های خاورمیانه و فرهنگ شیخ نشین ها آشنا شوید .

به گزارش گروه فناوری مجله گوگل ایرانی، پژوهشگران دانشگاه موناش نشان دادند که چگونه می توان نانوذرات را برای ساخت زیست حسگر به کار برد، زیست حسگر هایی که مانع از بروز بیماری های کشنده می شوند. یکی از پاتوژن های مرگبار، Candida albicans نام دارد که موجب بیماری خطرناکی می گردد که در آن سیستم ایمنی بدن سرکوب می گردد.

عفونت های بیمارستانی از دیگر مسائلی هستند که پاتوژن های مرگبار در آن دخالت دارند و باید روشی برای شناسایی و از بین بردن پاتوژن ها برای مقابله با این مسائل ارائه کرد.

به تازگی مقاله ای به چاپ رسیده که در آن محققان نشان دادند چگونه می توان از نانوذرات برای مقابله با عفونت های قارچی استفاده کرد، عفونت هایی که منشاء آن وسایل پزشکی بیمارستانی است. برای این کار محققان نانوذرات اورگانوسیلیکا با ابعاد مختلف را سنتز و سطح آن ها را با ترکیبات ویژه ای پوشش دهی کردند. این گروه تحقیقاتی نشان دادند که چگونه این نانوذرات می توانند با سلول های ایمنی بدن و پاتوژن ها برهم کنش داشته باشند. این نتایج نشان داد که نانوذرات می توانند به سلول های قارچ متصل شده بدون این که سمیتی داشته باشند. این نانوذرات سلول های پاتوژن را از بین نمی برند، اما می توان با استفاده از آن ها ذرات ضدقارچ فراوری کرد.

سایمون کوری می گوید: ما نشان دادیم که این نانوذرات می توانند با نانوذرات دیگر برهم کنش داشته و با این کار می توان نانوذراتی را مهندسی کرد که به چیز های مختلف متصل شوند.

تراون می گوید: ما به دنبال این هستیم که این فناوری را نه تنها در محیط کشت سلول بلکه در محیط خون بدن انسان مورد استفاده قرار دهیم. ما آزمایشگاهی تخصصی در زمینه عفونت، میکروبیولوژی و ایمونولوژی را کنار هم می آوریم تا بتوانیم این فناوری را مورد آزمایش قرار دهیم.

این گروه تحقیقاتی نتیجه گرفتند که این مطالعه بنیاد مناسبی برای ساخت نانوحسگر به منظور کاربرد های بالینی دارد. با توسعه این فناوری می توان حسگر هایی برای شناسایی انواع مختلف پاتوژن ها ساخت، پاتوژن هایی که آمار مرگ و میر بالایی دارند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 572

به "پاتوژن ها با دست کاری سطح نانوذرات کنترل می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاتوژن ها با دست کاری سطح نانوذرات کنترل می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید