چرا پرندگان آوازخوان چاق نمی شوند؟

به گزارش مجله گوگل ایرانی، یک زیست شناس انگلیسی در آنالیز جدید خود ادعا نموده است که دلیل چاق نشدن پرندگان آوازخوان، کنترل میزان سوخت و ساز بدن است.

چرا پرندگان آوازخوان چاق نمی شوند؟

به گزارش خبرنگاران و به نقل از دیلی میل، یک دانشمند کنجکاو موفق گردیده دلیل چاق نشدن پرندگان آوازخوان را کشف کند.

پرندگان آوازخوان می توانند برای تغییر مواد مغذی موجود در غذا، متابولیسم یا فرآیند هضم خود را تغییر دهند. در نتیجه، همیشه مواد مغذی کافی را به دست می آورند و هرگز بیش از حد چاق یا لاغر نمی شوند.

دکتر لویس هالسی(Lewis Halsey)، زیست شناس دانشگاه روهمپتون(University of Roehampton) انگلستان گفت: با این که غذای پرندگانی مانند گنجشک همیشه در دسترس آنهاست اما به نظر می رسد که هرگز به اضافه وزن دچار نمی شوند اما اگر انسان ها در چنین شرایطی قرار گیرند، به سرعت وزن اضافه می نمایند.

هالسی قصد داشت بداند که آیا میزان انرژی که پرندگان برای آواز خواندن، حرکت کردن و یا فعالیت صرف می نمایند، با وزن آنها در ارتباط است. او برای این کار، به مطالعه پژوهش های پیشین پرداخت تا درک کند که پرندگان چگونه وزن خود را آنالیز می نمایند.

وی اضافه کرد: من قصد داشتم علاوه بر غذا و فعالیت، مکانیسم های رفتاری و فیزیولوژیکی احتمالی پرندگان را آنالیز کنم.

پژوهش های پیشین نشان داده بود پرندگان می توانند وزن خود را به صورت ناخودآگاه کنترل نمایند. هالسی ادامه داد: پرندگان می توانند با افزایش میزان سوخت و ساز روزانه یا کاهش کارآیی که امکان جذب انرژی از غذای هضم گردیده را برای آنها فراهم می نماید، تعادل انرژی را برقرار سازند. حیوانات می توانند کارایی خود را برای جذب انرژی از هر مقدار غذا تنظیم نمایند. برای مثال، آنها می توانند برای استفاده کمتر یا بیشتر انرژی، فرکانس یا الگوهای آواز را تغییر دهند.

هالسی براساس این یافته ها باور دارد مفهوم ساده چگونگی جذب مواد مغذی بدن، به تعریف دوباره این تغییرات احتیاج دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 دی 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 8

به "چرا پرندگان آوازخوان چاق نمی شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا پرندگان آوازخوان چاق نمی شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید