آزمایش واکسن ایرانی کرونا روی میمون ، شروع آزمایش انسانی تا 3 هفته آینده

به گزارش مجله گوگل ایرانی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور درباره اقدامات ایران در زمینه فراوری واکسن کرونا شرح داد.

آزمایش واکسن ایرانی کرونا روی میمون ، شروع آزمایش انسانی تا 3 هفته آینده

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، دکتر سعید نمکی با اشاره به پیشرفت های ایران در زمینه فراوری واکسن کرونا، گفت: در مراحل مختلف کار را دنبال نموده ایم و آزمایش بر نمونه حیوانی تا میمون هم صورت گرفته و نتایج بسیار خوبی گرفتیم.

وی اضافه کرد: در 2 تا 3 هفته آینده کار آزمایش واکسن بر نمونه انسانی را شروع خواهیم کرد. تمام اقدامات ما در این زمینه منطبق بر استانداردهای بین المللی و پروتکل های سازمان دنیای بهداشت و سازمان غذا و دارو است. گزارش این اقدامات از امروز به سازمان دنیای بهداشت ارائه می گردد.

وی با اشاره به ابهاماتی که در زمینه واکسن کرونا وجود دارد، اعلام کرد: گام های موثری برای دسترسی به واکسن بر می داریم اما همچنان ابهاماتی درباره میزان ماندگاری، اثرگذاری و... در خصوص واکسن کرونا وجود دارد و روی آن کار می گردد.

وی اضافه کرد: علی رغم تمام تحریم های ظالمانه در زمینه ساخت داروهایی که حتی تاثیر کمی در درمان کرونا داشتند مانند فاویپیراویر و رمدسیویر فعال بودیم و اکنون فراوریات خود را مصرف می کنیم. در خصوص واکسن نیز چنین است و امروز بعد از ظهر در جلسه دوم اِمرو، نتایج تحقیقات خود را اعلام می کنیم. در خصوص واکسن پلتفرم های متعددی دنبال شده است و حدود 7 گروه تحقیقاتی بر فراوری واکسن کار می نمایند که از روز اول بر فرایندهای صورت گرفته نظارت داشتم.

وی درباره واکسن آنفلوآنزا نیز گفت: به دلیل مسائل تحریم ها و آگاهی که از میزان فراوری واکسن داشتم، کار مذاکره برای تهیه واکسن را از اسفندماه سال قبل شروع کردم. سال قبل 400 میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا در دنیا فراوری شده بود و سال جاری با توجه به افزایش تقاضاها این عدد به 700 میلیون دوز رسید. با اقدامات زودهنگام برای تهیه واکسن آنفلوآنزا، قول تهیه 16 میلیون دوز واکسن را از شرکت های سازنده گرفتم که بخشی از آن فراهم شد.

نمکی ادامه داد: سال جاری به دلیل تحریم ها سخت ترین سال ارزی کشور است اما با کوشش دوستان بالاخره ارز خرید واکسن آنفلوآنزا از 15 شهریور ماه فراهم شد اما در این بین بدقولی شرکت های سازنده واکسن، افزایش قیمت واکسن و تحریم های آمریکا در مقابل ما قرار داشت. تا به امروز حدود یک میلیون و 700 هزار دوز واکسن به کشورمان رسیده است که در خانه های بهداشت به گروه های پرخطر تزریق می گردد. نوبت بعدی دریافت واکسن هم در راه است. گرچه می خواستیم واکسن برای 15 شهریور در دسترس باشد اما امروز می بینیم سایر کشورها نیز تزریق واکسن را از 15 اکتبر شروع نموده اند.

وی در ادامه تاکید نمود: در حال حاضر با استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی شیوع آنفلوآنزا کاهش یافته است و باید این آگاهی وجود داشته باشد که واکسن ایمنی 100 درصدی ایجاد نخواهد کرد. حداکثر محافظت علیه آنفلوآنزا 30 تا 35 درصد است، اما در کوشش هستیم واکسن برای گروه های پرخطر تامین گردد. خودمان واکسن را با ارز 4200 تومانی تامین کردیم و به داروخانه ها هم اجازه خواهیم داد با ارز نیمایی واکسن تهیه نموده اما بر فرایند قیمت گذاری نظارت خواهیم کرد.

وی با تاکید بر اینکه موج جدید کرونا سنگین تر از امواج قبلی بود، توضیح داد: به محض خنثی شدن یک موج بیماری میزان رعایت نکات بهداشتی کاهش می یابد و همین موضوع سبب می گردد تا شاهد فرایند تصاعدی بیماری باشیم. ابهاماتی در زمینه داشتن تخت خالی در بیمارستان ها وجود دارد اما نکته مهم آن است که مردم نباید به دلیل خالی بودن تخت ها خود را به بیماری مبتلا نمایند. جلسه ای روزهای قبل در تهران برگزار گردید و خوشبختانه در این استان آمادگی کامل وجود دارد. با دستور رهبر معظم انقلاب تخت های بیمارستان های نیروهای مسلح در اختیارمان نهاده شد و با دستور وزیر رفاه تخت های بیمارستان های تامین اجتماعی نیز قرار است در صورت احتیاج در اختیارمان باشد.

وی اضافه کرد: ممکن است بخش های کرونا در بیمارستانها پر شده باشد که با خالی کردن سایر بخش ها، تخت به بیماران اختصاص می دهیم. مردم بدانند در حال استفاده از ذخایر استراتژیک هستیم و بیماران الکتیو که در نوبت انجام اعمال حراحی بودند در نوبت مانده اند. این در حالی است که در آمد بیمارستان ها نیز کاهش یافته است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 22 آبان 1399 بروزرسانی: 22 آبان 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1217

به "آزمایش واکسن ایرانی کرونا روی میمون ، شروع آزمایش انسانی تا 3 هفته آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمایش واکسن ایرانی کرونا روی میمون ، شروع آزمایش انسانی تا 3 هفته آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید