آیا شکر قهوه ای از شکر سفید بهتر است؟

به گزارش مجله گوگل ایرانی، در ادامه مهم ترین تفاوت های شکر سفید و شکر قهوه ای از نظر نحوه فرآوری و ارزش غذایی را مرور می کنیم:

آیا شکر قهوه ای از شکر سفید بهتر است؟

از نظر نحوه فرآوری برای هر دو نوع شکر فرآیند طولانی طی می گردد. در فرآیند فراوری شکر سفید، با استخراج عصاره چغندر یا نیشکر و انجام فرایند های خالص سازی و تشکیل کریستال های شکر و ملاس (به عنوان محصول جانبی فرآیند فراوری شکر و فیبر قند) شکر سفید تهیه می گردد.

اما شکر قهوه ای به یکی از دو روش زیر فراوری گردد:

1- شکر خام که به طور کامل تصفیه نشده است و قبل از فرآیند حذف ملاس از کریستال های شکر به دست می آید. در این روش، دانه های شکر بزرگتر از شکر معمولی با رنگ طلایی است.

2- در روش دوم با افزودن ملاس به شکر سفید تصفیه شده، شکر به رنگ قهوه ای در آمده و در این صورت حتی بیش از شکر سفید فرآوری می گردد. بعلاوه حجم ملاس موجود در شکر قهوه ای، علاوه بر رنگ می تواند بر عطر و طعم شکر نیز تاثیرگذار باشد.

مهمترین نکته در مورد شکر سفید و قهوه ای آنالیز تفاوت این دو نوع شکر در ارزش غذایی است. همانطور که گفته شد، هر دو نوع شکر (سفید و قهوه ای) از لحاظ تغذیه ای مشابه هستند. از نظر کالری، 100 گرم شکر سفید حاوی 396 کیلوکالری است و همین اندازه شکر قهوه ای حاوی 373 کیلوکالری است. بعلاوه شکر سفید حاوی 97-96درصد ساکارز است و شکر قهوه ای با توجه به نحوه فرآوری و درصد ملاس، حاوی 96-93 درصد ساکارز است. بدین ترتیب می توان گفت که شکر قهوه ای هیچ فزونی تغذیه ای به شکر سفید ندارد و تنها تفاوت اصلی بین این دو نوع شکر، طعم و رنگ آن ها است.

مصرف شکر، عامل مهمی در اپیدمی چاقی و دلیل اصلی بیماری هایی مانند دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی است. از این رو توصیه می گردد که مصرف انواع شکر ها و مواد غذایی حاوی شکر زیاد را محدود کنیم و مطلع باشیم که شکر قهوه ای ارزش تغذیه ای بالا یا کالری کمتری ندارد و در مصرف آن زیاده روی نکنیم.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: فرارو
انتشار: 12 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1402 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 2201

به "آیا شکر قهوه ای از شکر سفید بهتر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا شکر قهوه ای از شکر سفید بهتر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید