آیا لاغری با پیاده روی امکان پذیر است؟

به گزارش مجله گوگل ایرانی، خبرنگاران | سرویس سلامت - آیا لاغری با پیاده روی امکان پذیر است؟ نظم در پیاده روی مهم ترین اصل تاثیر گذار در لاغری است. در این مقاله به مسایلی چون روش، ساعت مناسب و نکات مهم پیاده روی برای لاغر شدن می پردازیم.

آیا لاغری با پیاده روی امکان پذیر است؟

در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست موضوعی زیر، به موضوع دلخواه خود برسید:

 • لاغری با پیاده روی
 • بهترین زمان پیاده روی برای لاغر شدن
 • روش پیاده روی برای لاغری
 • چقدر پیاده روی کنیم؟
 • چطور پیاده روی کنیم؟
 • فرم بدن در پیاده روی
 • تاثیرات پیاده روی بر بدن

لاغری با پیاده روی

همه افرادی که به فکر لاغری افتاده اند به گزینه لاغری با پیاده روی فکر نموده اند. لاغری با پیاده روی جذاب تر از رژیم های غذایی و تمرین های طاقت فرسای ورزشی است و به نظر بسیاری از افراد می تواند یکی از بهترین راه ها برای لاغر شدن باشد. اما آیا لاغری با پیاده روی محقق می گردد؟ بله! طبق نتایج تحقیقات دانشمندان بر بدن افرادی که به صورت منظم پیاده روی اصولی انجام می دهند، پیاده روی تأثیر زیادی بر چربی سوزی و سوزاندن کالری بدن دارد و این مسئله موجب می گردد لاغری با پیاده روی امکان پذیر باشد. در ادامه به نکاتی در این باره اشاره خواهیم کرد.

بهترین زمان پیاده روی برای لاغر شدن

می توان گفت پیاده روی در ساعات مختلف روز می تواند به لاغر شدن یاری کند و میزان لاغری با پیاده روی در ساعت های مختلف تقریباً یکسان است، اما به دلایل مختلفی بهترین ساعت برای پیاده روی اول صبح به شمار می آید. به بعضی از این دلایل اشاره می کنیم:

 • هوا در ساعات اولیه صبح در تمیزترین حالت خود قرار گرفته است و تمیز بودن هوا در هنگام پیاده روی بسیار مهم است.
 • در ساعات اولیه صبح مشغولیت های ناخواسته کمتری وجود دارد، از این رو، کمتر پیش می آید برنامه پیاده روی شما به مشکل بر بخورد.
 • شرایط معده در ساعات اولیه صبح بهتر از ساعات دیگر است، این مسئله تأثیر مستقیم در میزان لاغری دارد.
 • چربی سوزی و سوخت و ساز بدن در این ساعات برای بدن مفیدتر هستند و بسیاری از پزشکان صبح را زمان بهتری برای فعالیت های ورزشی می دانند.

لاغری با پیاده روی تنها یکی از فواید پیاده روی است و بهره مندی از دیگر مزایای پیاده روی در صبح به سطح سلامت بدنی شما اضافه می نماید که حتماً در طولانی مدت تاثیرات آن در بدن مشهود است.

روش پیاده روی برای لاغری

روش پیاده روی برای لاغری مهم ترین و تأثیر گذار ترین بخش فرایند لاغری است. بعضی از افراد به واسطه شغلی که هر روزه مشغول به انجام آن هستند بر این باورند که راه رفتن و سر پا ایستادن در حال کار می تواند جایگزین پیاده روی گردد، در نتیجه به لاغری آن ها یاری خواهد نمود. این باور تا حد زیادی صحت ندارد. طبق گفته های پزشکان و متخصصین حرکت های ورزشی، مهم ترین اصل در پیاده روی نظم است. خوب است بدانید تنها زمانی پیاده روی به لاغری شما یاری می نماید که با برنامه ریزی روزانه و همراه با نظم باشد.

چقدر پیاده روی کنیم؟

گفته می گردد هر روز 30 تا 90 دقیقه پیاده روی برای لاغری مفید خواهد بود و به هم ریختن نظم روزانه و ساعتی آن از تاثیرات آن می کاهد. می توانید مدت زمانی که قصد پیاده روی دارید را به بخش های کوتاه تقسیم کنید و هر 10 دقیقه یا هر 15 دقیقه یک استراحت کوتاه داشته باشید. زمانی که پیاده روی را آغاز می کنید بدن شما به صورت اتوماتیک آغاز به سوزاندن چربی و کربوهیدرات می نماید. با گذر زمان و تداوم شما در انجام پیاده روی میزان سوختن چربی کربوهیدرات افزایش پیدا می نماید. دقت داشته باشید که پیاده روی طولانی مدت و بیش از حد استاندارد باعث می گردد بدن شما وارد مرحله پروتئین سوزی گردد و این برای سلامتی عضلات مناسب نیست.

چطور پیاده روی کنیم؟

لاغری با پیاده روی احتیاجمند رعایت بعضی نکات در هنگام پیاده روی است. ابتدا سعی کنید قبل از آغاز پیاده روی بدنتان را با انجام حرکات کششی گرم کنید و پیاده روی را هم به جلو و هم از عقب انجام دهید. حرکات کششی مربوط به مفصل های مچ پا، زانو و ران ها آمادگی شما را افزایش می دهد. سرعت در ابتدای آغاز پیاده روی باید کم باشد و رفته رفته با بالا رفتن میزان آمادگی بدن سرعت پیاده روی نیز باید افزایش پیدا کند. برای تمام کردن پیاده روی نیز باید آهسته آهسته سرعت خود را کم کنید و ضربان قلب را کم کم پایین بیاورید. بهتر است خاتمه تمرین پیاده روی با حرکات کششی همراه باشد تا بدن سرد گردد.

فرم بدن در پیاده روی

فرم بدن در هنگام پیاده روی باید استاندارد باشد. قوز کردن و نگاه کردن به زمین در حین پیاده روی به سلامت شما آسیب میزند. سعی کنید با راست نگه داشتن کمر و ستون فقرات و نگاه کردن به بالا حالت مناسب بدنتان را حفظ کنید.

تاثیرات پیاده روی بر بدن

تاثیرات پیاده روی بر بدن بسیار زیاد هستند. این تاثیرات متناسب با روش شما برای پیاده روی و میزان زمانی که صرف آن می کنید کم و زیاد می شوند. به چند مورد از این تاثیرات اشاره می کنیم:

1. چربی سوزی

از اولین تاثیرات پیاده روی بر بدن یاری به چربی سوزی است. همزمان با آغاز پیاده روی، سوخت و ساز بدن و ضربان قلب بالا رفته و بدن آغاز می نماید به مصرف چربی های بدن. تنها راه لاغری با پیاده روی به خصوص لاغری شکم این است که بیشتر از میزانی که بدنتان کالری مصرف می نماید کالری بسوزانید.

2. افزایش سوخت و ساز بدن

پیاده روی میزان انرژی ای که بدن احتیاج دارد را افزایش می دهد. نتیجه این اتفاق افزایش سوخت ساز بدن است. فواید افزایش سوخت و ساز بدن بسیار بدیهی هستند و این مسئله تأثیر مستقیمی بر بخش های مختلف بدن می گذارد.

بیشتر بخوانید : 10 ماده غذایی موثر برای افزایش سوخت و ساز بدن

3. تقویت عضلات

پیاده روی عضلات پا را تقویت می نماید. عضلات چهار سر و همسترینگ بیشترین درگیری را در حین پیاده روی دارند و یک برنامه منظم پیاده روی استاندارد عضلات قوی و پرقدرتی را برای افراد ورزشکار به ارمغان می آورند. برای بیشتر درگیر کردن عضلات پا در حین پیاده روی می توانید پیاده روی بر روی تپه ها و بالا رفتن از پله ها را امتحان کنید. همواره راستا های پر چالش برای پیاده نتایج قابل توجه تری به همراه دارند.

4. یاری به هضم غذا

طبق مشاهدات دانشمندان پژوهشگران حوزه سلامت، پیاده روی تأثیر چشم گیری بر هضم غذا و سیستم گوارش دارد. یک پیاده روی آرام و کوتاه بعد از خوردن شام می تواند به معده شما در هضم سریع غذا یاری کند. هضم صحیح غذا اهمیت زیادی بر بدن دارد و قدم زدن نه تنها به هضم غذا یاری می نماید بلکه میزان قند خون افراد بعد از غذا خوردن را نیز پایین می آورد که این خود خطر بروز بیماری های قلبی عروقی و خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد.

مهم تر از لاغری

اگر در سرتان رویای لاغری با پیاده روی را می پرورانید و قصد دارید پیاده روی را تبدیل به یکی از بخش های کاملاً جدی در زندگی تان کنید بهتر است با رعایت این نکات به فرایند لاغری تان بهبود ببخشید و از سلامتتان نیز اطمینان حاصل کنید.

1. کفش خوب بخرید

هزینه کردن برای کفش استاندارد و مناسب پیاده روی یک سرمایه گذاری بر سلامت بدنتان است. کفش هایی که حین پیاده روی می پوشید می توانند بدن شما را در بهترین حالت قرار دهند، اما با توجه نکردن به استاندارد های لازم برای کفش پیاده روی همین کفش های ساده می توانند آسیب های بسیار جدی به ستون فقرات و مفاصل شما بزنند. همواره در انتخاب کفش ورزشی با افراد با سابقه مشورت کنید.

2. لباس های نخی بپوشید

لباس ورزشی را معمولاً بر اساس مدل، رنگ و سایز انتخاب می نمایند. اگرچه این موارد نیز در انتخاب لباس مهم هستند، اما مهم ترین فاکتور در انتخاب یک لباس برای پیاده روی جنس آن است. انتخاب لباس های پلاستیکی و تهیه شده از جنس های نامرغوب خشن پوست شما را اذیت می کنید. همچنین دقت داشته باشید استفاده از گن، نایلون و دیگر ابزاری که باعث می شوند شما در حین فعالیت بیشتر عرق کنید تاثیری در لاغری ندارند و مناسب سلامت شما نیستند. لباس های نخی بهترین گزینه هستند.

3. چای سبز از قلم نیاندازید

طبق نتایج چند پژوهش دانشگاهی درباره تأثیر چای سبز بر بدن، نوشیدن چای سبز بعد از تمرین ورزشی و پیاده روی هم می تواند به برگرداندن انرژی از دست رفته در پیاده روی چاره ساز باشد و هم توانایی چربی سوزی بدن در حین ورزش کردن را افزایش می دهد.

بیشتر بخوانید: کالری چای سبز و خواص آن برای لاغری و چربی سوزی

4. پیاده روی را از تخت آغاز کنید!

اگر زمانی که برای پیاه روی انتخاب نموده اید صبح زود است، پیشنهاد می کنیم بعد از بیدار شدن از خواب آغاز به پیاده روی کنید. پیاده روی صبحگاهی بهتر است قبل از صرف صبحانه باشد. فرایند چربی سوزی و مصرف کالری در چنین شرایطی بسیار بهتر است. از قلم نیاندازید بعد از پیاده روی حتماً صبحانه مقوی میل کنید.

5. حواشی پیاه روی مهم هستند

حواشی پیاده روی از جمله دوستی که علاقه دارید با او پیاده روی کنید، موسیقی ای که در حین پیاده روی گوش می دهید، راستا پیاده روی و شناخت آن راستا، تنوع در راستا ها و دیگر مسائل جنبی مربوط به پیاده روی اهمیت خاصی دارند. تمام این موارد در کیفیت لحظات شما در هنگام پیاده روی تأثیر گذار هستند. به عبارت دیگر روحیه شما برای پیاده روی منظم و طولانی مدت باید در بهترین حالت قرار بگیرد و این موارد حاشیه ای روحیه شما را معین خواهند کرد.

کلام آخر

در آخر می توان نتیجه گرفت لاغری با پیاده سروی نه تنها امکان پذیر است، بلکه مزایای بیشتر از لاغری نیز برای شما به همراه خواهد داشت. ساعت پیاده روی اهمیتی ندارد، اما اگر بتوانید پیاده روی را تبدیل کنید به بخشی جدا نشدنی از برنامه روزانه تان در دراز مدت اتفاقات بهتری برای شما خواهد افتاد. سعی کنید همواره پیاده روی تان را با چالش های گوناگون همراه کنید تا از تجربه های جدید حین تمرین کردن لذت ببرید. پیاده روی در تابستان با فصول دیگر تفاوت هایی دارد؛ به همین سبب پیشنهاد می کنیم با اصول پیاده روی در تابستان نیز آشنا شوید. اگر شما از برای لاغری پیاده روی نموده اید یا تجربه خاصی در این باره دارید در بخش ارسال نظرات تجربیات خود را نقل کنید.

منبع: setare.com
انتشار: 9 خرداد 1400 بروزرسانی: 9 خرداد 1400 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1603

به "آیا لاغری با پیاده روی امکان پذیر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا لاغری با پیاده روی امکان پذیر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید